https://www.bitchute.com/video/8jPuG0vePvL2/
Tuky – biologické molekuly nerozpustné vo vode, známe aj ako lipidy (1) – sú zák-ladným stavebným prvkom bunkových membrán. To je jeden z dôvodov, prečo je konzumácia správnych druhov tukov taká dôležitá pre zdravie a dlhovekosť.
Po troch náročných kolách recenzného konania za posledné tri mesiace je môj člá-nok o nebezpečenstvách kyseliny linolovej (LA), polynenasýteného tuku (PUFA) omega-6, uverejnený v časopise o výžive s vplyvným dopadom Nutrients a je k dis-pozícii na bezplatné stiahnutie tu (2).
Prosím, stiahnite si článok a uložte si ho na pevný disk, pretože nikdy neviete, čo sa stane v prípade budúcej krízy. Môžete ho poslať lekárom, ktorí ešte neveria, aké nebez-pečné sú oleje zo semien, ale popravde, vyššie uvedené video je pre vašich priateľov pravdepodobne lepšie.
Nedokázal by som to bez môjho spoluautora Dr. Chrisa D'Adama, ktorý mi šikov-ne a diplomaticky pomohol preplávať mínovým poľom odborného hodnotenia. Na-ša ďalšia práca bude pravdepodobne o redukčnom strese, ktorý je jedným z najdô-ležitejších základných a neznámych konceptov v oblasti zdravia. Pomáha vysvet-liť, prečo je LA taká ničivá pre zdravie na molekulárno-biologickej úrovni.
Zníženie LA je najdôležitejšou stratégiou, ktorú môžete prijať nielen na zníženie redukčného stresu v mitochondriách, ale aj na zlepšenie celkového zdravia. Vytvo-renie uvedeného videa mi trvalo viac ako šesť mesiacov a každému z vás by som veľmi odporúčal, aby si ho pozrel niekoľkokrát, aby ste si do mozgu uložili, aké dô-ležité je vyhýbanie sa LA pre dlhodobé zdravie, aby ste si mohli vytvoriť podvedo-mé reflexné správanie, ktoré vám umožní vyhnúť sa tomuto škodlivému tuku.
Základy mastných kyselín
To, čo odlišuje jeden tuk od druhého, je špecifická kombinácia mastných kyselín, z ktorých sa skladá, a vlastnosti tukov a mastných kyselín závisia od ich nasýtenia vodíkom a dĺžky ich molekúl, označovanej aj ako "dĺžka reťazca".
Existujú dva základné typy mastných kyselín podľa toho, koľko ich uhlíkových väzieb je spárovaných s vodíkom (3):
Nasýtené tuky sú plne obsadené atómami vodíka, ktoré tvoria rovné reťazce, a pri izbovej teplote sú zvyčajne pevné (príkladom je maslo a kokosový olej)
Nenasýtené tuky stratili aspoň jeden z párov atómov vodíka zo svojho uhlíko-vého reťazca a vyskytujú sa v dvoch variantoch:
Mononenasýtené tuky, ktorým chýba jeden pár atómov vodíka
Polynenasýtené tuky (PUFA), ktorým chýba viac ako jeden pár vodíkových atómov, preto názov "poly".
Strata vodíka vedie k vzniku molekúl, ktoré sa pri každej dvojitej väzbe zalamujú alebo ohýbajú. Čím viac vodíkových párov chýba, tým viac sú molekuly ohnuté, čo spôsobuje, že molekuly zaberajú viac miesta. To spôsobuje, že tuk je pri izbovej teplote tekutý olej.
Okrem rôznej úrovne nasýtenia vodíkom sa tuky líšia aj dĺžkou svojich uhlíko-vých reťazcov, čo vedie k ďalšej klasifikačnej schéme založenej na počte atómov uhlíka (4):
Mastné kyseliny s krátkym reťazcom (SCFA) – dva až štyri atómy uhlíka
Mastné kyseliny so stredne dlhým reťazcom (MCFA) – 6–10 atómov uhlíka
Mastné kyseliny s dlhým reťazcom (LCFA) - 12–26 atómov uhlíka
Mastné kyseliny s veľmi dlhým reťazcom (5) (VLCFA) – 26–30 atómov uhlíka
Dĺžka reťazca a úroveň nasýtenia vodíkom určujú bod topenia tuku. S rastúcou dĺžkou reťazca sa zvyšuje teplota topenia. Podobne tuky, ktoré sú pri izbovej teplo-te tuhé (maslo, kokosový olej), majú dlhšie reťazce ako tuky, ktoré sú pri izbovej teplote tekuté (rybí olej, olivový olej). Pri rovnakej dĺžke reťazca majú polynenasý-tené tuky, ktoré sa nachádzajú v olejoch zo semien, nižší bod topenia ako nasýte-né tuky.
Základy omega-3 a omega-6
PUFA možno rozdeliť aj na omega-3 a omega-6 tuky. Koniec reťazca mastných ky-selín, ktorý je opačný ako koniec kyseliny, je "omega koniec". Umiestnenie prvej dvojitej väzby od konca omega určuje, či je mastná kyselina omega-3, omega-6, omega-9 (kyselina olejová) alebo iný člen skupiny omega.
Najškodlivejším toxínom v modernej strave a tukom, ktorého spotrebu treba mini-malizovať, je omega-6 tuk kyselina linolová (LA). LA tvorí 60% až 80% tukov ome-ga-6 a je hlavným pôvodcom chronických ochorení.
Aby bolo jasné, toxická je len vtedy, keď sa konzumuje v nadmernom množstve, ale drvivá väčšina ľudí v súčasnosti konzumuje oveľa viac, ako je ideálne. História toho, ako oleje zo semien nahradili oveľa zdravšie živočíšne tuky, je podrobne opí-saná vo videu vyššie.
Mnohí sa stále domnievajú, že ak máte narušený pomer omega-3 a omega-6, rieše-ním je jednoducho konzumovať viac omega-3, ale to je vážny omyl. Hoci pre dob-ré zdravie určite potrebujete určité množstvo omega-3, pridávanie nadmerného množstva omega-3 je receptom na katastrofu, pretože omega-3 je tiež PUFA.
Pri nadmernej konzumácii spôsobuje omega-3 podobné metabolické poškodenie ako LA, pretože sa rozkladá na nebezpečné metabolity známe ako ALE (advanced lipoxidation end products – konečné produkty pokročilej lipoxidácie).
Často zamieňané tuky
Dôležité je tiež upozorniť na primárne rastlinný omega-3 tuk nazývaný kyselina alfa linolénová (ALA). ALA by sa nemala zamieňať s LA, pretože z biologického hľadiska sú úplne odlišné. LA je omega-6 tuk a ALA je omega-3 tuk.
Nezamieňajte si ani LA s CLA (konjugovanou kyselinou linolovou). Hoci CLA je omega-6 tuk a väčšina si myslí, že CLA a LA sú zameniteľné, nie je to tak. CLA má mnoho silných zdravotných účinkov a nespôsobuje také problémy ako LA.
Problém s PUFA
Všeobecne platí, že rastlinné a semenné oleje majú vysoký obsah PUFA a nízky obsah nasýtených tukov, zatiaľ čo živočíšne tuky sú opačné. Nasýtené a monone-nasýtené tuky sa v tele využívajú ľahšie ako PUFA, preto sú živočíšne tuky vo všeobecnosti zdravšie ako oleje zo semien.
"Jedným z významných problémov PUFA je, že sú chemicky nesta-bilné, čo ich robí veľmi náchylnými na poškodenie druhmi kyslíka vznikajúcimi pri výrobe energie vo vašich bunkách."
Keďže vaše tkanivá sa skladajú prevažne z nasýtených a mononenasýtených tukov, vaše telo ich tiež potrebuje viac ako PUFA. Hlavnými PUFA v potrave sú omega-3 a omega-6 tuky, a hoci ich telo potrebuje, potrebuje ich v relatívne malých množ-stvách.
Jedným z významných problémov PUFA je, že sú chemicky nestabilné, čo ich robí veľmi náchylnými na poškodenie druhmi kyslíka vznikajúcimi pri výrobe energie v bunkách. Toto poškodenie spôsobuje tvorbu ALE, ktoré následne vytvárajú ne-bezpečné voľné radikály, ktoré poškodzujú bunkové membrány, mitochondrie, bielkoviny a DNA.
Čo je ešte horšie, PUFA sa integrujú do bunkových membrán a môžu tam zostať päť až sedem rokov. Chýbajúce atómy vodíka tiež spôsobujú, že PUFA sú veľmi náchylné na oxidáciu, čo spôsobuje rozklad tukov na škodlivé metabolity, ako sú OXLAM (oxidované metabolity LA), ktoré majú veľmi negatívny vplyv na zdravie.
LA nie je "esenciálny" tuk
"Esenciálne mastné kyseliny" (EFA) je termín označujúci PUFA, ktoré sú podľa vedcov kľúčové pre zdravie a ktoré si telo nedokáže vyrobiť. Preto ich musíme získavať zo stravy. V súčasnosti sa za "esenciálne" považujú len dva typy tukov:
Omega-3 (EPA, DHA a ALA)
Omega-6 tuky (LA)
Zaradenie LA je nešťastné, pretože nadmerné množstvo LA v skutočnosti narúša funkciu buniek a mitochondrií. V skutočnosti potrebujeme veľmi malé množstvo LA, a keďže sa nachádza vo väčšine potravín, je prakticky nemožné, aby sme ho mali nedostatok. Moderný výskum navyše ukázal, že až 10 generácií zvierat môže byť chovaných bez akejkoľvek LA v strave a zostanú úplne zdravé.
Výskum tiež ukázal, že pri veľkom množstve LA v strave sa inhibuje enzým nazý-vaný delta-desaturáza, ktorý premieňa rastlinný omega-3 tuk ALA na tuky s dlhým re-ťazcom DHA a EPA. Konzumácia veľkého množstva LA teda zvyšuje závislosť od morských potravín ako zdroja preformovaných EPA a DHA.
To je dôležité, pretože DHA a EPA sú skutočne nevyhnutné a poskytujú širokú škálu zdravotných výhod. Jedným z najdôležitejších prínosov DHA je znižovanie zápalu, ktorý je faktorom väčšiny chronických a degeneratívnych ochorení. EPA je zasa dôležitá pre zdravie srdca a kardiovaskulárneho systému (6,7).
Oleje zo semien sú koreňom všetkých chronic-kých ochorení
Vo vyššie uvedenom videu sú uvedené zdravotné riziká spojené s rastlinnými olej-mi a olejmi zo semien, ktoré sa nachádzajú vo väčšine spracovaných potravín. Ukazuje, ako po uvedení týchto olejov na trh začali prudko rásť chronické ochore-nia, ako napríklad srdcové choroby.
Pred rokom 1866 západný svet väčšinou konzumoval len živočíšne tuky. Prí-kladom týchto tukov je loj, sadlo, masť a maslo. Východné spoločnosti použí-vali za studena lisované tuky, ako je kokosový a palmový olej. Rastlinné oleje, ako ich poznáme dnes, jednoducho neexistovali.
Najväčšou zmenou v ľudskej strave v celej histórii bolo zavedenie priemyselne spracovaných olejov zo semien okolo roku 1866 (8). Spoločnosť Procter & Gamble vtedy použila novo vynájdený proces hydrogenácie na premenu prebytočných ne-použiteľných semien bavlny na syntetický olej zo semien, ktorý sa dodnes predáva pod názvom Crisco.
Krátko na to bol na trh uvedený margarín, ktorý sa vyrába zo semenných olejov. V posledných rokoch spoločnosť vo veľkej miere prešla na používanie palmového, sójového a repkového oleja na výrobu Crisca, ale bavlníkový olej sa stále vo veľkej miere používa na varenie, najmä v reštauráciách do ich fritéz (9).
Z historického hľadiska môžeme vidieť, že spotreba oleja zo semien sa zvýšila z približne 2 gramov denne v roku 1865 na 5 gramov denne v roku 1909 až na 18 gramov denne v roku 1999. V roku 2008 bola priemerná spotreba 29 gramov denne. V percentuálnom vyjadrení predstavovali oleje zo semien v roku 1865 približne 1/100 celkových kalórií a do roku 2010 sa ich podiel zvýšil na viac ako 1/4 celkových kalórií, čo predstavuje 25-násobný nárast!
Oleje zo semien sú oveľa horšie ako cukor
Hoci väčšina odborníkov na výživu obviňuje z epidémie chronických ochorení ná-rast spotreby cukru, úloha cukru je v porovnaní s vplyvom olejov zo semien po-merne malá.
V roku 1822 bola priemerná spotreba cukru v USA 2,7 kg na osobu ročne. Do roku 1999 sa zvýšila na 49 kg na osobu ročne (10). To je 17-násobný nárast, ale spotreba olejov zo semien sa v tom istom období zvýšila 25-násobne.
V 60. a 70. rokoch minulého storočia (11) sa kardiológ Dr. Robert Atkins vo veľkej miere zaslúžil o vznik záujmu o nízkosacharidové diéty, ktoré sa zdali byť pre mnohých účinné. Vyradením potravín, ako sú hranolky, zemiakové lupienky, chlieb, cestoviny, pizza a šišky, sa však eliminujú nielen sacharidy na báze cukru, ale aj oleje zo semien. Nie je to intuitívne zrejmé, ale potraviny s vysokým obsa-hom sacharidov, ktoré jeho diéta vylúčila, sú tiež plné nebezpečných rafinovaných olejov zo semien.
Spracované potraviny zvyčajne obsahujú približne 21% cukru. Avšak až 50% alebo viac celkových kalórií obsiahnutých vo väčšine spracovaných potravín pochádza z olejov zo semien (12,13). Súvislosť sa ďalej potvrdzuje pri pohľade na spotrebu sa-charidov v USA. Tá od roku 1997 klesá, avšak obezita a cukrovka 2. typu sa neustá-le zvyšujú. Je zaujímavé, že tento neustály nárast sa zhoduje s prudkým nárastom spotreby olejov zo semien.
Ďalším hlavným dôvodom, prečo sú oleje zo semien exponenciálne škodlivejšie pre zdravie ako cukor, je, že v tele vydržia oveľa dlhšie. Polčas rozpadu LA je pri-bližne 600 až 680 dní, teda približne dva roky. To znamená, že vám potrvá približ-ne šesť rokov, kým nahradíte 95% LA vo svojom tele zdravými tukmi. To je hlavný dôvod, prečo by sa mal udržiavať príjem LA na čo najnižšej úrovni.
Medzitým sa vaše zásoby glykogénu vyčerpajú približne za jeden až dva dni. Ak sa teda prejedáte cukrom, ten vám nezostane roky a nezničí vaše zdravie tak, ako LA v semenných olejoch.
Ako môže nadmerná konzumácia LA zničiť zdravie
Hlavným dôvodom, prečo nadmerná konzumácia LA spôsobuje choroby, je to, že bráni mitochondriám dobre pracovať. Mitochondrie sú subcelulárne organely zod-povedné za produkciu väčšiny bunkovej energie vo forme ATP a bez ATP bunky nemôžu normálne fungovať a obnovovať sa.
Ako už bolo spomenuté, PUFA, ako napríklad LA, sa ľahko poškodzujú kyslíkom v procese nazývanom oxidácia (14), ktorý vyvoláva tvorbu škodlivých voľných radi-kálov (15). Tie následne vedú k vzniku ALE (16) a v prípade omega-6 tukov k vzni-ku OXLAM (17,18).
Tieto ALE a OXLAM potom spôsobujú mitochondriálnu dysfunkciu, ktorá je cha-rakteristickým znakom väčšiny chronických ochorení. Okrem oxidácie, zápalu a mitochondriálnej dysfunkcie môžu spracované semenné oleje aj:
poškodiť bunky vystielajúce cievy
spôsobovať poruchy pamäti a zvyšovať riziko Alzheimerovej choroby (najmä repkový olej sa spája s Alzheimerovou chorobou)
zbaviť vašu pečeň glutatiónu, čím sa zníži vaša antioxidačná obranyschopnosť
inhibujú delta-6 desaturázu (delta-6), enzýmu, ktorý sa podieľa na premene omega-3 s krátkym reťazcom na omega-3 s dlhším reťazcom v pečeni
zhoršujú imunitné funkcie a zvyšujú úmrtnosť
zvyšujú citlivosť tukových buniek na inzulín, čím spôsobujú inzulínovú rezistenciu
inhibujú kardiolipín, dôležitý tuk vo vnútornej membráne vašich mitochondrií
Význam kardiolipínu
Inhibícia kardiolipínu vo vnútornej membráne mitochondrií vysvetľuje veľkú časť poškodenia spôsobeného LA. V telesných bunkách sa nachádza približne 40 až 100 biliónov mitochondrií. Kryštálik vnútornej membrány mitochondrií obsahuje tuk nazývaný kardiolipín (19) a jeho funkcia závisí od druhu tuku, ktorý dostávate zo stravy.
Kardiolipín je dôležitý, pretože ovplyvňuje štruktúru kryštálikov vo vnútri mito-chondrií, čo je oblasť, kde dochádza k produkcii energie. Ak je kardiolipín poško-dený, komplexy nebudú dostatočne blízko pri sebe, aby mohli tvoriť superkomp-lexy, a tým sa zhorší produkcia energie v mitochondriách.
Kardiolipín funguje aj ako bunkový poplašný systém, ktorý spúšťa apoptózu (bun-kovú smrť) signalizáciou kaspázy-3, keď sa s bunkou niečo deje. Ak je kardiolipín poškodený oxidačným stresom v dôsledku toho, že má príliš veľa LA, nemôže sig-nalizovať kaspázu-3, a preto nedôjde k apoptóze.
Výsledkom je, že nefunkčná bunka môže ďalej rásť, a môže sa zmeniť na ra-kovinovú bunku. Typom tuku v potrave, ktorý podporuje zdravý kardiolipín, je tuk omega-3 a typom, ktorý ho ničí, je omega-6, najmä LA.
Na obrázku nižšie je znázornená typická mitochondria vľavo. Obrázok C ukazuje, ako záhyby spôsobuje kardiolipín, ktorý zabezpečuje zakrivenie v mitochondriál-nych kryštáloch. Prehnutie spôsobuje, že superkomplexy v elektrónovom trans-portnom reťazci sa k sebe priblížia a efektívnejšie prenášajú elektróny na výrobu ATP.
Dobrou správou je, že zmeny v stravovaní môžu zlepšiť zloženie tukov v kardioli-píne v priebehu niekoľkých týždňov alebo dokonca dní. Takže aj keď bude trvať roky, kým sa zníži celková záťaž vášho tela LA, pravdepodobne si všimnete zlep-šenie oveľa skôr.
LA prispieva k ochoreniam srdca a rakovine
Ochorenia srdca a rakovina sú dva hlavné smrteľné faktory v západnom svete a LA sa významne podieľa na oboch týchto smrteľných stavoch. Jednou z prvých vecí, ktoré sa dejú pri ateroskleróze, ktorá je predchodcom ochorenia srdca, je, že makrofágy (typ bielych krviniek) sa zmenia na penové bunky – v podstate makrofá-gy naplnené tukom a cholesterolom.
Aterosklerotický plak je v podstate mŕtvy makrofág a iné typy buniek naplnené cholesterolom a tukom. To je dôvod, prečo sa srdcové choroby dávajú za vinu na-sýteným tukom a cholesterolu. Vedci však zistili, že na to, aby sa vytvorili penové bunky, musí byť LDL (cholesterol v lipoproteínoch s nízkou hustotou) oxidovaný, a práve to robia oleje zo semien.
Oleje zo semien spôsobujú oxidáciu LDL, čím sa vytvárajú penové bunky. LDL te-da sám o sebe neiniciuje aterosklerózu. Náchylnosť LDL na tento oxidačný proces je riadená obsahom LA v strave. Nadbytok PUFA rovnako spôsobuje, že bunkové membrány sú krehkejšie, čo umožňuje ich ľahké poškodenie oxidáciou (20,21).
Oleje zo semien tiež významne prispievajú k vzniku rakoviny. V skutočnosti je spoľahlivým spôsobom, ako vyvolať rakovinu na mnohých zvieracích modeloch, podávanie olejov zo semien. U zvierat sa zvyčajne vyvinie rakovina, keď množstvo LA v ich strave dosiahne 4% až 10% ich energetického príjmu.
A ako sa už spomenulo, väčšina Američanov prijíma približne 25% celkových den-ných kalórií zo semenných olejov, takže sme ďaleko za hranicou bezpečnosti tých-to tukov – aspoň na základe laboratórnych prác na zvieratách. Nezabúdajte, že na-ši predkovia zvyčajne prijímali menej ako 2% kalórií vo forme omega-6.
Existujú dokonca dôkazy, že vyradenie olejov zo semien zo stravy výrazne zníži riziko spálenia sa na slnku a zníži riziko rakoviny kože (22,23,24), pretože ná-chylnosť na poškodenie UV žiarením sa riadi tým, koľko LA je v strave (25,26).
Akým potravinám sa vyhýbať a ako
Medzi hlavné zdroje LA patria oleje zo semien používané pri varení, spracované potraviny a jedlá v reštauráciách vyrobené zo semienkových olejov, koreniny, se-mená a orechy, väčšina olivových olejov a avokádových olejov (kvôli vysokému vý-skytu falšovania lacnejšími semienkovými olejmi) a živočíšne potrava chovaná na obilninách, ako je napríklad konvenčné kuracie a bravčové mäso.
V ideálnom prípade zvážte zníženie množstva LA na menej ako 7 gramov denne, čo sa približuje množstvu, ktoré dostávali naši predkovia. Ak si nie ste istí, koľko LA konzumujete, zadajte svoj príjem potravín do bezplatného online nástroja na sledovanie výživy Cronometer a ten vám poskytne celkový príjem LA.
Cronometer vám povie, koľko omega-6 prijímate z potravy s presnosťou na desati-ny gramov, a môžete predpokladať, že 90% z toho je LA. Čokoľvek nad 10 gramov LA môže spôsobiť problémy. Medzi zdravé náhrady tukov patrí loj, maslo alebo ghí, ktoré sú vynikajúce na varenie.
V nasledujúcej tabuľke je uvedený pomerne komplexný zoznam najčastejšie použí-vaných olejov a ich približný obsah LA (27,28,29). Vo všeobecnosti platí, že tuky s najnižším obsahom LA – maslo a hovädzí loj – by mali byť vhodnými tukmi. Tieto vynikajúce tuky na varenie majú nielen najnižší obsah LA, ale poskytujú aj vitamí-ny rozpustné v tukoch, A, D a K2. Kokosový olej má tiež veľmi nízky obsah LA, ale neposkytuje dôležité vitamíny rozpustné v tukoch, ktoré obsahuje loj a maslo.
Prevažná väčšina olivového a avokádového oleja je falšovaná
Väčšina ľudí oboznámených s témou toxicity omega-6 má otázky týkajúce sa olivo-vého a avokádového oleja. Spotreba olivového oleja sa v USA za posledných 35 ro-kov zvýšila viac ako 10-násobne (30). Olivy a olivový olej sú známe svojimi mnohý-mi zdraviu prospešnými účinkami, najmä na srdce, ale používanie falšovaného oli-vového oleja zdraviu neprospieva.
Testy odhalili, že 60% až 90% olivových olejov predávaných v amerických obcho-doch s potravinami a reštauráciách je falšovaných lacnými, oxidovanými rastlin-nými olejmi s obsahom omega-6, ako je slnečnicový alebo arašidový olej, alebo olivovými olejmi inej ako humánnej kvality, ktoré sú zdraviu škodlivé v mnohých ohľadoch (31).
Platí to dokonca aj pre "extra panenský" olivový olej. Pridávajú sa lacné oleje zo semien, ktoré nie sú uvedené na etikete, a väčšina ľudí nedokáže rozoznať, že ich olivový olej nie je 100% čistý. Je pravdepodobné, že nekvalitný olivový olej konzu-mujete už tak dlho – alebo ste čistý a kvalitný olivový olej na začiatku nikdy ne-ochutnali – že si ani neuvedomujete, že s ním nie je niečo v poriadku.
To isté platí aj pre avokádový olej. Mnohí sa domnievajú, že avokádový olej je rovnako zdravý ako olivový, ale jednoducho to tak nie je. Štúdia z roku 2020 ukázala, že 82% avokádového oleja je falšovaného, nesprávne označeného alebo nekvalitného (32).
Vo všeobecnosti sa ľudia domnievajú, že americký Úrad pre potraviny a liečivá kontroluje a reguluje podvody s potravinami, ale nie je to tak. Zameriava sa pre-dovšetkým na to, aby zabezpečil presné označovanie zložiek a sledoval výskyt ochorení súvisiacich s potravinami.
Úrad FDA robí len málo, pokiaľ ide o zabránenie predaju nelegálne falšovaných potravín. Rozlišovanie kvality je preto náročné, a ak si nejakým spôsobom nemô-žete byť istí, že dostávate 100% čistý, nefalšovaný olivový olej a/alebo avokádový olej, radšej sa im úplne vyhnite.
Uvoľnite sa od orechov a semienok
Väčšina ľudí, ktorí sa zaujímajú o zdravie, verí, že orechy a semená sú "srdcu pro-spešné" potraviny (33). Ako však môžete vidieť v nasledujúcej tabuľke, väčšina orechov a semien má mimoriadne vysoký obsah LA. Napríklad 50% tuku v peka-nových orechoch tvoria LA (34). Jedinou výnimkou sú makadamové orechy.
Hoci sú teda orechy a semená často nespracované a sú najlepším typom omega-6 tukov, ktoré môžete konzumovať, stále prispievajú k obsahu LA vo vašej strave a akonáhle dosiahnete 5 gramov LA denne, začnú sa kazivé dvojité väzby oxidovať a vytvárať nebezpečné voľné radikály, ktoré vedú k zdravotným problémom.
Ak teda chcete znížiť obsah LA, orechy a semená musíte výrazne minimalizovať alebo dokonca vylúčiť. Ako sa už spomenulo, výnimkou z tohto pravidla sú maka-damové orechy. Keďže len 2% ich tuku tvoria LA, môžete si ich denne dopriať 10 až 30 bez toho, aby ste výrazne zvýšili hladinu LA.
LA v živočíšnych potravinách
Hoci sú oleje zo semien primárnym zdrojom LA, množstvo živočíšnych potravín, o ktorých by ste možno ani netušili, je tiež nabité týmto škodlivým tukom. Prežú-vavce, ako sú kravy, byvoly, ovce, jahňatá, kozy, jelene, losy a mnohé iné lovné zvieratá, majú nízky obsah LA v mlieku a mäse bez ohľadu na to, čo jedia, a to vďa-ka tomu, že majú viacero žalúdkov s baktériami, ktoré dokážu premeniť vysoký obsah LA v tukoch na nasýtené a mononenasýtené tuky.
Zvieratá s jedným žalúdkom, ako sú kurčatá a ošípané, však túto premenu nedoká-žu uskutočniť. Takže keď sú kŕmené kukuricou a sójou, ktoré majú vysoký obsah LA, ich mäso a vajcia majú tiež vysoký obsah LA (35). Väčšina kuracieho a bravčo-vého mäsa má viac ako 25% LA. Kuracie vajcia sú však prijateľné, pretože každé vajce má menej ako 1 gram LA, a to za predpokladu, že sú kŕmené komerčnými krmivami, ktoré obsahujú veľa LA.
Zaujímavé je, že rozdiel v obsahu LA v prežúvavcoch, ktoré sú 100% kŕmené trá-vou, a tých, ktoré sú kŕmené kukuricou a sójou, je len asi 0,5%, preto z hľadiska obsahu LA nie je veľký rozdiel medzi konvenčným hovädzím mäsom a hovädzím mäsom kŕmeným len na tráve. Hovädzie mäso kŕmené na tráve sa však ešte stále uprednostňuje, pretože zvyčajne obsahuje menej glyfosátu a hormónov.
Takže ak to zhrnieme, najlepšou možnosťou je získavať väčšinu živočíšnych biel-kovín z prežúvavcov a vyhýbať sa kuracine a bravčovému mäsu alebo ich obme-dziť. Moje najobľúbenejšie mäso je bizón a jahňacie mäso, ale hodí sa akékoľvek z vyššie uvedených. Ideálne by bolo, keby boli ekologické a zvieratá by nemali byť kŕmené žiadnym krmivom, ktoré je kontaminované glyfosátom alebo inými pesti-cídmi.
LA v morských plodoch
Ideálne by bolo získavať omega-3 zo zdravých morských plodov. Nie všetky mor-ské plody však obsahujú omega-3. Obsahujú ich len tučné studenovodné ryby. Prí-kladom je voľne žijúci aljašský losos, sardinky, ančovičky, makrely a slede.
Chovaným rybám, najmä lososom z farmových chovov, je lepšie sa úplne vyhnúť kvôli prehnanej možnosti kontaminácie. Na prvý pohľad sa môže zdať, že chované ryby sú dobrým nápadom, ktorý pomáha chrániť populácie voľne žijúcich morských živočíchov pred nadmerným výlovom, ale v skutočnosti toto odvetvie trápia mnohé z rovnakých problémov, ktoré sa týkajú pozemných prevádzok na koncentrované kŕmenie zvierat (CAFO), vrátane znečistenia, chorôb, toxicity a nižšej nutričnej kvality.
Väčšina chovaných rýb je kŕmená geneticky modifikovanou kukuricou a sójou, ktoré sú pre morské živočíchy úplne neprirodzenou stravou a obsahujú nebezpeč-né omega-6 tuky. Iné ryby sú kŕmené rybou múčkou, o ktorej je známe, že sa v nej hromadia priemyselné chemikálie ako PCB a dioxíny.
Z hľadiska výživy majú chované lososy aj tie nevýhody, že obsahujú len polovicu omega-3 v porovnaní s voľne žijúcimi lososmi (36,37,38) a štvrtinu vitamínu D (39), pričom majú viac ako 5,5-krát väčšie množstvo omega-6 (40,41). Chované lososy sú tiež bežne vystavené antibiotikám a pesticídom.
Karnozín môže pomôcť znížiť oxidačné poško-denie spôsobené LA
Zatiaľ čo vaše telo bude časom pomaly odstraňovať uložené LA za predpokladu, že znížite ich príjem, peptidový doplnok nazývaný karnozín môže pomôcť znížiť oxi-dačné poškodenie spôsobené LA, kým sa vaše telo čistí.
Karnozín je dipeptid, ktorý si vaše telo vytvára a ktorý sa skladá z dvoch aminoky-selín, beta-alanínu a histidínu. Slúži ako obetný zásobník pre reaktívne formy kys-líka (ROS) a ALE, čo znamená, že nechá tieto veľmi škodlivé molekuly zničiť skôr seba ako vaše mitochondrie, DNA alebo bielkoviny, ako je znázornené na obrázku nižšie.
Karnozín sa nachádza v mäse a je známe, že konzumácia živočíšnych bielkovín účinne zvyšuje hladinu karnozínu (42). Nenachádza sa v žiadnej rastlinnej pot-ravine. Prípadne môžete použiť doplnok stravy. V tomto prípade je lepšou voľbou beta-alanín, pretože je to aminokyselina limitujúca rýchlosť tvorby karnozínu a zvyšuje hladinu karnozínu efektívnejšie. Je tiež oveľa lacnejší ako karnozín.
Zhrnutie
Urobte sebe a svojej rodine láskavosť a vydajte sa na cestu vylúčenia všetkých ole-jov zo semien zo svojej stravy ešte dnes, aby ste odvrátili prakticky všetky chronic-ké degeneratívne ochorenia. To znamená vyhnúť sa všetkým olejom zo semien, a dokonca aj ovocným olejom, ako je olivový olej a avokádový olej, pretože sú často falšované lacnými olejmi zo semien.
Varte z ghí, masla alebo hovädzieho loja a vyhýbajte sa všetkým spracovaným pot-ravinám, pretože sú zvyčajne plné olejov zo semien. Vyhýbajte sa tiež jedlu v reš-tauráciách, pretože takmer všetky používajú na varenie obrovské množstvo olejov zo semien a pridávajú ich do omáčok a dresingov. Nakoniec sa vyhýbajte kuracie-mu a bravčovému mäsu a ako hlavný mäsa si vyberte bizónie a jahňacie mäso.
preklad: Takumi Azadi –> https://tinyurl.com/yxxk3y9a
Guillermou
Správa s veľkým informačným obsahom, ktorá predstavuje výzvu k zdraviu s dob-rým hospodárením s mastnými kyselinami. Spojenie s významom kardiolipínu. Kardiolipín (CL) zohráva zásadnú úlohu pri udržiavaní mitochondriálnej ultra-štruktúry a funkcie vo viacerých typoch buniek. Aberantný metabolizmus CL bol priamo spojený s mnohými fyziologickými a vývojovými abnormalitami vrátane embryonálnej letality, kardiomyopatie, defektov imunitných buniek, dysfunkcie hematopoetických kmeňových buniek, neuronálnej dysfunkcie a metabolických porúch. Klinické a experimentálne štúdie na ľudských pacientoch a zvieracích mo-deloch tiež poskytli presvedčivé dôkazy, že abnormálny obsah kardiolipínu, zlože-nie acylového reťazca, lokalizácia a úroveň oxidácie môžu priamo súvisieť s viace-rými ochoreniami vrátane kardiomyopatie, neuronálnej dysfunkcie, defektov imu-nitných buniek a metabolických porúch.
Ústredná úloha CL v regulácii patogenézy a progresie týchto ochorení priťahuje v posledných rokoch čoraz väčšiu pozornosť. CL je kľúčová pre reguláciu rôznych mitochondriálnych funkcií, od dýchania a metabolizmu až po apoptózu. CL môže tiež zohrávať dôležitú úlohu pri regulácii mitochondriálneho metabolizmu.
Mitochondrie sú nielen elektrárňou, ale aj jednou z centrálnych organel metabo-lizmu, ktorá sa zúčastňuje na mnohých metabolických procesoch vrátane cyklu kyseliny citrónovej, oxidácie mastných kyselín, syntézy a degradácie aminokyse-lín, ako aj skupín železa a síry. Ukázalo sa, že CL môže interagovať s viacerými mitochondriálnymi transportnými proteínmi. V ischemickom srdci sa zistil 20 až 25% úbytok množstva CL a zaujímavé je, že takéto zníženie hladín CL zrejme predchádza úbytku iných fosfolipidov.
Znížený celkový obsah CL a zmeny v druhovom zložení CL sa zistili v starnúcich ľudských srdciach aj u pacientov so srdcovým zlyhaním. CL môže fungovať aj ako kľúčový hráč pri regulácii funkcie a štruktúry mitochondrií v imunitných bunkách, a teda aj pri ich osude a bunkovej zdatnosti. Ukázalo sa, že normálna biosyntéza CL je nevy-hnutná pre diferenciáciu hematopoetických kmeňových buniek. CL môže regulo-vať funkciu a prežívanie buniek. V tukovom tkanive sa môžu počas adaptácie na chlad výrazne aktivovať dráhy metabolizmu lipidov, čo sa ďalej zvýrazňuje regulá-ciou CL, najmä novo syntetizovanej CL v hnedom a béžovom tukovom tkanive. Biosyntéza CL totiž zohráva zásadnú úlohu pri udržiavaní energetickej homeostá-zy a citlivosti na inzulín.
https://www.mdpi.com/2073-4425/13/10/1889
Štúdie naznačujú, že v astrocytoch majú EPA a DHA silný antioxidačný účinok prostredníctvom upregulácie Nrf2 a protizápalový účinok čiastočne prostredníct-vom inhibície aktivácie NF-B. Ukázalo sa, že DHA ľahko nahrádza kyselinu lino-lovú v mitochondriálnom kardiolipíne, čo vedie k zmene rýchlosti mitochondriál-neho dýchania a modulácii mitochondriálne závislej apoptózy. EPA a DHA zvyšu-jú potenciál mitochondriálnej membrány a hladiny kardiolipínu. DHA a EPA zvy-šujú expresiu GFAP astrocytových buniek. Gliálny fibrilárny kyslý proteín (GFAP) by sa mohol stať účinným diagnostickým nástrojom v krvi v počiatočných štádiách Alzheime-rovej choroby tým, že obnovuje prežívanie a plasticitu neurónov po strese a produk-ciu rastových faktorov v astrocytoch diferencovaných z neurálnych kmeňových buniek vytvorených z pacienta s veľkou depresívnou poruchou.
Astrocyty sa stávajú veľmi dôležitými počas oxidačného stresu tým, že spúšťajú zá-palovú reakciu zvýšením hladín prozápalových cytokínov, ako sú TNF, IL-1, IL-6, IL-18 a COX-2 messenger RNA, ktorých hladiny sa menia počas oxidačného stre-su. zápalových procesov. Astrocyty sú ovplyvnené aj pri uvoľňovaní neurotrofic-kých faktorov vrátane GDNF, BDNF. GFAP sa podieľa na udržiavaní cytoarchitek-túry buniek (CNS), mechanickej stability a synaptickej funkcie, čo sú vlastnosti, ktoré sú výrazne ovplyvnené starnutím.
Napríklad znížená expresia GFAP, ktorá odráža astrogliálnu degeneráciu, sa zisti-la v skorých štádiách mnohých neurodegeneratívnych ochorení. Súčasné dôkazy jasne naznačujú, že neurozápal zohráva dôležitú úlohu v etiológii a rozvoji viace-rých neurologických porúch vrátane neurodegeneratívnych ochorení, ako je Alz-heimerova choroba a Parkinsonova choroba, a psychiatrických stavov vrátane veľkej depresie, bipolárnych porúch, duševných porúch, posttraumatického stresu a ako dôsledok dlhodobej imobilizácie, ku ktorej dochádza u pacientov pripúta-ných na lôžko alebo hospitalizovaných na jednotkách intenzívnej starostlivosti a ktorá vedie k úprimnému zníženiu funkčnosti a nezávislosti jedincov.
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0014482723000381
https://neurologia.com/noticia/8354/la-proteina-acidica-fibrilar-glial-(gfap)-podria-convertirse-en-una-potente-herramienta-diagnostica-en-sangre-de-las-fases-iniciales-del-alzheimer
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6763158/
https://www.cambridge.org/core/journals/the-british-journal-of-psychiatry/article/neuroimaging-findings-in-posttraumatic-stress-disorder/156E2575B0C6B0132B4BCF95302A976B
10 “Profiling Food Consumption in America.” USDA Economic Research Service, Factbook, Chapter 2. ND
14 Oxid Med Cell Longev. 2014;2014: 360438. doi: 10.1155/2014/360438
19 YouTube, Omega-6 Apocalypse 2, Chris Knobbe August 25, 2021
20 Steinberg D, et al. Beyond Cholesterol N Engl J Med 1989; 320:915-924 April 6
23 Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention. July 4, 2018
30 North American Olive Oil Association. The Future of Olive Oil in the United States. March 2019
39 BU Today
42 Science Direct, Carnosine; Nutritional Supplements and Metabolic Syndrome