O PÔVODE BORELIÓZY A O TOM, ČO SA Z NEJ MÔŽEME NAUČIŤ.
Bol to neslávny okamih v dejinách chorôb. Ľudia žijúci v blízkosti tajného vládneho laboratória na výrobu biologických zbraní zrazu začali chorľavieť. Vláda začala vyšetrovanie a vyhlásila, že objavila novú chorobu. Nezávislí novinári sa dozvedeli, že vláda využívala neďaleké laboratórium na experimenty so ziskom funkcií na chorobách prenášaných zvieratami, a špekulujú, že príčinou vypuknutia nákazy mohol byť únik z laboratória. Korporátne médiá a odborná trieda okamžite vyrazia do akcie a vyhlásia, že hypotéza o úniku z laboratória je konšpiračná teória. Možno si myslíte, že toto je zhrnutie príbehu o úniku vírusu SARS-CoV-2 z laboratória z roku 2020. V skutočnosti opisuje vypuknutie boreliózy v 70. rokoch 20. storočia.
Borelióza je bizarné ochorenie. Je ťažké ju odhaliť, pričom súčasné testy dokážu chorobu rozpoznať len v 50% prípadov. Baktéria v tvare špirály pripomína syfilis; okrem únavy a príznakov podobných artritíde prináša niektorým aj príznaky podobné Alzheimerovej chorobe. CDC odhaduje, že boreliózou ročne ochorie takmer pol milióna Američanov. Hoci nie je smrteľná, mnohým ľuďom, ktorí sa ňou nakazia, zničí život.
Lymskú boreliózu vedci prvýkrát identifikovali ako samostatnú chorobu v 70. rokoch 20. storočia. Ale až v roku 1981 slávny lekársky entomológ a odborník na kliešte Willy Burgdofer objavil biologický agens spôsobujúci túto chorobu. O niekoľko rokov neskôr si však aktivisti boreliózy začali klásť otázky: Burgdofer objavil boreliózu v roku 1981? Alebo ju skonštruoval ako zbraň už roky predtým?
V 50. rokoch 20. storočia spustila americká armáda program biologických zbraní, ktorého cieľom bolo vyzbrojiť kliešte. Začínala sa studená vojna a Pentagón hľadal spôsoby, ako vytvoriť protipechotné látky, a kliešte sa považovali za sľubný nosič.
Kliešte by mohli vpraviť biologické látky priamo do ľudského tela. Keďže kliešte sú odolné tvory, mohli by na dlhší čas spôsobiť nebezpečenstvo na veľkých územiach. Vládni vedci kŕmili kliešte množstvom chorôb, ktoré sa dodávali cez malé sklenené trubičky a ktoré zahŕňali horúčku Q, týfus a dokonca aj besnotu.
O osem rokov neskôr začal Pentagón plánovať nasadenie nesmrtiacich biologických zbraní prenášaných hmyzom proti kubánskym robotníkom pred zberom cukru v roku 1962. V knihe Uštipnutý: Tajná história boreliózy a biologických zbraní novinárka Kris Newby urobila rozhovor s dôstojníkom CIA, ktorý povedal, že sa zúčastnil na leteckom rozmiestnení kliešťov nad Kubou v rámci operácie Mongoose. Armáda nechcela vyzbrojiť iba kliešte. V tom istom okamihu, keď vláda experimentovala s kliešťami, boli blchy infikované rovnakou baktériou, ktorá spôsobila bubonický mor.
Aby Pentagón otestoval, ako by sa blchy dali použiť pri prípadnom biologickom útoku, uskutočnil v roku 1954 operáciu Veľké svrbenie. Vojenské lietadlá zhodili bomby naložené 670,000 nenakazenými blchami, ktoré sa otvorili vo výške 350 metrov na zemou, čo spôsobilo, že blchy začali pršať z oblohy. Hoci sa viac ako 669,000 z nasadených bĺch stratilo, test sa považoval za úspešný, pretože ukázal, že blchy dokážu prežiť pád a po dopade na zem stále útočia na svoje ciele. Vo svete ohrozenom jadrovou vojnou sa vládni predstavitelia zrejme domnievali, že implantovanie smrteľných chorôb do nekontrolovateľného hmyzu je rozumná vec.
V 60. rokoch 20. storočia urobili vojenskí vedci veľké pokroky vo výskume kliešťov ako zbraní. Ich pozornosť sa presunula od vytvárania smrtiacich biologických látok k vývoju zbraní, ktoré by mohli obete zneškodniť tým, že by mierne ochoreli na niekoľko týždňov až mesiacov. Cieľom bolo zamerať sa na nepriateľské populačné centrá s chorobami a potom poslať očkovaných vojakov, aby ich zajali bez boja.
Na dosiahnutie tohto cieľa bolo potrebné vynájsť nové druhy mikróbov, proti ktorým by ľudia nemali prirodzenú imunitu. Najlepším spôsobom, ako to dosiahnuť, bolo vyvolať mutáciu. Výskumníci začali podávať kliešťom koktaily chorôb, ktoré obsahovali baktérie aj vírusy, aby využili schopnosť vírusu manipulovať s bakteriálnymi génmi na urýchlenie miery mutácií a vytvorenie nových bakteriálnych vlastností.
Armáda medzitým analyzovala migračné vzorce kliešťov, aby pochopila, ako sa kliešte budú šíriť cez nepriateľské územie. Armáda sa zaujímala najmä o kliešťa Osamelú hviezdu, veľmi agresívneho kliešťa pochádzajúceho zo severného Mexika a amerického juhu. Kliešť Osamelá hviezda bol ideálnym prostriedkom: aktívne lovil obete, namiesto toho, aby pasívne čakal na steble trávy na príchod obetí.
Aby vláda zistila, ako ďaleko sa kliešte dostanú, vypustila ich v Montane a vo Virgínii. Miesta vo Virgínii sa nachádzali na atlantickej letovej dráhe, kde sťahovavé vtáky lietajú hore a dole po pobreží. Aby bolo možné testovacie kliešte sledovať, boli kliešte rádioaktívne označené, tak, že im podali cukrový roztok s obsahom uhlíka 14.
V rokoch 1966 až 1969 vláda vypustila 282,800 rádioaktívnych kliešťov na území Spojených štátov. Kliešte vypustené vo Virgínii putovali na sever. V roku 1970 sa kliešte Osamelej hviezdy objavili až na Long Islande v štáte New York.
V rokoch 1968 až 1976 sa v pobrežných oblastiach od Long Islandu po Cape Cod vyskytla séria nezvyčajných epidémií ochorení prenášaných kliešťami. V roku 1968 sa na ostrove Nantucket v štáte Massachusetts objavili prvé prípady humánnej babeziózy na východe USA. V tom istom roku sa na Nantuckete, Martha's Vineyard a Cape Cod objavila škvrnitá horúčka Skalistých hôr. Do roku 1970 boli na Long Islande zdokumentované stovky prípadov škvrnitej horúčky Skalistých hôr. V roku 1972 sa v meste Lyme v štáte Connecticut objavilo prvých 51 zdokumentovaných prípadov lymskej artritídy.
Aj keď sa pobrežná oblasť Nového Anglicka sa stala miestom výskytu zriedkavých prípadov ochorenia prenášaného kliešťami, CDC zostalo podivne ticho. Odkiaľ sa teda tieto ochorenia v oblasti Long Island Sound vzali? Jednou z možností bolo, že pochádzali z vojenských biologických pokusov, ktoré sa vykonávali v newyorskom centre Plum Island Animal Disease Center, vzdialenom len niekoľko kilometrov od Lyme a Long Islandu. Výskumníci v tomto zariadení chovali veľké množstvo kliešťov a zameriavali sa na výskum babeziózy, rickettsií a iných chorôb. Jelene z Lyme pravidelne plávali na Plum Island a miestne vtáky tam lietali, aby sa nakŕmili hmyzom. Vzhľadom na to, že ostrov Plum Island má pochybnú bezpečnostnú históriu, mnohí dospeli k záveru, že pravdepodobným pôvodom záhadných náhlych epidémií je buď únik z laboratória, alebo úmyselné vypustenie kliešťov. Priame dôkazy na podporu tohto záveru však boli obmedzené.
To sa zmenilo v roku 2013, keď nezávislý filmár Tim Grey uskutočnil rozhovor s Willym Burgdorferom. Grey vedel to, čo mnohí nevedeli: že Burgdorfer strávil väčšinu svojej kariéry ako výskumník biologických zbraní, ktorý sa špecializoval na výrobu zbraní z kliešťov. Pôvodne ho naverbovali ako dodávateľa biologických zbraní vďaka jeho skúsenostiam s Q horúčkou, jeho znalosť nemčiny z neho urobila cennú výhodu, keďže mohol robiť rozhovory s nacistickými vedcami zaoberajúcimi sa biologickými zbraňami, ktorých priviezli do USA počas operácie Paperclip. Práve Burgdorfer bol priekopníkom v používaní koktailov vírusov a baktérií na kliešťoch s cieľom pokúsiť sa o urýchlené mutácie.
Rocky Mountain Laboratories, zbierka kliešťov (1940)
Po troch hodinách rozhovoru sa Grey spýtal Burgdofera, či patogén, ktorý sa našiel v Lyme v Connecticute, bol rovnaký alebo mutáciou jedného z patogénov, ktoré vytvoril v roku 1952. Po dlhej chvíli mlčania Burgdofer priznal, že je rovnaký. Týmto šokujúcim priznaním Burgdofer konštatoval, že borelióza nebola prirodzene sa vyskytujúcim zárodkom, ale bola vytvorená vo vojenskom laboratóriu na výrobu biologických zbraní.
Hoci borélia, typ baktérie, ktorá vytvára boreliózu, existovala v Amerike už pred 70. rokmi 20. storočia, Burgdoferove laboratórne poznámky zverejnené po jeho smrti naznačujú, že sa obával, že mohol byť zodpovedný za vytvorenie virulentnejšieho kmeňa, ktorý teraz pustoší krajinu.
Lymská borelióza, ktorá sa začala šíriť v 70. rokoch, nie je tá istá "borelióza" z minulosti. Analýza DNA kmeňa baktérie boreliózy z roku 2021 odhalila, aký je geneticky nezvyčajný, čo naznačuje, že prešiel veľmi nezvyčajným vývojom. Jedným z vysvetlení by mohlo byť, že Burgdoferova metóda miešania vírusov a baktérií v kliešťoch s cieľom vyvolať mutácie spôsobila túto prudkú evolúciu. Okrem toho program armády, v ktorom Burgdoferom dodané ožiarené kliešte Osamelej hviezdy, ktoré boli vypustené po celých USA, mohli vytvoriť cestu pre baktériu Borrelia mutujúcu do súčasnej lymskej boreliózy.
Po predložení týchto dôkazov v knihe Kris Newbyovej Uštipnutý… začali aktivisti proti lymskej borelióze vyvíjať tlak na politikov, aby prešetrili program Pentagónu na vyzbrojovanie kliešťov. V rokoch 2019 aj 2021 obojstranná väčšina v Kongrese hlasovala za začatie vyšetrovania, či Pentagón vyzbrojil kliešte boreliózou. Hoci musí tieto opatrenia ešte schváliť Senát, obojstranné hlasovanie zmenilo hypotézu, že vláda vytvorila boreliózu, z okrajovej konšpiračnej teórie na vedúcu mainstreamovú hypotézu.
Alebo to tak bolo? Krátko po tom, ako Kongres schválil vyšetrovanie Pentagónu, denník Washington Post uverejnil článok s názvom: "Nie, borelióza nie je uniknutá vojenská biologická zbraň, napriek tomu, čo hovoria konšpiračné teórie." Autorom bol Sam Telford, vtedajší riaditeľ Regionálneho laboratória biologickej bezpečnosti v Novom Anglicku. Zvláštne je, že sa to v jeho príspevku nespomína. O rok neskôr použili rovnakú príručku "konšpiračných teórií" aj iní vedci, ktorí tiež riadili laboratóriá "biologickej bezpečnosti", aby očiernili ľudí vyšetrujúcich únik z laboratória vo Wuhane.
Teória, že borelióza vznikla zásahom človeka, zostáva najpravdepodobnejšou teóriou. Napriek značným dôkazom a dokonca podpore Kongresu však médiá chcú túto hypotézu stále označovať za konšpiračnú teóriu.
Novinári vyhlasujú, že to, že Američania neveria oficiálnym príbehom, znamená, že žijeme v "postpravdivej ére". V skutočnosti sa Američania prebudili a uvedomili si, že žijeme v "postpravdivej ére", v ktorej sa určitá trieda ľudí nikdy nezodpovedá za svoje zlyhania alebo korupciu. Môžu rozpútavať vojny založené na lžiach, rozbíjať hospodárstvo, vykonávať školenia pre zasvätených a otvorene páchať iné zločiny, ale nikdy nebudú čeliť následkom.
Hlavnou pravdou, ktorú sa režim usilovne snaží zakryť, je, že Amerika je rovnako skorumpovaná ako hociaká diktatúra tretieho sveta. A čo je korupcia iné ako zločinecké sprisahanie mocných s cieľom profitovať a vyhnúť sa spravodlivosti?
Presvedčiť verejnosť, aby si uvedomila túto skutočnosť, je náročné. Médiá nie sú intelektuálne čestné a priemerný človek, žiaľ, nie je intelektuálne ani morálne odvážny. Hrozba, že budú označení za okrajových alebo neštandardných, stačí na to, aby mnohí nevyjadrili svoje podozrenia.
Napriek tomu existuje dôvod na nádej. Pôvod boreliózy, sága Jeffreyho Epsteina a pôvod SARS-CoV-2... to všetko sa začalo ako "konšpiračné teórie", ale nakoniec sa im podarilo získať široké uznanie verejnosti ako legitímnym škandálom. Každá z týchto prípadových štúdií ukazuje cestu, ako prekonať obranu režimu proti informačnej vojne.
Kľúčovým prvkom pri premene konšpiračnej teórie na legitímny škandál je presvedčiť ľudí z rôznych ideologických kmeňov, aby jej uverili. V tomto veku intelektuálnej zbabelosti má mnoho ľudí pocit, že potrebujú povolenie na vyjadrenie názoru. Toto povolenie hľadajú u autorít vo vlastných kmeňoch. Napríklad diskusia o možnosti, že Covid pochádza z úniku z laboratória, sa medzi liberálmi považovala za úplne neprípustnú až do júna 2021, keď bývalý moderátor Daily Show Jon Stewart predniesol reč, v ktorej vyhlásil, že únik z laboratória je najzrejmejšie vysvetlenie. Ľudia, ktorí by nikdy nevyjadrili žiadnu podporu úniku z laboratória, začali zrazu otvorene diskutovať o tejto možnosti.
Najlepší spôsob, ako prinútiť ľudí, aby znížili niečiu ostražitosť, a predstaviť im "konšpiračnú teóriu", je humor. Ľudia chcú byť súčasťou tohto vtipu. Najmä ak to znamená, že sa môžu smiať na iných. Keď potom ľudia začnú pátrať, chcete, aby objavili podrobné, logické dôkazy, ktoré môžu použiť na vytvorenie racionálneho záveru. Musíte odmietnuť rámec, že diskutujete o konšpiračnej teórii, a dôrazne trvať na tom, že diskutujete o škandále.
V tomto smere odviedli aktivisti proti borelióze fantastickú prácu. Až v roku 2019, keď Kris Newbyová vydala knihu Uštipnutý, začali ľudia pri moci brať teóriu o úniku informácií z laboratória boreliózy vážne. Kniha Newbyovej bola vyvrcholením dlhoročného intenzívneho výskumu, viacerých žiadostí FOIA a dlhých, podrobných rozhovorov s vládnymi úradníkmi zapojenými do programov biologických zbraní. Vyzbrojená všetkými faktami, ktoré zozbierala o vládnych snahách vyzbrojiť kliešte, o tom, ako armáda financovala vypustenie tisícov ožiarených kliešťov po celej Amerike v 60. rokoch, o tom, ako sa v blízkosti ostrova Plum Island objavilo viacero vzácnych ochorení prenášaných kliešťami a o tom, ako objaviteľ boreliózy priznal, že veril, že táto choroba je jednou z biologických zbraní, ktoré vytvoril, Newbyová predložila prípad, ktorý sa nedal odmietnuť.
Kris Newby
Newbyová môže byť hrdá na to, že jej majstrovské zvládnutie faktov presvedčilo obe strany v Kongrese, aby prijali, že teória o úniku z laboratória nie je "konšpiračnou teóriou", ale hodnoverným opisom toho, ako borelióza vznikla. Hoci médiá a vojensko-priemyselný komplex stále tvrdia, že vojenský pôvod boreliózy je "konšpiračná teória", ich popieranie už nemá takú autoritu ako kedysi.
V post-justičnom svete, kde médiá a súdny systém už nevyvodzujú zodpovednosť voči mocným, pripadla zodpovednosť na bežných občanov, aby využili naše platformy na šírenie pravdy. Pravda má povahu divokého požiaru, keď ľudia vidia, že sa im klame v jednej oblasti, začnú si uvedomovať aj ďalšie klamstvá. Možno sa nedočkáme spravodlivosti, ktorú chceme, okamžite, ale pokiaľ budeme odhaľovať korupciu, nekompetentnosť a zatajovanie našej dnešnej vládnucej triedy, môžeme pripraviť pôdu pre zodpovednosť v budúcnosti.