Glycín zvyšuje dlhovekosť a znižuje depresiu
Výskum naznačuje, že glycín môže mať pri zvýšenom príjme viaceré zdravotné výhody.
DR. JOSEPH MERCOLA, 20. 4. 2023
Glycín, neesenciálna aminokyselina, čo znamená, že vaše telo si ho dokáže vytvoriť, ale väčšina z nás si ho s pribúdajúcim vekom jednoducho nedokáže vytvoriť dostatok, najmä ak je náš príjem v strave nízky, pretože v strave neprijímame dostatok spojivového tkaniva a kolagénu.
Objavujú sa nové výskumy, ktoré ukazujú, že glycín je silným prostriedkom na zvýšenie dlhovekosti, ktorý je nielen lacný, ale má aj príjemnú, mierne sladkú chuť. V skutočnosti sa glycín niekedy používa ako náhrada cukru a ja osobne užívam 1 čajovú lyžičku s každým z dvoch jedál a pred spaním pre jeho zdraviu prospešné vlastnosti.
Výskum ukázal, že glycín predlžuje život červov, myší a potkanov a zároveň zlepšuje zdravotný stav v modeloch ochorení súvisiacich s vekom (1). Ak by ste mali pochybnosti o jeho význame, vezmite do úvahy, že kolagén – najrozšírenejšia bielkovina vo vašom tele (2) – sa skladá prevažne z glycínu. Je tiež prekurzorom glutatiónu, silného antioxidantu, ktorého množstvo s vekom klesá.
Ako však poznamenal Siim Land, autor knihy Metabolická autofágia, vo vyššie uvedenom videu (3), existujú dve výhody glycínu, ktoré sa zdajú byť kľúčové pre jeho pôsobenie ako skutočnej fontány mladosti – vyvolanie autofágie a napodobňovanie výhod obmedzenia metionínu pre dlhovekosť (4).
Ako môže glycín ovplyvniť starnutie
Podľa prehľadu uverejneného v Ageing Research Reviews (5) je glycín receptorom pre enzým glycín N-metyltransferázu (GNMT), ktorý zohráva úlohu pri odstraňovaní metionínu. GNMT premieňa glycín na sarkosín, "metabolit indukujúci autofágiu" (6).
Okrem toho u myší s nedostatkom GNMT môže byť hladina voľného metionínu sedemkrát vyššia, zatiaľ čo S-adenozyl-L-metionín sa môže zvýšiť 35-krát (7). To je dôležité, pretože metionín sa podieľa na raste a metabolizme rakovinových buniek, zatiaľ čo obmedzenie metionínu inhibuje rast rakovinových buniek (8).
Ukázalo sa, že obmedzenie metionínu zlepšuje dlhovekosť, predlžuje život myší a zároveň znižuje hladiny inzulínu, glukózy a inzulínu podobného rastového faktora IGF1. Obmedzenie metionínu prináša aj množstvo ďalších výhod proti starnutiu, ako je zníženie poškodenia pečene po vystavení nebezpečnému množstvu paracetamolu a zníženie celkovej krehkosti (9).
"Keďže nízka hladina metionínu znamená nízky stav živín, predpokladá sa, že obmedzenie metionínu pôsobí ako mimetikum kalorickej reštrikcie," vysvetľuje sa v správe Ageing Research Reviews (10). Glycín zasa, ako poznamenali výskumníci, "môže predĺžiť život tým, že slúži ako mimetikum reštrikcie metionínu" (11). Robí to preto, lebo znižuje pomer metionínu a glycínu, čo môže byť dôležitejšie ako absolútna úroveň spotreby metionínu.
Glycín potrebujete na syntézu kolagénu
V štúdii na myšiach, ktorá využívala údaje z Programu testovania intervencií Národného inštitútu pre starnutie, tím vedcov skutočne odhalil, že podávanie stravy s 8% glycínu výrazne predĺžilo dĺžku života, a to o 4% až 6% u samcov a samíc, pričom ponúkalo ďalšie výhody, ako napríklad zníženie rizika úmrtia na rakovinu pľúc (12).
Niektoré štúdie na zvieratách preukázali až 28,4% priemerný nárast dĺžky života pri konzumácii stravy obsahujúcej 8% alebo 12% glycínu (13). Existujú aj priame účinky proti starnutiu prostredníctvom syntézy kolagénu. Land vysvetľuje (14):
"Glycín má tiež veľmi dôležitú úlohu v priamom boji proti starnutiu tým, že pomáha redukovať vrásky a syntézu kolagénu. Glycín tvorí každú tretiu aminokyselinu v kolagéne, preto je taká veľká potreba glycínu na optimálny obrat kolagénu.
Čím menej kolagénu alebo glycínu konzumujete, tým pomalší je obrat kolagénu. Pomalý obrat kolagénu zvyšuje poškodenie, ku ktorému dochádza na vašom kolagéne, napríklad glykáciou a oxidáciou, a znižuje ukladanie kolagénu do tkanív.
Kolagén je najrozšírenejšia bielkovina v ľudskom tele, tvorí približne 30% hmotnosti všetkých vašich bielkovín. Tvorí vaše vlasy, zuby, kožu, nechty, orgány, tepny, chrupavky, kosti, šľachy a väzy. Kolagén je doslova lepidlo, ktoré vás drží pohromade. Preto je pre spomalenie starnutia, najmä pokiaľ ide o vrásky, veľmi dôležité dbať na zachovanie kolagénu.
Od 20. roku života strácate každé desaťročie necelých 10% kolagénu v pokožke. Takže v čase, keď budete mať 75 rokov, stratíte 50% obsahu kolagénu v pokožke... donedávna sa myslelo, že obmena kolagénu je veľmi pomalá a deje sa len v priebehu mnohých rokov – počas celého života.
Nedávno sa však ukázalo, že k obratu kolagénu dochádza každý deň a je súčasťou denného obratu vašich bielkovín."
Glycín chráni pred chorobami súvisiacimi s vekom
Významný je aj potenciál glycínu zmierňovať chronické ochorenia a zdravotné postihnutie, čím sa zvyšuje rozpätie zdravia v celom tele. Glycínové receptory existujú napríklad v centrálnej nervovej sústave, čo znamená, že glycín pôsobí ako neurotransmiter (15). V štúdii Ageing Research Reviews bolo zozbieraných viacero príkladov schopnosti glycínu bojovať proti chorobám súvisiacim s vekom u zvierat vrátane (16):
potlačenie rastu nádorov u myší s melanómom (17)
zníženie hladiny glukózy nalačno, inzulínu, triglyceridov a inzulínu podobného rastového faktora IGF1 u samcov potkanov (18)
zachovanie svalovej hmoty a zníženie zápalových markerov u myší s rakovinovou kachexiou (19)
zlepšenie funkcie endotelu u starších potkanov 20
dokonca aj prerušované obmedzovanie metionínu vedie k výhodám, ako je zlepšenie homeostázy glukózy, zníženie obezity a ochrana pred tukovou pečeňou
zníženie prírastku hmotnosti a zlepšenie minerálnej hustoty kostí na modeli myší, ktorý má napodobňovať postmenopauzálnu stratu kostnej hmoty (21)
ochrana pred hypertrofiou srdca (22)
zmiernenia neurozápalu a ochrany pred kognitívnymi deficitmi u myší s neurodegeneráciou (23)
Štúdie na ľuďoch potvrdzujú to, čo naznačujú modely na zvieratách – že glycín chráni pred celým radom chronických ochorení. V štúdii na 60 ľuďoch s metabolickým syndrómom sa pri 15 gramoch glycínu denne počas troch mesiacov znížil oxidačný stres a zlepšil systolický krvný tlak (24).
U starších ľudí môže obmedzená dostupnosť glycínu a cysteínu viesť k zníženej syntéze glutatiónu – zloženého z troch aminokyselín cysteínu, glycínu a kyseliny glutámovej – tak, že nedostatok glutatiónu je v tejto vekovej kategórii rozšírený (25). Nedostatok glutatiónu, možno spôsobený obmedzeným množstvom glycínu, môže byť u starších ľudí kľúčovým prvkom, ktorý spôsobuje oxidačný stres a mitochondriálnu dysfunkciu, ktoré vedú k vekom podmienenej degenerácii. Land uvádza (26):
"Prínosy glycínu vo všeobecnosti súvisia so zlepšením hladiny cukru v krvi, hladiny inzulínu nalačno, triglyceridov, dokonca znižujú nároky na spánok, zlepšujú funkciu a zdravie mozgu, pomáhajú len s celkovými aspektmi vitality.
... veľa prínosov pre dlhovekosť pochádza z obmedzenia metánu a stimulácie autofágie, ktorá v podstate pomáha vyčistiť bunky od nefunkčných zložiek, ako aj zo zvýšenia hladiny glutatiónu, ktorý jednoducho umožňuje telu fungovať s menším zápalom a oxidačným stresom, čo je veľmi dôležité pre starnutie, a tiež v podstate tlmí toxicitu metionínu."
Glycín s NAC podporuje zdravie mitochondrií
Výskumníci z Baylor College of Medicine skúmali aj suplementáciu kombináciou glycínu a N-acetylcysteínu (NAC), dvoch prekurzorov glutatiónu, ktoré sú pri spoločnom užívaní známe ako GlyNAC.
Už predtým dokázali, že mladé myši s nedostatkom glutatiónu mali mitochondriálnu dysfunkciu a doplnenie GlyNAC u starších myší zlepšilo nielen nedostatok glutatiónu, ale aj poruchy mitochondrií, oxidačný stres a inzulínovú rezistenciu (27).
Ďalší predchádzajúci výskum, ktorý uskutočnili na pacientoch s HIV (28), ukázal, že suplementácia GlyNAC zlepšila "deficity spojené s predčasným starnutím" v tejto populácii (29). To zahŕňalo zlepšenie oxidačného stresu, mitochondriálnej dysfunkcie, zápalu, endotelovej dysfunkcie, inzulínovej rezistencie, genotoxicity, sily a poznania (30).
Následná pilotná štúdia na starších ľuďoch zistila podobné výsledky, pričom suplementácia GlyNAC počas 24 týždňov upravila nedostatok glutatiónu a zlepšila viaceré ukazovatele zdravia vrátane (31):
mitochondriálnej dysfunkcie
oxidačného stresu
zápalu
endotelovej dysfunkcie
inzulínovej rezistencie
poškodenia genómu
poznávanie
sily
rýchlosti chôdze
cvičebnej kapacity
hladiny telesného tuku
obvodu pása
Suplementácia GlyNAC-om ďalej zlepšila štyri z deviatich charakteristických znakov starnutia, ktoré sú spojené s väčšinou porúch súvisiacich s vekom – mitochondriálnu dysfunkciu, zápal, inzulínovú rezistenciu a genomické poškodenie (32). Tím poznamenal, že glycín je dôležitým donorom metylových skupín. "Metylové skupiny sú v DNA hojne zastúpené a sú dôležitými zložkami viacerých bunkových reakcií. Glycín je dôležitý aj pre normálnu funkciu mozgu. (33)"
Okrem podpory funkcie mozgu (34) môže byť doplnkový glycín užitočný pri "prevencii a kontrole aterosklerózy, srdcového zlyhania, angiogenézy spojenej s rakovinou alebo poruchami sietnice a pri celom rade syndrómov spôsobených zápalom vrátane metabolického syndrómu (35)".
Spojenie glycínu s depresiou
Úlohe glycínu ako hlavného neurotransmitera (36) v zdraví mozgu sa venuje čoraz viac pozornosti. Výsledky 15-ročnej štúdie vedcov z Floridskej univerzity tiež naznačujú, že sa môže podieľať na vzniku depresie. Zistenie sa týka receptora nazývaného GPR158. Pri jeho potlačení u myší je pravdepodobnosť depresie vyvolanej stresom nižšia.
Keď určili štruktúru GPR158, zistili, že ide o receptor pre aminokyseliny – pre glycín. "Predtým, ako sme videli štruktúru, sme štekali na úplne nesprávny strom," povedal autor štúdie Kirill Martemyanov pre Medical News Today. "Povedali sme si: 'Páni, to je receptor pre aminokyseliny. Je ich len 20, tak sme ich hneď preverili a len jeden dokonale sedel... bol to glycín. (37)"
Po zistení, že GPR158 sa viaže na glycín a funguje ako metabotropný glycínový receptor, ho pomenovali mGlyR (38). Tím to vysvetlil v časopise Science (39):
"Glycín signalizuje prostredníctvom mGlyR inhibíciu produkcie druhého posla adenozín 3′,5′-monofosfátu. Ďalej sme ukázali, že glycín, ale nie taurín, pôsobí prostredníctvom mGlyR na reguláciu neuronálnej excitability v kortikálnych neurónoch. Tieto výsledky identifikujú hlavný neuromodulačný systém, ktorý sa podieľa na sprostredkovaní metabotropných účinkov glycínu, s dôsledkami pre pochopenie poznania a afektívnych stavov."
Glycín je užitočný aj na zlepšenie kvality spánku (40). "Môže pomôcť k nočnému uvoľneniu tým, že je veľmi podobný GABA," hovorí Land. "... Je prospešný pre ... skrátenie času potrebného na zaspanie. U ľudí, ktorí prijali 3 gramy glycínu v priebehu jednej hodiny pred spaním, sa zlepšila subjektívna kvalita spánku, rýchlejšie zaspávali a počas dňa boli menej ospalí. (41)"
Koľko glycínu stačí?
Na získanie celého liečivého potenciálu glycínu môžu byť potrebné dávky 10, 15 alebo 20 gramov denne. Land navrhuje, že na optimálny obrat kolagénu potrebujete aspoň 12 gramov glycínu denne a ďalšie 3 gramy denne na tvorbu glutatiónu a iných zlúčenín (42):
"Vaše telo si denne vytvorí len 3 gramy glycínu, a ak z potravy prijímate len približne 2 až 3 gramy glycínu, potom to znamená, že takmer všetci máme každý deň deficit 10 gramov glycínu," hovorí.
"... Myslím si, že väčšine ľudí by prospelo aspoň 5 až 10 gramov glycínu denne, čo je, ehm, také mierne množstvo... ak jete veľa svalového mäsa... alebo máte len záujem získať viac výhod glycínu, potom môžete prijať aj 20 gramov denne."
Okrem doplnkov je vynikajúcim zdrojom glycínu aj kolagén. Osobne uprednostňujem používanie menej denaturovaného (nehydrolyzovaného) organického kolagénu ako doplnku, pretože má vyváženejší aminokyselinový profil, alebo ešte lepšie, jednoducho zvýšte príjem kolagénu výrobou domáceho vývaru z kostí a spojivového tkaniva z ekologicky chovaných zvierat kŕmených trávou.
preklad: Kisutumo Midonotaka –> https://tinyurl.com/yxxk3y9a
3 YouTube, Siim Land, Glycine Longevity Benefits Are Amazing – New Study Confirms April 5, 2023
4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 Ageing Research Reviews March 31, 2023
17 Carcinogenesis, Volume 20, Issue 5, May 1999, Pages 793–798
19 Clinical Nutrition June 2014, Volume 33, Issue 3, Pages 448-458
20 Canadian Journal of Physiology and Pharmacology June 2015, Volume 93, Number 6
24 Canadian Journal of Physiology and Pharmacology June 17, 2013
27 Clinical and Translational Medicine March 27, 2021, Abstract, Background
32 Clinical and Translational Medicine March 27, 2021, Section 4.12
33, 34 Clinical and Translational Medicine March 27, 2021, Section 4.13
36, 38, 39 Science March 30, 2023, Abstract