Antibiotiká spojené so zápalovým ochorením čriev
Dr. Joseph Mercola, 1. júna 2022, PDF - https://tinyurl.com/ycke2h39
Príbeh v skratke
U ľudí starších ako 60 rokov, ktorí užívali antibiotiká, môže byť zvýšené riziko vzniku zápalového ochorenia čriev (IBD)
Používanie antibiotík bolo spojené so 64% zvýšeným rizikom vzniku IBD a riziko sa zvyšovalo s ďalšími dávkami
V porovnaní s osobami, ktoré v predchádzajúcich piatich rokoch neužívali žiadne antibiotiká, sa riziko IBD u tých, ktorí dostali päť alebo viac predpisov na antibiotiká, zvýšilo o 236%
Všetky triedy antibiotík boli spojené so zvýšeným rizikom IBD, ale fluorochinolóny mali najvýraznejšiu súvislosť
Antibiotiká sa spájajú aj so zvýšeným rizikom rakoviny čriev, srdcového infarktu a mozgovej príhody
U ľudí starších ako 60 rokov, ktorí užívali antibiotiká, môže byť zvýšené riziko vzniku zápalového ochorenia čriev (IBD), ochorenia charakterizovaného chronickým zápalom gastrointestinálneho (GI) traktu (1). Toto zistenie, ktoré bolo prezentované na konferencii Digestive Disease Week, ktorá sa konala v máji 2022 v kalifornskom San Diegu, môže vysvetľovať rastúci výskyt IBD u starších dospelých. "Je dosť dôležité skutočne pochopiť, čo je toho príčinou," uviedol hlavný autor štúdie Dr. Adam Faye z New York University Langone School of Medicine v tlačovej správe. "Je zrejmé, že niečo v životnom prostredí spôsobuje tento nový výskyt IBD u starších ľudí." (2)
Odhaduje sa, že 3 milióny (alebo 1,3%) dospelých v USA trpí IBD, ktoré zahŕňa Crohnovu chorobu a ulceróznu kolitídu (3). Štúdia CDC odhalila, že od roku 2001 do roku 2018 sa výskyt IBD medzi 25,1 milióna užívateľov liekov Medicare vo veku 67 rokov a viac zvýšil vo všetkých rasových/etnických skupinách (4). Pravdepodobným vinníkom sú environmentálne faktory, pričom výskumníci CDC zistili, že život v mestských oblastiach bol spojený so zvýšeným rizikom IBD. Uviedli preto, že by sa na tom mohli podieľať faktory, ktoré ovplyvňujú mikrobióm, ako je znečistenie, strava a životný štýl (5).
Významný vplyv na mikrobióm majú aj antibiotiká, ktoré predstavujú ďalší environmentálny faktor, ktorý môže zvyšovať výskyt IBD u starších dospelých. Faye uviedol (6): "Myslíme si, že u starších dospelých sú environmentálne faktory dôležitejšie ako genetika. Keď sa pozriete na mladších pacientov s novou diagnózou Crohnovej choroby a ulceróznej kolitídy, vo všeobecnosti je tam silná rodinná anamnéza. Ale u starších dospelých to tak nie je, takže je to naozaj niečo v prostredí, čo to spúšťa."
Riziko IBD sa zvyšuje o 64% pri užívaní antibiotík
Faye a jeho kolegovia analyzovali záznamy od viac ako 2,3 milióna dospelých vo veku 60 až 90 rokov, ktorí boli súčasťou Dánskeho národného registra pacientov a Dánskeho národného registra predpisov v rokoch 2000 až 2018. Boli identifikovaní pacienti s novo diagnostikovanou IBD a porovnávali ich s užívaním antibiotík.
Užívanie antibiotík bolo spojené so 64% zvýšeným rizikom vzniku IBD a riziko sa zvyšovalo s ďalšími dávkami (7). V porovnaní s tými, ktorí v predchádzajúcich piatich rokoch neužívali žiadne antibiotiká (8):
Jeden predpis na antibiotiká bol spojený s 27% zvýšeným rizikom vzniku IBD
Dva predpisy zvýšili riziko o 55%
Tri predpisy zvýšili riziko o 67%
Štyri predpisy zvýšili riziko o 96%
Päť a viac predpisov zvýšilo riziko o 236%
Najvyššie riziko mali dospelí, ktorým boli antibiotiká predpísané jeden až dva roky pred diagnostikovaním IBD, ale zvýšené riziko mali aj tí, ktorí užívali lieky dva až päť rokov predtým. Všetky triedy antibiotík boli spojené so zvýšeným rizikom IBD, hoci fluorochinolóny, medzi ktoré patria obchodné názvy Cipro a Levaquin, mali najvýraznejšiu súvislosť (9). Ide o tú istú triedu liekov, ktoré môžu poškodiť vaše srdce tým, že spôsobujú zvýšené riziko prasknutia alebo natrhnutia cievy aorty. Aorta je hlavná tepna vo vašom tele, ktorá zásobuje okysličenou krvou váš obehový systém. V decembri 2018 Úrad pre kontrolu potravín a liečiv USA varoval, že fluorochinolóny užívané ústami alebo injekčne môžu viesť k týmto disekciám aorty alebo prasknutiu aneuryzmy aorty, čo môže viesť k závažnému krvácaniu alebo smrti (10). Riziká týchto a iných antibiotík je potrebné pred ich užívaním starostlivo zvážiť v porovnaní s prínosmi.
"O správnom používaní antibiotík neuvažujeme len preto, aby sme zabránili rozvoju multirezistentných organizmov, ale v tomto prípade by sme teraz mali uvažovať o tom, aby sme zabránili rozvoju zápalového ochorenia čriev," povedal Faye (11), pričom poukázal na to, že narušenie črevného mikrobiómu antibiotikami by mohlo prispieť k rozvoju IBD. "Možno je v mikrobióme niečo, čo antibiotiká spôsobujú a čo jedinca pripravuje na to, aby sa u neho neskôr vyvinulo zápalové ochorenie čriev, a to je naozaj potrebné ďalej skúmať," povedal (12).
Antibiotiká v súvislosti s rakovinou čreva
Hoci antibiotiká môžu byť život zachraňujúce, podľa odhadov CDC je najmenej 30% ambulantne predpísaných antibiotík zbytočných (13). Užívanie antibiotík, keď nie sú potrebné, vás vystavuje zvýšenému riziku bez akéhokoľvek prínosu, pričom medzi riziká patria okrem IBD aj vážne ochorenia - dokonca rakovina. V roku 2014 vedci spojili užívanie antibiotík s mierne zvýšeným rizikom (8 až 11%) vzniku kolorektálneho karcinómu, známeho aj ako rakovina hrubého čreva, pravdepodobne v dôsledku zmien v črevnom mikrobióme (14). Podobne aj výskumy z minulosti ukázali, že ľudia s menšou bakteriálnou rozmanitosťou v tráviacom trakte majú vyššiu pravdepodobnosť vzniku rakoviny hrubého čreva (15).
V samostatnom výskume sa zistilo, že u žien, ktoré užívali antibiotiká dva mesiace alebo dlhšie, bolo zvýšené riziko vzniku polypov hrubého čreva, ktoré môžu byť predchodcom rakoviny hrubého čreva (16). U tých, ktoré užívali lieky celkovo aspoň dva mesiace vo veku 20 a 30 rokov, bolo riziko vzniku polypov o 36% vyššie v porovnaní s tými, ktoré ich neužívali.
Dokonca aj užívanie antibiotík počas 15 a viac dní v akomkoľvek vekovom rozpätí bolo spojené so zvýšeným rizikom polypov. V roku 2016 sa v inej štúdii tiež zistilo, že zvyšujúce sa užívanie antibiotík súvisí so zvyšujúcim sa rizikom kolorektálneho karcinómu, najmä ak sa užívajú často (17).
Antibiotiká môžu zvyšovať riziko mŕtvice, infarktu
Aj jeden cyklus užívania antibiotík negatívne mení váš mikrobióm až na jeden rok(18), a práve preto je veľmi dôležité používať antibiotiká len v nevyhnutných prípadoch. Pri ich dlhodobom používaní môžu tiež spôsobiť značné poškodenie, a to aj vášho srdca. V štúdii uverejnenej v časopise European Heart Journal sa zistilo, že u žien vo veku 60 rokov a starších, ktoré užívali antibiotiká dva mesiace alebo dlhšie - často na infekcie dýchacích ciest, močových ciest a zubné problémy -, bola pravdepodobnosť vzniku kardiovaskulárnych ochorení o 32% vyššia ako u žien, ktoré takéto lieky neužívali (19).
Celkovo by sa u žien v neskorej dospelosti, ktoré užívajú antibiotiká dva mesiace alebo dlhšie, vyvinulo kardiovaskulárne ochorenie u 6 z 1 000 v porovnaní s 3 z 1 000 u žien, ktoré tieto lieky neužívajú. Ženy v strednom veku (40 až 59 rokov), ktoré užívali antibiotiká dlhšie ako dva mesiace, mali tiež o 28% vyššie riziko kardiovaskulárneho ochorenia. Opäť sa zdôraznilo, že zmeny v črevnej mikroflóre zohrávajú škodlivú úlohu pri nepriaznivom vplyve antibiotík na srdce. "Užívanie antibiotík je najkritickejším faktorom pri zmene rovnováhy mikroorganizmov v čreve. Predchádzajúce štúdie preukázali súvislosť medzi zmenami mikrobiologického prostredia v črevách a zápalom a zúžením ciev, mŕtvicou a srdcovými ochoreniami," uviedol v tlačovej správe autor štúdie Lu Qi, riaditeľ Výskumného centra pre obezitu Tulane University v New Orleans (20). Užívanie antibiotík po dobu najmenej dvoch mesiacov tiež zvyšuje riziko úmrtia zo všetkých príčin o 27% u žien v neskorej dospelosti v porovnaní so ženami, ktoré tieto lieky neužívali (21). Ženy užívajúce dlhodobo antibiotiká mali tiež o 58% vyššie riziko úmrtia v dôsledku srdcových problémov.
Milióny ľudí trpia infekciami odolnými voči antibiotikám
V dôsledku rozsiahleho zneužívania a nadmerného používania antibiotík - vrátane priemyselného poľnohospodárstva na účely podpory rastu (22,23) a prevencie chorôb zvierat - si mnohé druhy baktérií vyvinuli rezistenciu voči antibiotikám. V dôsledku toho sa v USA ročne vyskytne viac ako 2,8 milióna infekcií odolných voči antibiotikám, na ktoré zomrie viac ako 35 000 ľudí (24). Keď sa k týmto údajom pripočítajú infekcie spôsobené Clostridioides difficile (predtým známy ako Clostridium difficile a často sa nazýva C. difficile alebo C. diff.), ktoré súvisia s užívaním antibiotík, v USA sa každoročne vyskytnú viac ako 3 milióny infekcií a 48 000 úmrtí, ktoré sa pripisujú užívaniu antibiotík alebo infekciám rezistentným na antibiotiká.
Táto mimoriadna situácia v oblasti verejného zdravia zdôrazňuje skutočnosť, že pri užívaní antibiotík existujú krátkodobé aj dlhodobé riziká, z ktorých tie druhé, ako napríklad infekcie rezistentné voči antibiotikám alebo IBD, sa môžu prejaviť až dlho po tom, ako ste lieky prestali užívať.
Prírodné možnosti liečby IBD
Ak musíte užívať antibiotiká, pridajte do svojho jedálnička viac tradične fermentovaných a kultivovaných potravín, aby ste optimalizovali svoju črevnú flóru, a zvážte užívanie probiotík na báze spór alebo spórobiotiká, ktoré patria do skupiny derivátov mikróbov nazývaných Bacillus, preukázateľne výrazne zvyšujú vašu imunitnú toleranciu. Odporúčam tiež užívať prospešné kvasinky Saccharomyces boulardii po skončení užívania antibiotík, aby ste predišli sekundárnym komplikáciám antibiotickej liečby, napríklad hnačke. Ak vám bola diagnostikovaná ulcerózna kolitída, jedna z foriem IBD, vedzte, že prírodné možnosti liečby vám môžu pomôcť.
Príznaky ulceróznej kolitídy sa pohybujú od miernych až po závažné, a hoci väčšina ľudí má obdobia remisie, keď príznaky vymiznú, môže byť vyčerpávajúce, keď príznaky prepuknú a spôsobujú časté, naliehavé vyprázdňovanie, únavu, nevoľnosť, úbytok hmotnosti, horúčku a anémiu. Približne v 10% prípadov má ulcerózna kolitída závažný priebeh a môže viesť ku krvavej stolici a silným kŕčom v bruchu (25). Až tretina pacientov dokonca podstúpi chirurgický zákrok na odstránenie hrubého čreva a konečníka (26), ale zázvor, ktorý má celý rad biologických aktivít vrátane antioxidačných, protizápalových a cytotoxických (potenciálne antikarcinogénnych) účinkov (27), preukázateľne znižuje aktivitu ochorenia pri tomto ochorení (28).
V jednej štúdii sa zistilo, že zázvor u pacientov s ulceróznou kolitídou po šiestich a 12 týždňoch výrazne znížil malondialdehyd (MDA), biomarker oxidačného stresu. Zázvor tiež viedol k zníženiu závažnosti aktivity ochorenia a po 12 týždňoch významne zvýšil kvalitu života pacientov (29).
Liečba IBD môže byť náročná, preto spolupracujte so skúseným lekárom zaoberajúcim sa prírodnou liečbou, ktorý vám môže vypracovať komplexný liečebný protokol. Okrem zázvoru však môžu určitú úľavu priniesť aj nasledujúce prírodné možnosti:
Probiotiká - ľudia so zápalovými ochoreniami, ako je ulcerózna kolitída, ktorí osem týždňov užívali probiotické baktérie Bifidobacterium infantis, mali nižšiu úroveň zápalu ako tí, ktorí užívali placebo (30).
Kurkumín - môže pomôcť navodiť a udržať remisiu u pacientov s ulceróznou kolitídou bez závažných vedľajších účinkov (31).
Omega-3 tuky - živočíšneho pôvodu v krillovom oleji, EPA a DHA, majú imunitu posilňujúce vlastnosti spolu s protizápalovými vlastnosťami, ktoré preukázateľne prospievajú pri poruchách čriev vrátane ulceróznej kolitídy (32).
Optimalizácia hladiny vitamínu D - u pacientov s nedostatkom vitamínu D a ulceróznou kolitídou sa v jednej štúdii suplementácia vitamínom D spájala so znížením črevného zápalu (33).
preklad: Sumo Taka —> https://tinyurl.com/yxxk3y9a
Zdroje a odkazy:
1, 2, 7, 9, 11, 12 University of Minnesota, Center for Infectious Disease Research and Policy May 13, 2022
23 The Bureau of Investigative Journalism September 19, 2018
24 U.S. CDC, Antibiotic Resistance, About Antibiotic Resistance
25 National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases, Ulcerative Colitis
26 Crohn’s & Colitis Foundation of America, IBD Factbook, Surgery
27 J Ethnopharmacol. 2008 Aug 13;118(3):367-72. doi: 10.1016/j.jep.2008.04.026. Epub 2008 May 15
28, 29 Complementary Therapies in Medicine April 2019, Volume 43, Pages 1-6
32 Journal American College Nutrition December 2002; 21(6):495-505
33 J Crohns Colitis. 2018 Jul 30;12(8):963-972. doi: 10.1093/ecco-jcc/jjy052