Kontroverzia okolo Imane Khelif nie je taká, ako to na prvý pohľad vyzerá
Karen Hunt alias KH Mezek, 2. augusta 2024
"A len tak mimochodom, užila som si [zlomenie jej čeľuste]. Viete, milujem dávať výprask TERFkám* v ringu, ktoré hovoria transfóbne nezmysly. Je to blaženosť!" ~ transgenderová "boxerka" Fallon Fox
*TERF je skratka pre „Trans-Exclusionary Radical Feminist“ (radikálna feministka vylučujúca trans osoby). Ide o termín, ktorý sa používa na označenie ľudí, zvyčajne radikálnych feministiek, ktoré nesúhlasia s tým, že trans ženy (ženy, ktoré boli priradené ako muži pri narodení, ale identifikujú sa ako ženy) sú skutočné ženy a preto by nemali byť zahrnuté do ženských priestorov alebo feministických hnutí. Tento termín je často považovaný za hanlivý a vyvoláva kontroverzie v rámci feministických a LGBTQ+ komunít.
Alžírska boxerka Imane Khelif porazila taliansku boxerku Angelu Carini za 46 sekúnd
Musím sa vyjadriť k tejto kontroverzii o Imane Khelif.
Chápem, že ľudí hnevá téma mužov súťažiacich v ženských športoch. Moja prvá reakcia na tento príbeh bola rovnaká, až kým som sa doň neponorila hlbšie a nezačal som si myslieť, že počkajte, niečo na tom nie je v poriadku.
Po prvé, mnohí z vás to už vedia, ale pre tých, ktorí to nevedia, mám niekoľko kvalifikácií, aby som sa k tejto téme vyjadrila. Som oddaný bojovník a tiež tréner. Bojovala som v plnom kontakte ako boxer a kickboxer. Trénovala som aj iné štýly, napríklad Eskrimu (filipínsky boj s palicami a nožmi) a Kyokushin. Obliekla som si samurajskú výstroj (je veľmi ťažká) a bojovala som s mužmi v plnom kontakte v Eskrime. Mám skvelé spomienky na letné tréningy s partiou chlapcov z Kyokushin, ktorí prichádzali do LA z Londýna. Kyokushin je mimoriadne tvrdý, plne kontaktný štýl karate. Bola som jediná žena, ktorá mohla s týmito mužmi trénovať.
Najdôležitejšie bolo, že začiatkom roku 2000 som trénovala v telocvični Bennyho Jet Urquideza a pozvali ma, aby som trénovala na profesionálny zápas ako boxerka. Bolo to po tom, čo som prešla testom – tým, že som musela bojovať s piatimi rôznymi boxermi, postupne s mužmi a ženami. Testom som prešla. Nakoniec som však musela urobiť ťažké rozhodnutie a vzdať sa. Ako slobodná matka a predsedníčka programu tvorivého písania pre uväznenú mládež, ktorý som práve začala, som jednoducho nemala čas venovať toľko hodín, koľko bolo potrebných na to, aby som ako boxerka uspela v profesionálnom ringu.
Z vlastnej skúsenosti teda viem oceniť, čo znamená udierať a byť udretý. Ťažko. Mal som monokle a veľa modrín. Nikdy som nemal zlomenú žiadnu kosť, okrem malíčka na nohe. Dvakrát som si vyvrtla členok a dvakrát som mala zlomené rebrá. To isté a ešte horšie som spôsobila svojim súperom. Niekomu som zlomil nos. Viem, že u žien to nie je normálne; prečo bojujem som vysvetlila v Ceste bojovníka.
Teraz sa vráťme k tomuto sporu s Imane Khelif. Urobím trápnu vec, že budem Khelif nazývať "on/ona", pretože úprimne neviem, čo iné mám robiť.
Nevieme všetko, ale vieme, že Khelif "diskvalifikovali z majstrovstiev sveta v boxe Medzinárodnej boxerskej asociácie v roku 2023 po tom, čo nesplnila požiadavky na spôsobilosť pre súťaž žien, uviedla IBA vo vyhlásení, pričom poznamenala, že nebola podrobená vyšetreniu na testosterón a namiesto toho bola podrobená samostatnému testu, ktorý zistil, že má konkurenčné výhody oproti iným športovkyniam. IBA, ktorá nie je uznaná Medzinárodným olympijským výborom, uviedla, že podrobnosti testu sú dôverné – hoci prezident IBA Umar Kremlev minulý rok pre ruskú tlačovú agentúru TASS tvrdil, že Khelif mala chromozómy XY – pár chromozómov, ktorý majú zvyčajne muži."
Súhlasím s tým, že osoby s chromozómami XY by nemali patriť do kategórie žien. To by malo byť zrejmé. Podľa mojich informácií boli Imane Khelif z Alžírska aj Lin Jue-ting z Taiwanu na tých istých majstrovstvách sveta žien v roku 2023 považované za osoby s mužskými chromozómami a v dôsledku toho ich diskvalifikovali.
Keď však prišlo na tohtoročné olympijské hry, MOV rozhodol, že obe bojovníčky – ktoré sa narodili ako ženy a neidentifikujú sa ako transrodové alebo intersexuálne – môžu súťažiť podľa pravidiel o spôsobilosti pohlaví, ktoré sa uplatňovali počas olympijských hier v Tokiu v roku 2021.
Celá vec sa stáva ešte zaujímavejšou, keď zistíte, že Lin, (ktorý vôbec nevyzerá hrozivo – čo je pravdepodobne dôvod, prečo sa neobjavil na žiadnych senzačných fotografiách) ...
Jue-ting z Taiwanu
... sa chystá bojovať s Tinou Rahimi, vôbec prvou austrálskou moslimskou boxerkou, ktorá sa zúčastnila na olympijských hrách. Rahimi zrejme nevadí, že bojuje s biologickým mužom. Ale Lin nevyzerá až tak desivo.
Tina Rahimi
"Nikto by nemal byť vylúčený. Diskriminácia nie je v športe vítaná, konkrétne na olympijských hrách a v tom, čo predstavujú," hovorí Rahimi a papagájuje propagandu, ktorou ju kŕmia.
Znie to pekne a inkluzívne. Hádam to znamená, že by jej nevadilo bojovať s Fallon Fox, prvou bojovníčkou MMA, ktorá sa priznala k transrodovej orientácii a ktorá v roku 2014 rozbila lebku Tamike Brents. Nižšie, ak tomu môžete veriť, je Fallon Fox v roku 1994 v porovnaní s tým, čo sa z nej stalo do roku 2014:
Toto šialenstvo sa malo zastaviť už vtedy, ale nestalo sa tak.
Namiesto toho Fallon v roku 2020 niektorí LGBTQ+ ľudia udelili ocenenie "najodvážnejšia športovkyňa". Na kritiku, že muž by nemal byť oslavovaný za to, že rozbíja lebky ženám, Fallon reagovala v teraz už vymazanom tweete:
"A aby ste vedeli, užila som si to. Vidíte, milujem rozbíjanie TERFS v klietke, ktoré hovoria transfóbne nezmysly. Je to blaženosť!"
A keďže nikto nemihol ani brvou, teraz sa na olympiáde ocitáme v tejto zápletke. Kontroverzia explodovala do svetiel reflektorov, keď Khelif zničil/a taliansku boxerku Angelu Carini len za 46 sekúnd a zanechal/a ju v slzách a so zlomeným nosom.
K slzám a nosu sa vrátim o chvíľu. Najskôr sa však tento príbeh neustále nabaľuje. Všetci začali Khelif nenávidieť. Hovorili, že je transsexuál. Až na to, že nie je. A na tom nezáleží. Aj keby mali ľudia pred očami dôkaz, že nie je trans, stále by trvali na tom, že je. Do svojho falošného názoru investovali príliš veľa emócií, algoritmy ich kŕmili príliš veľkým množstvom videí, fotografií a fráz, stále dookola, až kým sa im správa v mysliach neusadila.
Pri všetkej úcte k Imane Khelif, nevieme nič o tom, kto je ako človek, a toto búšenie mi nesedí. Takže sa dozvieme viac. Je veľvyslancom UNICEF.
V 16 rokoch vynikal vo futbale vo svojej vidieckej dedine v Tiarete, ale chlapcom sa to nepáčilo a bili sa s ňou/ním. Khelifov otec neschvaľoval, aby dievča boxovalo, a tak, aby získal/a peniaze, Khelif predával kovový šrot na recykláciu a jeho/jej matka predávala kuskus. Nakoniec sa jej otec spamätal.
"Začala som s ničím a teraz mám všetko," hovorí Imane Khelif. "Obaja moji rodičia ma chodia podporovať. Sú mojimi najväčšími fanúšikmi."
Podľa toho, čo viem, má Khelif síce chromozómy XY (typické pre mužov), ale vonkajšie pohlavné orgány sú ženské. Pri narodení jej bola priradená ženská identita. Podľa toho, čo som čítala, často tieto typy ľudí nevedia, že sú iní, kým neprídu do puberty. Dáva to zmysel, pretože v islamskom Alžírsku vás za "trans" môžu zabiť a za homosexualitu vás odsúdia na trest odňatia slobody. Khelif vyrastal/a ako dievča. Tak je to napísané v jeho/jej rodnom liste.
Pre Khelif muselo byť ťažké takto vyrastať, keď zistil/a, že je iný/iná ako ostatné dievčatá. Zaujímalo by ma dozvedieť sa o živote Khelif a o problémoch, ktoré mu/jej prinieslo dospievanie. Musel/a prekonať extrémne nepriaznivé podmienky, aby sa stala boxerkou v moslimskej krajine.
Khelif zďaleka nie je neporaziteľný, prehral už deväť zápasov. Amy Broadhurstová je šampiónka v boxe. Pozrite si tento rozhovor:
AMY BROADHURST: Veľa ľudí mi píše kvôli Imane Khelif. Osobne si nemyslím, že urobila niečo, čím by "podvádzala". Myslím si, že sa narodila tak, ako sa narodila, a že to nemôže ovplyvniť. To, že ju predtým porazilo 9 žien, hovorí za všetko. BEN HYDE: Aká by bola tvoja reakcia, keby si mala bojovať s Khelif? Amy, mám veľký rešpekt k tvojmu boxerskému odkazu, ale tu si sa netrafila, súhlasím, že spôsob, akým sa narodila, je mimo jej kontroly, ale je to jasná výhoda a nemali jej to dovoliť. DAN DAVIES: Amy Broadhurst skutočne zápasila s Imane Khelif v roku 2022 vo finále majstrovstiev sveta. Zvíťazila.
Neoceniteľný záver tohto rozhovoru.
S rizikom, že ľudí nahnevám (odkedy mi to prekáža?), prečo Khelifovej súperka Angela Cariniová po 46 sekundách prerušila zápas a začala vzlykať? Nikdy som nevidela, aby takto reagovala boxerka, dokonca ani po vážnom zranení, ale nevidela som na nej žiadne viditeľné zranenie. A opäť si uvedomte, že hovorím z vlastnej skúsenosti.
Zápas si môžete pozrieť a posúdiť sami tu.
Potom si môžete porovnať Cariniovej viditeľné zranenia s austrálskou šampiónkou "Blond Bomber" Ebanie Bridgesovou po tom, ako ju v roku 2023 porazila japonská outsiderka Miyo Yoshida (žena). Keď som prvýkrát videla Bridgesovej príspevok týchto dvoch fotografií nižšie a to, čo napísala, myslela som si, že ju zbila "trans" bojovníčka, pretože to naznačuje:
Blonde Bomber @EbanieBridges: Ktokoľvek v komisii to odsúhlasil, zjavne neboxuje alebo nie je žena, ktorá bola zasiahnutá plnou silou mužom s rovnakou hmotnosťou, aby pocítila výrazný rozdiel... Je mi tak ľúto BIOLOGICKY NARODENÝCH ŽIEN, ktoré tak tvrdo pracovali, aby sa dostali do tohto bodu svojej kariéry, aby potom museli súťažiť proti trans, ktorý bol doslova diskvalifikovaný za to, že je muž... ako wtf kam to tento svet dospel? Tu nejde o prekonávanie rekordov, ale o rozbíjanie lebiek
Všetky "informácie" v jej príspevku sú nesprávne.
Khalif nie je trans a Bridges nezbil trans boxer. Je od nej neúprimné, že to interpretuje tak, že to tak vyzerá. Áno, Bridges má pravdu, že biologický muž môže "rozbiť lebku", ale to sa nestalo Bridgesovej a nestalo sa to ani Cariniovej. Je to to, čo sa stalo Tamike Brents zo strany "transgenderovej" Fallon Fox.
Takto vyzeral zápas blondínky Bomber a bol brutálny – pretože ženské boxerské zápasy môžu byť brutálne, je to takýto druh športu:
A hádajte čo, tak ako sa Fallon v priebehu rokov zmenila, zmenila sa aj Bridges, a to vylepšením niekoľkých častí svojho ženského tela. Takto vyzerala Bridges, keď začala boxovať, svieža a prirodzená, americké dievča:
Takto vyzerá teraz, po niekoľkých "vylepšeniach", ktoré jej určite pomohli zarobiť na jej účte "OnlyFans":
Snažím sa len povedať, že to, čo nám hovoria médiá, aj keď je to zo strany, s ktorou súhlasíme, môže byť úplná lož, alebo to môže byť prekrútené či len polovičná pravda. Neustále nás manipulujú, aby sme reagovali skôr emocionálne než intelektuálne. A keď neskôr vyjdú najavo fakty, ktoré dokazujú, že to, čo nám povedali ako prvé, bola lož, manipulácia je často taká úspešná, že pravdu proste odmietame prijať. A ak sa nám niekto pokúsi povedať opak, nahneváme sa a ešte viac sa zahĺbime do svojej ilúzie.
Imane Khelif a Lin Yu-ting by nemali súťažiť v ženskom boxe, ak sú skutočne biologickými mužmi. Nie sú však také isté ako Fallon Fox alebo povedzme Lia Thomas, ktoré sa obe "premenili" z muža na ženu a doslova vtrhli do ženského športu.
Riley Gaines totiž povedala, že transrodová plavkyňa Lia Thomas je taká "obdarená", že sa musela "zdržiavať pohľadu" na Thomas v šatni, ktorú mali spoločnú počas jedných pretekov. To sa nikdy nedalo povedať o Imane Khelif. A akosi nemám pocit, že by Khelif mala taký arogantný postoj ako Lia Thomas alebo paušálnu nenávisť ako Fallon Fox.
Khelif sa dostal/a do kontroverzie, za ktorú podľa mňa nijako nemôže. Musí to byť hrozné aj pre jeho/jej rodičov.
Riley Gaines, ktorá je silným hlasom proti mužom v ženských športoch, obvinila olympijských funkcionárov z "glorifikácie mužského násilia na ženách".
Jedna vec je istá. Pravidlá treba zmeniť, keďže pohlavie a vek športovcov sa určuje na základe ich pasu a Imane aj Lin majú v pase uvedené, že sú ženy. Nemalo by dochádzať k takýmto nejasnostiam. (Všetky platné pravidlá nájdete tu.)
Je načase, aby športovkyne nasledovali príklad odvážnych žien ako Rhiley Gaines a legendy Martiny Navrátilová, ktoré dôrazne odsúdili rozhodnutie olympijských funkcionárov umožniť Imane Khelifovej a Lin Ju-tingovej súťažiť slovami:
"Je to poľutovaniahodné. Pre ľudí pri moci, ktorí to dovolili, to neskončí dobre."
Naozaj si želám, aby Carini namiesto toho, aby bojovala 46 sekúnd a potom prestala a plakala nad tým, v prvom rade mala odmietnuť bojovať. Želám si, aby to odmietla aj Tina Rahimi. Ale ona dúfa v svoju chvíľu slávy a toho sa ťažko vzdáva.
Kým sa ženy nezjednotia a nepovedia nie, nikdy sa nič nezmení.
Všetko sa to vracia k tomu prvému zápasu MMA a Fallon Fox, keď to nikto nezastavil. Ženské športy by mali zostať pre ženy. Ak nie, kam až toto šialenstvo zájde?