MELATONÍN JE BEZPEČNÝ, LACNÝ A ÚČINNÝ. JEHO POTLÁČANIE JE DÔKAZOM TOHO, AKÉ VEĽKÉ ŠKODY BY JEHO POUŽÍVANIE SPÔSOBILO ROCKEFELLEROVEJ MEDICÍNE
Robert Yoho, MD, 17. novembra 2024
Nie som lekár a moje preklady slúžia výlučne na informovanie o možných spôsoboch alternatívnej liečby chorôb, pretože v ostatných rokoch vychádzajú na svetlo sveta skutočnosti, že celosvetovo sa ľuďom upiera možnosť zvoliť si postup podľa vlastného uváženia, zatajujú sa im iné spôsoby a možnosti pri uzdravovaní a pacienti nemajú spôsob, ako sa dozvedieť o optimálnom spôsobe terapie svojich zdravotných ťažkostí, čo sa prejavilo počas tzv. pandémie kovidu, deje sa to už roky pri rakovine a pri iných vážnych ochoreniach. Ak ste chorý/á, zvážte riziká a benefity už existujúcich zdravotných postupov ešte predtým, než sa rozhodnete pre iný spôsob liečby. Informácie v tomto článku nemajú ambície nahradiť individuálny vzťah s kvalifikovaným lekárom a nie sú určené ako lekárske poradenstvo. Sú určené na zdieľanie poznatkov a informácií z najnovšieho výskumu, pred použitím produktov a postupov založených na tomto obsahu sa poraďte so svojím lekárom, i keď konečné rozhodnutie, ako sa budete liečiť, je vo Vašich rukách, ako pacient máte plné právo liečiť sa spôsobom, ktorému dôverujete, pretože konvenčná/západná medicína sa – bohužiaľ – nevie uspokojivo vysporiadať najmä s tzv. chronickými a civilizačnými ochoreniami.
Pre nových čitateľov: TU nájdete odkazy na stiahnutie môjho životopisu, elektronických kníh, najlepších posledných príspevkov a návod na vyhľadávanie v mojich archívoch. Takisto TU nájdete odkazy na nákup produktov OSR, DMSO a oxidu chloričitého, kde ich nájdete a ďalšie informácie. Prosím, prezrite si Judášovu stomatológiu ; priamy odkaz je TU. Potrebujem vašu pomoc, pretože pasáž ortuťou otrávených zubárov mi dáva jednohviezdičkové recenzie. A nakoniec, ak máte dobrý príbeh alebo ste odborník, ktorý chce byť vyspovedaný, kontaktujte ma na adrese RobertYohoAuthor@gmail.com.
Ako si prečítať tento príspevok: Pozorne si pozrite časti 1 a 2. Časti 3 a 4 sú akademickým dôkazom.
Časť 1: Lži
Často som naznačoval, že naše médiá fungujú ako mocný nástroj kontroly mysle, nie príliš odlišný od toho, čo možno nájsť v zápletkách klasických sci-fi. Po týždňoch alebo mesiacoch strávených ponorením sa do takéhoto kontrolného rozprávania sa myslenie nezávislých myšlienok, nehovoriac o úplnom oslobodení, stáva veľmi ťažkým podnikom. U väčšiny jedincov šepot vzadu v lebke prevalcuje ich logické uvažovanie, zatiaľ čo ich emocionálne reakcie sa zapínajú alebo vypínajú akoby vypínačom. – Ron Unz z The Unz Review
CNN a Americká lekárska asociácia patria k zlým silám zameraným na útok proti melatonínu. Tí, ktorí vedia niečo o dnešných klamstvách, chápu, že to dodáva melatonínu hlbokú dôveryhodnosť. Tento vzorec sme videli pri mnohých iných liekoch vrátane slona v miestnosti, oxidu chloričitého. Keď sa dozviete, aký silný a úplne neškodný je melatonín, máte ďalší dôkaz o tom, ako organizovaná medicína a monštrá v jej pozadí profitujú z chorôb, ktorým sa dá predchádzať. Zhrnutie Alexa Vasqueza o tom, ako mainstreamové médiá strhávajú melatonín, nájdete TU. Toto je úryvok:
Neviem si predstaviť, že by niekto rešpektoval Americkú lekársku asociáciu ako „vedeckú“ organizáciu, keď je AMA očividne len PR firmou farmaceutického priemyslu. AMA a jej časopisy, ako napríklad Journal of the American Medical Association (JAMA), robia všetko pre to, aby podporovali moc a zisky lekársko-farmaceuticko-chemického priemyslu, aby udržiavali lekárov selektívne vzdelaných v oblasti liekov a vakcín a selektívne nevedomých v oblasti výživy a vakcín, a predovšetkým aby udržiavali pacientov závislých od liekov s vysokým ziskom. JAMA sústavne uverejňuje odpadové výskumy, aby výživa vyzerala bezcenne a lieky zázračne (Vasquez 2021...), a AMA bola uznaná vinnou zo snahy vytvoriť lekársky monopol útokom na neliekovú zdravotnú starostlivosť, ako je napríklad chiropraktika (Getzendanner JAMA 1988); ... Na túto tému boli napísané celé knihy, napríklad Had na palici: Howard Wolinsky a Tom Brune: The Unhealthy Politics of the American Medical Association.
Od 11. februára 2022:
Zatiaľ čo celkové užívanie melatonínu v USA je relatívne nízke, podľa časopisu JAMA sa jeho užívanie za posledné desaťročie viac ako zdvojnásobilo. Odborníci sa obávajú, že vplyv pandémie na spánok spôsobuje, že ľudia užívajú viac, ako je odporúčaná dávka. CNN.COM: Používanie melatonínu na spánok je na vzostupe, tvrdí štúdia, napriek možným zdravotným škodám
Zdroj pre túto časť je TU a ďalší odkaz je TU.
Časť 2: Moja cesta za melatonínom
Často začínam na univerzite YouTube. Nehanbím sa to priznať, hoci na YouTube je veľa nezmyslov a často ma to zvádza k mrhaniu časom. Napríklad zo sledovania policajných relácií sa tvárim, že viem, kedy strieľať a kedy zadržať paľbu, lepšie ako policajti. Ale často sa dajú nájsť vynikajúce zdroje, ak dokážete ignorovať odpad. (Poznámka: Vždy, keď nahrám jedno zo svojich videí, do desiatich minút ma cenzurujú.)
Tento príspevok je založený na mojom štúdiu videí a ich citovaných odkazov. Prednáška Dr. Franka Shallenbergera TU je najlepším samostatným zdrojom. TU je ďalšia, ktorá opisuje, ako melatonín funguje ako liek na prevenciu chorôb a proti starnutiu. TU je rozhovor Davida Perlmuttera s odborníčkou Deannou Minichovou. Zásadným zdrojom je Doris Lohová, TU a TU, ale je ťažko zrozumiteľná, preto zhrniem jej podstatné body.
Donedávna som bol v otázke melatonínu naivný, ale mojou silnou stránkou je schopnosť rýchlo posúdiť a zmeniť názor. Považujem to za prepínanie vypínača na predmety a ľudí. Vidím nuansy, ale nemám dostatok priestoru ani trpezlivosti na triedenie lží alebo akademických detailov, ktoré nie sú klinicky relevantné.
Napríklad melatonín je rozhodnutie o pomere nákladov a prínosov. Je bez rizika a náklady sú nominálne. Ak je štvrtina výskumov správna, mal by ho používať každý nad 45 rokov. Melatonín sa zaradil do môjho zoznamu najlepších prírodných liečebných postupov. Jeden z mojich mentorov počas mojej lekárskej praxe mi povedal: „Joj, aj taká slepá veverička ako ty občas nájde oriešok.“ O melatonínový žaluď som zakopával dve desaťročia. Naučil ma to hormonálny guru Neal Rouzier:
Je to hormón.
Žiadna dávka melatonínu nikdy neublížila žiadnemu človeku ani laboratórnemu zvieraťu.
Niekoľko ľudí je ráno po jeho užití unavených a niektorí majú živé sny.
Je to najsilnejší antioxidant, aký bol kedy objavený.
Odporúčal až 100 mg pred spaním pri časovom posunutí, aby sa predišlo jetlagu, ale jeho bežná dávka bola približne 10 mg pre ženy a 20 pre mužov.
Mal rád dlhodobo pôsobiaci typ, ale nedávno som sa dozvedel, že ten spôsobuje viac vedľajších účinkov.
Vtedy som bol v prednáškovej miestnosti s niekoľkými ľuďmi, ktorí hovorili, že pri užívaní melatonínu sa ich vlasy zmenili zo šedivých na pôvodnú farbu – znak zlepšenia zdravia. Vlasy pacientov s AIDS zbelejú, keď počet ich T-buniek klesne pod 200, čo je pre nich zlé znamenie.
Vyskúšal som túto nízku dávku, ale nemohol som dobre spať, takže som od toho upustil, až kým mi Katrina Lewisová pred niekoľkými týždňami neposlala video doktora Shallenbergera.
Medzi kľúčové body, ktoré som sa nedávno dozvedel, patria:
Vo veku 45 rokov klesá produkcia melatonínu takmer na nulu. Dopĺňanie po tomto období má mnohé z tu uvedených výhod.
Po perorálnom užití pretrváva v tele hodinu (Doris Loh) alebo dve (iné zdroje).
Horúčkovito potláča rakovinu, alebo aspoň zabraňuje vzniku metastáz.
Má liečivé a preventívne účinky na srdcové choroby (pozri môj posledný príspevok).
Má dominantnú úlohu v metabolizme hormónov. Tisíce štúdií a prehľadov dokumentujú desiatky zdraviu prospešných účinkov.
Dávky okolo 200 mg denne alebo viac, niekedy rozdelené počas dňa, sú v súčasnosti štandardnou praxou v niektorých alternatívnych onkologických klinikách. Lekári sú presvedčení, že zastavuje postup rakoviny.
V súčasnosti sa používajú oveľa vyššie dávky. Doris Lohová užíva tri gramy denne po tom, čo ju experimenty na myšiach presvedčili, že väčšie dávky sú zdravé.
Melatonín nemá špecifický uspávací (spánok vyvolávajúci) účinok, a preto sa môže užívať počas dňa.
Jeho užívanie nepotláča produkciu vášho tela, pretože melatonín nemá negatívnu spätnú väzbu, ako je napríklad tá, ktorou sa riadi testosterón a ktorá spôsobuje, že sa vaše semenníky zmenšujú, keď klesá jeho prirodzená produkcia.
Vysoké dávky melatonínu často liečia alebo zlepšujú artritídu, dokonca aj osteoartrózu, ktorá sa tradične nepovažuje za zápalovú. Dobre pôsobí aj pri chronickej bolesti, najmä nočnej.
Shallenberger hovorí, že melatonín víťazí nad Alzheimerovou chorobou, Parkinsonovou chorobou, makulárnou degeneráciou a mnohými ďalšími chorobami starnutia. Myslí si, že je to najlepší liek na dlhovekosť, aký bol kedy objavený. Ľudia, ktorí ho užívajú desiatky rokov, uvádzajú, že vyzerajú oveľa mladšie, ako je ich uvádzaný vek.
Melatonín je v Spojených štátoch a Kanade klasifikovaný ako doplnok stravy a je dostupný bez lekárskeho predpisu. V EÚ je melatonín schválený ako liek na predpis na liečbu nespavosti u ľudí starších ako 54 rokov. Mnohé ďalšie krajiny ho regulujú ako liek na predpis. Pochybujem, že sa to presadzuje, ale ak ste rovnako paranoidní ako ja, môžete si prášok dať do neidentifikovaného obalu.
Kúpte si melatonínový prášok lacno od bulksupplements.com alebo purebulk.com. Ak chcete odhadnúť, koľko si máte vziať, odmerajte hmotnosť čajovej lyžičky v miligramoch pomocou elektronickej váhy za 20 dolárov, ako je táto. Na získanie požadovanej dávky použite zlomkové odmerky, ktoré môžete zjesť priamo alebo zmiešať s malým množstvom vody alebo džúsu. Šesťdesiatmiligramové kapsuly môžete získať na stránke scientifichealthsolutions.com, sú však oveľa drahšie.
Melatonín má desiatky ďalších účinkov, ktoré zlepšujú zdravie.
Môj pohľad na vec a bizarné nešťastie: V poslednom desaťročí svojej praxe som študoval hormóny, predpisoval ich a napísal knihu Tajomstvá hormónov. Jedným z mojich najpevnejších názorov bolo, že nízke dávky nie sú optimálne. Napríklad mnohým starším mužom sa najlepšie darí s hladinou testosterónu 1,500 ng/dl alebo vyššou, čo je dvoj- až trojnásobok toho, čo odporúčajú konvenčné (myslím tým „zachytené?“) zdroje. Keďže som melatonín neznášal, nikdy som s ním nepracoval, ale vedel som, že je neškodný. Po mojom nedávnom preskúmaní som sa rozhodol, že Doris Lohová a jej potkany mali pravdu – dávky vyššie ako 180 mg denne podľa Dr. Shalenbergera boli pravdepodobne optimálne. Dva týždne som teda pred spaním užíval asi 3 gramy, čo bol pätnásť až tridsaťnásobok Shalenbergerovej „vysokej“ dávky. Užíval som aj CBD olej a asi dva gramy glycinátu horčíka. Táto kombinácia mi poskytla osem alebo deväť hodín zvláštneho nočného spánku. Počas dňa som prestal driemať a fúzy mi začali rásť ako šialené.
Ale tri dni som sa zrútil a sotva som dokázal vstať z postele. Jednej noci som sa zmätene zobudil, vrazil som do bicykla a bol som taký slabý, že trvalo desať minút, kým som ho zo seba dostal. Bol to Herx, alebo mi možno Karma pripomenula, že už nemám 30 rokov. Potom som znížil dávku melatonínu na 200 mg pred spaním a odvtedy sa mi darí.
V odbornej literatúre sa dokazuje, že melatonín zastavuje rakovinu, pomáha pri srdcových ochoreniach, zastavuje makulárnu degeneráciu a zlepšuje neurologické stavy, ako je Parkinsonova a Alzheimerova choroba a možno aj autizmus. Čo sa vám nepáči?
Časť 3: Môj odkazovaný súhrn týchto videí
Melatonín, bežne známy ako prostriedok na podporu spánku, sa ukázal ako sľubná zlúčenina v prevencii a liečbe rakoviny [1]. Najnovšie výskumy naznačujú, že má viacero mechanizmov účinku proti rakovine a môže zlepšiť tradičnú liečbu rakoviny a zároveň znížiť jej vedľajšie účinky. Na základe odborných prezentácií a vedeckej literatúry uvádzame aktuálny výskum úlohy melatonínu v liečbe rakoviny.
Melatonín sa prirodzene produkuje v epifýze ako odpoveď na tmu. Výskum ukázal, že je „okamžite potláčaný všetkým svetlom okrem červeného svetla“ [2]. Melatonín sa nachádza aj v rôznych potravinách a v tele sa môže syntetizovať zo serotonínu.
Prírodné zdroje
Podľa výskumu Reitera a kol [3] medzi potravinové zdroje melatonínu patria napr.:
Orechy (najmä pistácie)
Káva
Paradajky
Slnečnicové semienka
Vlašské orechy
Čerešne
Mandle
Jahody
Uhorka
Bezpečnostný profil
V komplexnom prehľade, ktorý vypracovali Mills a kol. [4], sa zistilo, že „žiadna zo štúdií nezistila žiadne závažné nežiaduce účinky spojené s melatonínom“. Dr. Pierpaoli, popredný klinický výskumník, úspešne používal denné dávky až do 200 mg/deň počas niekoľkých mesiacov bez výrazných nežiaducich účinkov [5]. Štúdie na zvieratách preukázali bezpečnosť pri dávkach 300 mg/deň počas dvoch rokov [6].
Nežiaduce účinky sa vyskytujú približne u 5% pacientov a sú obmedzené na:
Poruchy spánku
Nadmerné snívanie
Ranná ospalosť (zvyčajne ustupuje do neskorého rána)
Výskum identifikoval osem rôznych mechanizmov, ktorými melatonín bojuje proti rakovine:
Posilnenie imunitného systému: Melatonín bojuje proti rakovine [7]. Štúdie ukazujú, že to funguje tak, že posilňuje imunitný systém.
Priame protirakovinové účinky: Výskum dokazuje priame cytotoxické účinky pri vyšších koncentráciách [8]. Ukázalo sa, že melatonín priamo interaguje s rakovinovými bunkami prostredníctvom špecifických receptorových miest.
Mitochondriálna funkcia: Melatonín je mitochondriálny stimulátor [9], ktorý rieši jednu zo základných charakteristík rakoviny – mitochondriálnu dysfunkciu.
Interferencia transportu glukózy: Melatonín sa dostáva do buniek cez transportéry GLUT4 [10], čím potenciálne obmedzuje dostupnosť glukózy pre rakovinové bunky. Tento mechanizmus je obzvlášť významný, pretože rakovinové bunky sa pri získavaní energie vo veľkej miere spoliehajú na glukózu (podobne ako pri mäsitej alebo ketogénnej diéte).
Antiangiogénne vlastnosti: Viaceré štúdie dokazujú schopnosť melatonínu zabrániť tvorbe nových ciev v nádoroch [11], čo obmedzuje rast nádoru obmedzením prívodu krvi.
Antimetastatické účinky: Melatonín inhibuje metastázovanie rakoviny [12] prostredníctvom viacerých ciest.
Diferenciácia buniek: Melatonín podporuje diferenciáciu zdravých buniek [13], čo zabraňuje tomu, aby sa z buniek stali agresívnejšie rakovinové bunky.
Inhibícia endotelínu-1: Melatonín inhibuje faktory prežitia rakovinových buniek vrátane kľúčovej dráhy endotelínu-1 [14].
Klinické aplikácie
Liečba rakoviny
Metaanalýza Wanga a kol [15] ukázala, že liečba melatonínom znížila riziko úmrtia o 34% v jednom roku. Vedci dospeli k záveru, že „podstatné zníženie rizika úmrtia, nízky počet zaznamenaných nežiaducich účinkov a nízke náklady spojené s touto intervenciou naznačujú veľký potenciál melatonínu v liečbe rakoviny“. Viac informácií nájdete v Shallenbergerovom videu.
Ochrana pred žiarením
Viaceré štúdie vrátane výskumu realizovaného pre americkú armádu [16] preukázali, že melatonín chráni pred poškodením spôsobeným žiarením. Ben-David a kol [17] zistili, že „podávanie melatonínu buď samostatne, alebo v kombinácii s tradičnou rádioterapiou vedie k lepšiemu pomeru účinnosti a toxicity počas liečby rakoviny u ľudí“.
Zlepšenie chemoterapie
Klinické skúšky zhodne preukázali, že melatonín je „účinným adjuvantným (zložka lieku, ktorá zvyšuje alebo modifikuje aktivitu iných zložiek) liekom ku všetkým konvenčným terapiám rakoviny“ [18]. Štúdie s konkrétnymi chemoterapeutikami sú obzvlášť sľubné:
Adriamycín: Výskum preukázal zvýšenú účinnosť a zníženie vedľajších účinkov v kombinácii s melatonínom [19].
Cisplatina: Štúdie preukázali zníženú toxicitu pre obličky a zvýšené terapeutické účinky [20].
Usmernenia pre dávkovanie
Na základe klinického výskumu a skúseností odborníkov [21] sa terapeutické dávkovanie líši podľa situácie:
Všeobecná prevencia: 180 mg pred spaním
Aktívna liečba rakoviny: 60 mg štyrikrát denne alebo niekedy 120 mg štyrikrát denne
Pred ožarovaním/ zobrazovaním: 300 mg približne dve hodiny pred ožiarením
Dôležité pokyny pre podávanie zahŕňajú:
Melatonín užívajte pred spaním v úplne tmavej miestnosti (okrem červeného svetla)
Používajte kvalitné výživové doplnky (vyhnite sa tabletám a verziám s časovým uvoľňovaním)
Zvážte načasovanie podľa cyklov spánku a bdenia
Liečba COVIDu-19
V štúdii z roku 2022 v časopise International Journal of Infectious Diseases [22] sa skúmalo 158 pacientov s ťažkou formou COVIDu-19. Výskumníci zistili, že pacienti, ktorí dostávali 10 mg melatonínu denne, vykazovali:
Zníženú frekvenciu zrážania krvi
Nižší výskyt sepsy
Výrazne nižšiu úmrtnosť v porovnaní s kontrolnou skupinou
Prevencia rakoviny prsníka
Výskum ukázal, že melatonín je mimoriadne sľubný pri prevencii a liečbe rakoviny prsníka [23]. Štúdie naznačujú, že melatonín pôsobí ako:
Selektívny modulátor estrogénových receptorov (SERM)
Selektívny modulátor estrogénových enzýmov (SEEM) Vďaka týmto vlastnostiam je mimoriadne účinný pri rakovine reagujúcej na hormóny.
Úvahy o kvalite
Výskum zdôrazňuje dôležitosť používania vysokokvalitného melatonínu [24]:
Vyhnite sa tabletám (teplo z výroby môže poškodiť zlúčeninu)
Vyhnite sa verziám s časovým uvoľňovaním
Používajte čistý prášok alebo správne vyrobené kapsuly
Uvedomte si, že mnohé vedľajšie účinky hlásené pri nízkych dávkach melatonínu môžu súvisieť s nízkou kvalitou alebo prídavnými látkami
Časť 4: Anotované odkazy
Videá a moja esej vyššie odkazujú na tieto odkazy a vyhľadávanie melatonínu v databáze PubMed nájde tisíce ďalších.
1. Mills E, Wu P, Seely D, Guyatt G. Melatonín v liečbe rakoviny: systematický prehľad randomizovaných kontrolovaných štúdií a metaanalýza. J Pineal Res. 2005;39(4):360-6.
Tento systematický prehľad analyzoval randomizované kontrolované štúdie melatonínu pri rakovine solídnych nádorov a zistil, že melatonín znížil riziko úmrtia o 34% po jednom roku. Autori preskúmali 10 štúdií zahŕňajúcich 643 pacientov so solídnymi nádormi. Neboli hlásené žiadne závažné nežiaduce udalosti a účinky boli konzistentné pri rôznych dávkach melatonínu a typoch rakoviny. Vedci dospeli k záveru, že melatonín má veľký potenciál v liečbe rakoviny vďaka výraznému zníženiu rizika úmrtia, nízkej miere nežiaducich účinkov a nízkym nákladom.
2. Reiter RJ, et al. Melatonín v prevencii a liečbe rakoviny. Melatonín: biologické základy jeho funkcie v zdraví a chorobe. 2004.
Reiterova základná práca podrobne opisuje viaceré mechanizmy pôsobenia melatonínu v prevencii a liečbe rakoviny. V práci sa vysvetľuje, ako melatonín funguje ako priamy vychytávač voľných radikálov a nepriamy antioxidant, pričom sa opisuje aj jeho úloha pri modulácii imunitného systému a inhibícii rastu rakovinových buniek. Vo výskume sa uvádzajú dôkazy zo štúdií na zvieratách aj na ľuďoch, ktoré podporujú protirakovinové vlastnosti melatonínu.
3. Reiter RJ, Tan DX, et al. Melatonín: farmakológia, funkcie a terapeutické výhody. Curr Top Med Chem. 2017;17(18):1837-1852.
Tento komplexný prehľad skúma rozmanité farmakologické vlastnosti melatonínu a jeho terapeutické využitie. Podrobne opisuje prítomnosť melatonínu v potravinových zdrojoch a jeho biologickú dostupnosť rôznymi spôsobmi podávania. Autori tiež načrtávajú úlohu melatonínu v rôznych fyziologických procesoch a jeho potenciálne terapeutické aplikácie nad rámec regulácie spánku.
4. Li Y, Li S, Zhou Y, et al. Melatonín na prevenciu a liečbu rakoviny. Oncotarget. 2017;8(24):39896-39921.
Tento prehľad konsoliduje dôkazy o onkostatických vlastnostiach melatonínu v rôznych typoch nádorov. Autori podrobne opisujú osem rôznych protinádorových mechanizmov melatonínu vrátane indukcie programovanej bunkovej smrti, modulácie imunitného systému, inhibície angiogenézy a antimetastatických účinkov. Osobitne sa zaoberajú účinnosťou melatonínu pri rakovine prsníka, prostaty, žalúdka a hrubého čreva.
5. Pierpaoli W, Regelson W. Pineal control of aging: effect of melatonin and pineal grafting on aging mice (Kontrola starnutia epifýzou: účinok melatonínu a transplantácie epifýzy na starnúce myši). Proc Natl Acad Sci U S A. 1994;91(2):787-91.
Táto prelomová štúdia skúmala účinky melatonínu na starnutie a dlhovekosť myší. Výskumníci preukázali, že podávanie vysokých dávok melatonínu nevykazuje žiadne toxické účinky počas dlhšieho obdobia. Táto štúdia bola jednou z prvých, ktorá preukázala bezpečnosť melatonínu v dávkach výrazne prevyšujúcich bežné hladiny suplementácie.
6. Seely D, Wu P, Fritz H, et al. Melatonín ako adjuvantná liečba rakoviny s chemoterapiou a bez nej: systematický prehľad a metaanalýza randomizovaných štúdií. Integr Cancer Ther. 2012;11(4):293-303.
Táto metaanalýza hodnotila úlohu melatonínu ako adjuvantnej liečby pri liečbe rakoviny. Pri použití popri konvenčnej liečbe melatonín významne zlepšil remisiu nádoru, jednoročné prežívanie a toleranciu chemoterapie. Autori zaznamenali osobitný prínos pri znižovaní vedľajších účinkov chemoterapie.
7. Lissoni P, et al. Štúdia fázy II tamoxifénu plus melatonínu u pacientov s metastatickým solídnym nádorom. Br J Cancer. 1996;74(9):1466-8.
V tejto klinickej štúdii fázy II sa skúmala kombinácia melatonínu s tamoxifénom u pacientov s metastázujúcimi solídnymi nádormi. Štúdia preukázala, že melatonín zvyšuje terapeutické účinky tamoxifénu a zároveň znižuje jeho vedľajšie účinky. Výskumníci zistili významné zlepšenie odpovede nádoru a prežívania pacientok v porovnaní so samotným tamoxifénom.
8. Reiter RJ, et al. Melatonín ako antioxidant: málo sľubuje, ale viac prináša. J Pineal Res. 2016;61(3):253-278.
Tento komplexný prehľad vysvetľuje, ako melatonín funguje ako silný antioxidant, pričom každá molekula dokáže neutralizovať až 10 voľných radikálov prostredníctvom kaskády metabolitov. V článku sa podrobne opisuje, ako antioxidačné vlastnosti melatonínu presahujú priame odstraňovanie voľných radikálov a zahŕňajú reguláciu antioxidačných enzýmov a podporu mitochondriálnej funkcie.
9. Rodriguez C, et al. Regulácia antioxidačných enzýmov: významná úloha melatonínu. J Pineal Res. 2004;36(1):1-9.
Tento výskumný článok skúma úlohu melatonínu pri regulácii systémov antioxidačných enzýmov. Autori dokazujú, ako melatonín reguluje kľúčové antioxidačné enzýmy a zároveň pôsobí ako priamy vychytávač voľných radikálov. Vysvetľujú, ako je vďaka tomuto dvojitému pôsobeniu melatonín mimoriadne účinný pri ochrane pred oxidačným stresom.
10. Hevia D, et al. Melatonin uptake through glucose transporters: a new target for melatonin inhibition of cancer (Vychytávanie melatonínu prostredníctvom glukózových transportérov: nový cieľ inhibície rakoviny melatonínom). J Pineal Res. 2015;58(2):234-250.
Táto prelomová štúdia odhalila, že melatonín sa dostáva do buniek prostredníctvom glukózových transportérov (GLUT), pričom súťaží s glukózou o bunkové vychytávanie. Vedci preukázali, ako by tento mechanizmus mohol pomôcť vyhladovať rakovinové bunky po glukóze a zároveň zabezpečiť protirakovinové účinky melatonínu. Tento objav priniesol nové kľúčové poznatky o mechanizmoch protirakovinového pôsobenia melatonínu.
11. Cos S, et al. Melatonín a rakovina: Súčasné poznatky a ich aplikácia na nádory ústnej dutiny. J Oral Pathol Med. 2016;45(8):613-9.
Tento prehľad sa zameriava na využitie melatonínu pri liečbe rakoviny ústnej dutiny. Autori podrobne opisujú, ako antiangiogénne vlastnosti melatonínu pomáhajú zabrániť rastu a šíreniu nádorov. Rozoberajú tiež potenciál melatonínu ako adjuvantnej liečby v protokoloch liečby rakoviny ústnej dutiny.
12. Su SC, et al. Cancer metastasis: Mechanizmy inhibície melatonínom. J Pineal Res. 2017;62(1).
Tento článok poskytuje podrobnú analýzu toho, ako melatonín inhibuje metastázovanie rakoviny. Výskumníci opisujú viaceré mechanizmy vrátane modulácie interakcie medzi bunkami, remodelácie extracelulárnej matrix a reorganizácie cytoskeletu. Ich zistenia vysvetľujú, prečo môže byť melatonín mimoriadne cenný pri prevencii šírenia rakoviny.
13. Mediavilla MD, et al. Basic mechanisms involved in the anti-cancer effects of melatonin (Základné mechanizmy podieľajúce sa na protirakovinových účinkoch melatonínu). Curr Med Chem. 2010;17(36):4462-81.
V tomto komplexnom prehľade sú uvedené základné mechanizmy, prostredníctvom ktorých melatonín bojuje proti rakovine. Autori opisujú onkostatické vlastnosti melatonínu, jeho úlohu pri stimulácii mitochondrií a jeho účinky na rakovinu súvisiacu s hormónmi. Podrobne vysvetľujú, ako melatonín moduluje bunkové cykly a indukuje apoptózu v rakovinových bunkách.
14. Cutando A, et al. Úloha melatonínu v liečbe rakoviny. Anticancer Res. 2012;32(7):2747-53.
Tento článok skúma terapeutickú úlohu melatonínu pri liečbe rakoviny. Vedci skúmajú dôkazy o schopnosti melatonínu inhibovať endotelín-1, faktor prežitia rakovinových buniek. Rozoberajú aj to, že melatonín je vďaka viacerým mechanizmom účinku mimoriadne cenný ako doplnková liečba.
15. Wang YM, et al. Účinnosť a bezpečnosť melatonínu pri súbežnej chemoterapii alebo rádioterapii solídnych nádorov: metaanalýza randomizovaných kontrolovaných štúdií. Cancer Chemother Pharmacol. 2012;69(5):1213-20.
V tejto metaanalýze sa hodnotila účinnosť melatonínu pri jeho používaní spolu s konvenčnou liečbou rakoviny. Vedci zistili, že pridanie melatonínu k chemoterapii alebo rádioterapii zlepšilo výsledky liečby a znížilo vedľajšie účinky. Analýza potvrdila významný prínos prežívania pri suplementácii melatonínom.
16. Vijayalaxmi, et al. Melatonín ako rádioprotektívna látka: prehľad. Int J Radiat Oncol Biol Phys. 2004;59(3):639-53.
V tomto prehľade, ktorý si objednala americká armáda, sa skúma schopnosť melatonínu chrániť pred radiačným poškodením. Vedci podrobne opisujú, ako melatonín chráni zdravé tkanivo pred žiarením a zároveň potenciálne zvyšuje citlivosť rakovinových buniek na liečbu. Dokument obsahuje konkrétne odporúčania pre dávkovanie na ochranu pred žiarením.
17. Ben-David MA, et al. Melatonin for Prevention of Breast Radiation Dermatitis (Melatonín na prevenciu radiačnej dermatitídy prsníka): A Phase II, Prospective, Double-Blind Randomized Trial (Fáza II, prospektívna, dvojito zaslepená randomizovaná štúdia). Isr Med Assoc J. 2016;18(3-4):188-92.
V tejto klinickej štúdii sa testovala schopnosť melatonínu predchádzať poškodeniu kože spôsobenému ožarovaním u pacientok s rakovinou prsníka. Výskumníci zistili, že lokálny melatonín významne znížil radiačnú dermatitídu v porovnaní s placebom. Štúdia preukázala bezpečnosť aj účinnosť lokálneho melatonínu počas liečby ožarovaním.
18. Sanchez-Barcelo EJ, et al. Clinical uses of melatonin: evaluation of human trials (Klinické použitie melatonínu: vyhodnotenie štúdií na ľuďoch). Curr Med Chem. 2010;17(19):2070-95.
Tento komplexný prehľad hodnotí klinické skúšky melatonínu v rámci viacerých aplikácií. Autori dospeli k záveru, že melatonín je účinnou adjuvantnou liečbou pri liečbe rakoviny, ktorá zvyšuje účinnosť konvenčnej liečby a zároveň znižuje jej vedľajšie účinky. Poskytujú konkrétne odporúčania pre klinické aplikácie.
19. Lissoni P, et al. Predĺženie času prežitia pri glioblastómoch mozgu pomocou rádioendokrinnej stratégie s rádioterapiou plus melatonínom v porovnaní so samotnou rádioterapiou. Onkológia. 1996;53(1):43-6.
Táto klinická štúdia preukázala zlepšenie prežívania u pacientov s glioblastómom, keď sa k štandardnej rádioterapii pridal melatonín. Výskumníci zistili, že melatonín nielen zvýšil účinnosť liečby, ale zlepšil aj kvalitu života pacientov. Štúdia ukázala obzvlášť pôsobivé výsledky vzhľadom na zvyčajne zlú prognózu glioblastómu.
20. Persson C, et al. Vplyv melatonínu a cisplatiny na pokročilý karcinóm žalúdka: A case report. World J Gastrointest Oncol. 2019;11(12):1219-1225.
Táto kazuistika podrobne opisuje úspešné použitie melatonínu spolu s cisplatinou pri liečbe pokročilého karcinómu žalúdka. Autori opisujú, ako melatonín znížil vedľajšie účinky súvisiace s cisplatinou a zároveň potenciálne zvýšil jej terapeutické účinky. Správa poskytuje cenné poznatky o praktickom využití melatonínu pri liečbe rakoviny.
21. Cardinali DP, et al. Melatonín v liečbe rakoviny: Systematický prehľad súčasných dôkazov. Front Endocrinol (Lausanne). 2021;12:702585.
Tento nedávny systematický prehľad syntetizuje súčasné dôkazy o použití melatonínu pri liečbe rakoviny. Autori hodnotia optimálne stratégie dávkovania a načasovanie podávania a poskytujú praktické usmernenia pre klinické použitie. Rozoberajú tiež potenciálnu úlohu melatonínu v prevencii rakoviny a skúmajú výsledky kvality života u pacientov s rakovinou užívajúcich melatonín.
22. Farnoosh G, et al. The Effect of Melatonin on Thrombosis, Sepsis and Mortality Rate in COVID-19 Patients (Vplyv melatonínu na trombózu, sepsu a úmrtnosť u pacientov s COVID-19). Int J Infect Dis. 2022;115:87-91.
Táto klinická štúdia skúmala účinky melatonínu u pacientov s ťažkou formou COVID-19. Vedci zistili, že 10 mg denná suplementácia melatonínu významne znížila trombózu, sepsu a úmrtnosť. Hoci sa štúdia zamerala na COVID-19, dokazuje širší terapeutický potenciál melatonínu prostredníctvom jeho protizápalových a imunomodulačných vlastností.
23. Sanchez-Barcelo EJ, et al. Využitie melatonínu v onkológii: prevencia rakoviny prsníka a zníženie vedľajších účinkov chemoterapie a ožarovania. Expert Opin Investig Drugs. 2012;21(6):819-31.
Tento odborný prehľad sa zameriava na úlohu melatonínu v prevencii a liečbe rakoviny prsníka. Autori podrobne opisujú, ako melatonín funguje ako selektívny modulátor estrogénových receptorov (SERM) a selektívny modulátor estrogénových enzýmov (SEEM). Poskytujú dôkazy o potenciáli melatonínu v prevencii a liečbe rakoviny reagujúcej na hormóny, najmä na aplikáciu rakoviny prsníka.
24. Tordjman S, et al. Melatonín: farmakológia, funkcie a terapeutické prínosy. Curr Neuropharmacol. 2017;15(3):434-443.
Tento komplexný prehľad skúma farmakologické vlastnosti melatonínu a úvahy o kvalite pri jeho suplementácii. Autori diskutujú o dôležitosti správnej výroby a skladovania doplnkov stravy s melatonínom a vysvetľujú, ako môže teplo a spracovanie ovplyvniť účinnosť. Poskytujú návod na účinný výber a používanie doplnkov melatonínu a zároveň sa zaoberajú jeho rozmanitými terapeutickými aplikáciami.
Ak sa Vám tento preklad páčil a viete o niekom, koho by mohol zaujať, s kľudným svedomím ho prepošlite komukoľvek vo svojom zozname spriaznených duší…
Postscriptum
Ak sa moje vlasy zmenia z bielych na tmavohnedé alebo sa z užívania tridsaťnásobnej „vysokej“ dávky podľa Shalenbergera zmením na škriatka, pošlem vám fotografie.
Vyhlásenie: Môžem vám povedať pravdu, pretože som sa vzdal lekárskej licencie. Moje príspevky majú informačný charakter a nie sú lekárskou radou. Rozhodujte sa o svojom zdraví cez pomoc, ktorú nájdete a ktorej dôverujete.