Môžu vitamíny skupiny B pomôcť pri prevencii nealkoholickej tukovej choroby pečene?
Dr. Joseph Mercola, 29. augusta 2022
Podľa Americkej nadácie pre pečeň (1) má približne 100 miliónov ľudí v USA nealkoholovú tukovú chorobu pečene (NAFLD). Výskum (2) publikovaný Duke-NUS Medical School (3) odhalil, že dva vitamíny skupiny B môžu mať významný vplyv na pokročilú formu tohto ochorenia, na ktorú neexistuje žiadna farmaceutická liečba (4).
Vaša pečeň váži niečo vyše 3 kg a nachádza sa na pravej strane brucha, chránená hrudným košom (5). Je to najväčší pevný orgán v tele a jedna z najväčších žliaz, ktorá vykonáva viac ako 500 základných úloh na udržanie optimálneho zdravia (6).
Pečeň má dva hlavné laloky a každý z nich má osem segmentov. Každý segment sa skladá z približne 1000 lalôčikov, ktoré sú spojené s malými kanálikmi. Pečeň filtruje krv, reguluje množstvo chemických látok a vylučuje žlč do čriev, aby pomohla rozložiť tuk. Pečeň tiež produkuje cholesterol, ukladá a uvoľňuje glukózu a reguluje zrážanie krvi (7). Každá z týchto životne dôležitých funkcií je ovplyvnená štyrmi štádiami NAFLD.
NAFLD je závažné ochorenie pečene spôsobené nadbytkom tuku v pečeni, a nie pôsobením alkoholu. Lekársky termín je steatóza pečene a je to najčastejšie chronické ochorenie pečene v rozvinutých krajinách (8). V jednej populačnej štúdii (9) malo 18,9% účastníkov potvrdenú NAFLD, ktorá bola častejšia u mužov ako u žien.
Rizikovými faktormi v tejto štúdii boli vek nad 40 rokov, muži a diagnostikovaná centrálna obezita a zvýšená hladina cukru v krvi nalačno, aspartáttransaminázy (AST) a alanínotransaminázy (ALT). Fruktóza v potrave je významným článkom pri vzniku NAFLD (10,11,12), chronického zápalu pečene a zvýšeného rizika vzniku ďalšieho štádia ochorenia pečene, nealkoholovej steatohepatitídy (NASH).
Výsledky jednej štúdie (13) prezentovanej na výročnom stretnutí Endokrinnej spoločnosti v roku 2022 zistili významnú súvislosť medzi osobami, ktorých strava obsahovala najviac fruktózy, a rozvojom NAFLD. V tlačovej správe jeden z výskumníkov štúdie, Dr. Theodore Friedman z Univerzity Charlesa R. Drewa, uviedol (14):
"Zistili sme, že po úprave demografických a behaviorálnych faktorov (fajčenie, mierna konzumácia alkoholu, kvalita stravy a fyzická aktivita) bola vysoká konzumácia fruktózy spojená s vyššou pravdepodobnosťou vzniku NAFLD v celkovej populácii a u Američanov mexického pôvodu."
Vitamín B12 a kyselina listová môžu zvrátiť NASH
Vedci v predstavovanej štúdii (15) skúmali vplyv, ktorý by mohli mať vitamíny B12 a B9 na NASH. Po rokoch zápalu z NAFLD a tukových usadenín na pečeni je možné, že sa vyvinie NASH (16).
Dr. Madhulika Tripathi, vedúca výskumná pracovníčka Laboratória hormonálnej regulácie v Kardiovaskulárnom a metabolickom programe Duke-NUS, v tlačovej správe uviedla (17): "Zatiaľ čo ukladanie tuku v pečeni je v počiatočných štádiách reverzibilné, jeho progresia do NASH spôsobuje dysfunkciu pečene, cirhózu a zvyšuje riziko vzniku rakoviny pečene."
Výskumníci sa snažili pochopiť vzťah medzi hyperhomocysteinémiou a NASH (18). Na zvieracom modeli podávali vitamín B12 a kyselinu listovú v snahe zvrátiť bunkové znaky NASH. Pri hodnotení predklinických modelov (19) zistili, že homocysteín sa viaže na proteín nazývaný syntaxín 17 a blokuje ho. Zdá sa, že to následne vyvoláva rozvoj a progresiu NASH.
Keď však myši doplnili vitamínom B12 a kyselinou listovou, hladina syntaxínu 17 sa zvýšila, čo spomalilo progresiu NASH a zvrátilo fibrózu. Jeden z vedcov v tejto štúdii, Dr. Brijesh Singh, povedal (20):
"Naše zistenia sú vzrušujúce a zároveň dôležité, pretože naznačujú, že relatívne lacná liečba, vitamín B12 a kyselina listová, by sa mohla použiť na prevenciu a/alebo spomalenie progresie NASH. Okrem toho by hladiny homocysteínu v sére a pečeni mohli slúžiť ako biomarker závažnosti NASH."
Výskumníkov tieto možnosti nadchli, pretože včasné štádiá NAFLD často nemajú žiadne príznaky a zvyčajne nespôsobujú žiadne škody (21). Napriek tomu bez identifikácie môže stav progredovať do NASH alebo fibrózy. To môže viesť k extrémnej únave, nevysvetliteľnému úbytku hmotnosti a slabosti.
Existujú štyri štádiá NAFLD, ktoré začínajú jednoduchou tukovou steatózou pečene (22). Tá môže prejsť do NASH, potom do fibrózy a nakoniec do cirhózy. V posledných štádiách sú pacienti vystavení aj vyššiemu riziku vzniku rakoviny pečene (23). Počas všetkých štádií NAFLD má človek vyššie riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení.
Nedostatok vitamínu B12 a cholínu?
Jedným z dôvodov, prečo je taký vysoký výskyt osôb s NAFLD a NASH, môže byť nedostatok alebo nedostatočnosť vitamínu B12, kyseliny listovej a/alebo cholínu. Podľa Národného inštitútu pre diabetes a choroby tráviaceho ústrojenstva a obličiek (24) je NAFLD častejšia u jedincov, ktorí sú obézni alebo majú ochorenia súvisiace s obezitou, ako je napríklad diabetes 2. typu.
Národný inštitút zdravia (25) uvádza, že miera nedostatku vitamínu B12 je takmer 20% u osôb starších ako 60 rokov. Tieto údaje pochádzajú z Národného prieskumu zdravia a výživy (NHANES) z rokov 2015 až 2016. Údaje z inej veľkej, národne reprezentatívnej vzorky (26) preukázali, že sérové hladiny B12 sú nepriamo spojené s obezitou.
Inými slovami, obézni ľudia majú vyššie riziko NAFLD. Nedostatok vitamínu B12 môže umožniť progresiu NASH a miera nedostatku vitamínu B12 je takmer 20% u osôb starších ako 60 rokov a vyššia u obéznych osôb.
Vitamín B12 sa nazýva aj kobalamín (27). Nachádza sa v potravinách živočíšneho pôvodu a je kľúčovou zložkou pre funkciu a vývoj centrálneho nervového systému. Druhou základnou živinou pre ľudské zdravie, ktorá tiež súvisí so zdravím centrálneho nervového systému a rizikom NAFLD, je cholín. Cholín bol identifikovaný v roku 1862 (28) a v roku 1998 ho Inštitút medicíny oficiálne uznal za esenciálnu živinu (29).
Cholín zohráva významnú úlohu v ľudskom zdraví, od syntézy neurotransmiterov až po bunkové štruktúry, a má veľký vplyv na rozvoj NAFLD, aterosklerózy (30) a neurologických porúch (31). Telo dokáže produkovať určité množstvo cholínu endogénne v pečeni, ale nie dostatočné na to, aby uspokojilo ľudské potreby. Medzi nedostatkom kyseliny listovej a cholínu existuje vzájomný vzťah, keďže obe sú metylovými donormi (32).
Ak je v strave nedostatok kyseliny listovej, cholín sa stáva primárnym metylovým donorom, čo spôsobuje väčšiu nedostatočnosť alebo nedostatok tejto živiny. Pred takmer 12 rokmi (33) Chris Masterjohn, ktorý má doktorát z výživy, napísal, že nedostatok alebo nedostatok cholínu môže zohrávať významnejšiu úlohu pri vzniku tukového ochorenia pečene ako fruktóza.
Podľa Masterjohna (34) vaše telo využíva cholín na to, aby sa zbavilo prebytočného tuku. Bez dostatočného množstva cholínu to môže vyvolať stukovatenie pečene. Najvýznamnejším vinníkom však zostáva nadmerné množstvo fruktózy, pretože sa musí metabolizovať v pečeni a primárne sa premieňa na telesný tuk, na rozdiel od toho, aby sa využívala na energiu ako glukóza. Bez dostatočného množstva cholínu sa tuk ukladá v pečeni.
Význam hladiny železa pre zdravie pečene
Ďalším faktorom, ktorý sa spája s poškodením pečene, je preťaženie železom. Železo môže byť jedným z najbežnejších výživových doplnkov, ktorý sa nachádza ako samostatný doplnok alebo sa pridáva do multivitamínov a spracovaných potravín. Poškodenie spôsobené príliš veľkým množstvom železa však môže byť väčšie ako poškodenie spôsobené anémiou z nedostatku železa (35).
Hoci je potrebné pre biologické funkcie, jeho príliš veľké množstvo môže spôsobiť obrovské škody. Takmer všetci dospelí muži a ženy po menopauze sú vystavení riziku preťaženia železom, pretože telo nemá účinné prostriedky na vylučovanie prebytočného železa. Inými slovami, tieto skupiny obyvateľstva nestrácajú krv pravidelne.
Strata krvi je hlavným spôsobom znižovania nadbytočného množstva železa, ktoré, ak sa nelieči, môže prispieť k neurodegeneratívnym ochoreniam, cukrovke, srdcovým ochoreniam a rakovine. Okrem toho sa vysoké hladiny železa vyskytujú u jedincov s alkoholovou chorobou pečene a NAFLD (36).
Nízke hladiny expozície Roundupu poškodzujú pečeň
Glyfosát, ktorý je aktívnou zložkou herbicídu Roundup, je tiež spojený s NAFLD a NASH. Výskumníci (37) z Lekárskej fakulty Kalifornskej univerzity v San Diegu (38) zistili, že pacienti s NASH mali vyššie rezíduá glyfosátu v moči, pričom táto súvislosť platila bez ohľadu na ďalšie faktory zdravia pečene, ako je index telesnej hmotnosti, cukrovka, vek alebo rasa.
Vystavenie glyfosátu môže viesť k závažnejším formám ochorenia pečene a následne k zvýšenému riziku cirhózy pečene, rakoviny pečene a vyššej úmrtnosti na príčiny súvisiace s pečeňou a nesúvisiace s pečeňou ako u bežnej populácie (39).
V tlačovej správe Kalifornskej univerzity v San Diegu výskumník štúdie doktor Paul J. Mills vysvetlil: "Existuje niekoľko štúdií, z ktorých všetky sme citovali v našej práci, kde zvieratá buď boli, alebo neboli kŕmené Roundupom alebo priamo glyfosátom, a všetky poukazujú na to isté: na rozvoj patológie pečene. Tak som si prirodzene pomyslel: No, mohlo by to byť vystavenie tomu istému herbicídu, ktorý spôsobuje ochorenia pečene v USA?" (40)
Je tiež známe, že glyfosát spúšťa produkciu reaktívnych foriem kyslíka, čo vedie k oxidačnému stresu. Ako sa uvádza v časopise Scientific Reports, "zvýšenie markerov oxidačného stresu sa zistilo v pečeni a obličkách potkanov po subchronickom vystavení GBH [herbicídy na báze glyfosátu] pri koncentrácii glyfosátu 700 μg/l povolenej v pitnej vode v Spojených štátoch." (41)
Výskumníci z King's College London tiež preukázali, že "ultranízka dávka" herbicídov na báze glyfosátu bola škodlivá (42). Štúdia zahŕňala vystavenie glyfosátu v množstve 4 nanogramy na kilogram telesnej hmotnosti denne, čo je 75000-krát a 437500-krát menej ako povolené hodnoty v EÚ a USA (43).
Po dvoch rokoch sa u samíc potkanov objavili príznaky poškodenia pečene, konkrétne NAFLD a progresia do NASH. Výskumníci poznamenali (44), že glyfosát môže vyvolávať toxické účinky rôznymi mechanizmami v závislosti od úrovne expozície, vrátane možného napodobňovania estrogénu a narušenia mitochondriálnej funkcie.
Zvážte tieto tipy na podporu pečene
Existuje niekoľko krokov, ktoré môžete podniknúť na ochranu svojej pečene. Medzi ne patrí vylúčenie vysokofruktózového kukuričného sirupu zo stravy, nepoužívanie Roundupu alebo iných herbicídov na báze glyfosátu v záhrade, nákup organických, geneticky nemodifikovaných produktov a potravín, zníženie rizika preťaženia železom a zabezpečenie dostatočného množstva vitamínov skupiny B a cholínu.
Museli by sme však žiť v dokonalom svete, aby naša pečeň nebola zaplavená všadeprítomným chemickým útokom, ktorý sa bežne vyskytuje v našom priemyselnom svete. Ako poukázal prezentovaný výskum, dokonca aj osoby s NASH, pokročilou formou NAFLD, môžu mať prospech z dopĺňania vitamínov B12 a kyseliny listovej.
Hoci sa štúdia zamerala na NAFLD, nadmerná konzumácia alkoholu tiež spôsobuje poškodenie pečene, cirhózu a smrť. Údaje (45) zozbierané v rokoch 1999 až 2016 odhalili 65% nárast ročného počtu úmrtí na cirhózu, pričom najväčší relatívny nárast úmrtnosti spôsobený výlučne chorobami súvisiacimi s alkoholom zaznamenali ľudia vo veku 25 až 34 rokov.
Pestrec mariánsky je bylina, ktorá sa už tisíce rokov používa na podporu zdravia pečene, obličiek a žlčníka. V modernej dobe sa silymarín, účinná zložka ostropestreca mariánskeho, používa na liečbu alkoholických ochorení pečene a hepatitídy (46). Silymarín môže pomôcť potlačiť bunkový zápal (47) a inhibovať dráhu mTOR (mammalian target of rapamycin), ktorá pri nadmernej aktivácii zvyšuje riziko vzniku rakoviny (48).
Koenzým Q10 (CoQ10) je tretím najčastejšie konzumovaným doplnkom výživy (49), napriek tomu si mnohí ľudia neuvedomujú jeho klinickú účinnosť vrátane úlohy, ktorú zohráva pri ochrane pečene. V jednej štúdii (50) bolo 44 pacientov rozdelených do dvoch skupín. Jedna skupina dostávala každý deň 100 mg CoQ10, zatiaľ čo druhá skupina dostávala placebo.
Po štyroch týždňoch skupina užívajúca CoQ10 znížila hmotnosť a mala nižšiu hladinu sérového AST, krvného markera, ktorý indikuje ochorenie a/alebo poškodenie pečene. Redukovaná verzia CoQ10 je ubichinol. S pribúdajúcim vekom klesá schopnosť tela absorbovať a využívať CoQ10, ale ubichinol sa stále dá využiť (51). Ubichinol sa absorbuje tri- až štyrikrát lepšie ako CoQ10 (52).
N-acetylcysteín (NAC) je prekurzor potrebný na tvorbu glutatiónu, nazývaného aj "hlavný antioxidant" (53). NAC pomáha podporovať zdravie pečene u ľudí s hepatitídou C a inými chronickými ochoreniami pečene (54).
Štúdia na zvieratách ukázala, že NAC môže účinne minimalizovať poškodenie spojené s konzumáciou alkoholu (55) a používa sa ako antidotum pri toxicite paracetamolu, ktorý spôsobuje poškodenie pečene vyčerpaním glutatiónu (56,57). Výskum publikovaný v Hepatitis Monthly (58) tiež ukázal, že suplementácia NAC pomáha zlepšiť funkciu pečene u pacientov s NASH.
preklad: Kishitusumo Takadonomi –> https://tinyurl.com/yxxk3y9a
Zdroje a odkazy:
1 American Liver Foundation, Nonalcoholic Fatty Liver Disease, Facts at a Glance
2, 15, 18 Journal of Hepatology, 2022; doi.org/10.1016/j.hep.2022.06.033
4, 19, 21 Express, August 7, 2022
11 National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases, August 24, 2020
24 National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases, April 2021
37 Clinical Gastroenterology and Hepatology, 2019; doi.org/10.1016/j.cgh.2019.03.045
41, 42, 44 Scientific Reports, 2017;7(39328)
49 Comprehensive Reviews in Food Science and Safety. 2020;19(2):574-594
51 Journal of Aging Research, 2018; doi.org/10.1155/2018/6354680