Štyri hlavné dôvody, prečo si kontrolovať hladinu železa, nie cholesterolu
Dr. Joseph Mercola, 10. augusta 2022
Tento článok bol uverejnený 9. januára 2019, je aktualizovaný o nové informácie.
Hoci mnohé zdravotné kontroly sú preceňované alebo zbytočné, niekoľko z nich vyniká ako životne dôležité. Napríklad, zatiaľ čo väčšina ľudí si pravidelne kontroluje hladinu cholesterolu, hoci sa preukázalo, že vysoký cholesterol nemá významný vplyv na zdravie srdca, málokto uvažuje o kontrole hladiny feritínu (zásobného železa) v sére.
Väčšina lekárov tiež ignoruje tento dôležitý zdravotný skríning. Je to tragické, pretože hoci vaše telo potrebuje dostatok železa, aby zostalo zdravé (1), jeho zvýšená hladina sa spája s rakovinou (2), srdcovými ochoreniami (3), neurodegeneratívnymi ochoreniami (4), dnovou artritídou (5) a mnohými ďalšími zdravotnými problémami (6).
Ako sa uvádza v článku z roku 2007 (7), medzi ďalšie stavy preťaženia železom patrí chronická hepatitída C a konečné štádium ochorenia pečene a zdá sa, že aj "mierne alebo stredne vysoké zvýšenie zásob železa má pri týchto a ďalších stavoch významný klinický význam".
Preťaženie železom je obzvlášť dôležité aj pri Alzheimerovej chorobe. (8,9,10) Podľa nedávneho výskumu (11,12) zohráva nahromadenie železa, ktoré spôsobuje rezavý efekt v mozgu, dôležitú úlohu a je bežné u väčšiny pacientov s Alzheimerovou chorobou. Ako uvádzajú autori:
"V prítomnosti patologických znakov [Alzheimerovej choroby] sa železo hromadí vo vnútri a v okolí amyloidných beta plakov a neurofibrilárnych spletí, väčšinou ako ferrihydrit vo vnútri feritínu, hemosiderínu a magnetitu.
Navrhuje sa, aby kolokabilita železa s amyloidom beta predstavovala hlavný zdroj toxicity. V skutočnosti sa in vitro ukázalo, že amyloid-beta premieňa trojmocné železo na dvojmocné železo, ktoré môže pôsobiť ako katalyzátor Fentonovej reakcie a vytvárať toxické voľné radikály, ktoré následne vedú k oxidačnému stresu."
Iné výskumy (13) naznačujú, že zvýšená hladina železa v mozgovomiechovom moku silne súvisí s prítomnosťou rizikovej alely Alzheimerovej choroby, APOE-e4, a že zvýšená hladina železa v mozgu môže byť v skutočnosti mechanizmom, ktorý robí APOE-e4 hlavným genetickým rizikovým faktorom tohto ochorenia.
Hlavným cieľom doterajšej konvenčnej liečby bolo odstránenie amyloidných proteínov, ale hoci sa tento prístup zdá byť logický, takéto pokusy sa stretli s obmedzeným úspechom. Teraz vedci naznačujú, že odstránenie prebytočného železa môže byť účinnejším spôsobom, ako znížiť poškodenie a spomaliť alebo zabrániť procesu Alzheimerovej choroby.
Vysoký obsah železa ovplyvňuje riziko cukrovky rovnako ako obezita
Železo spôsobuje významné škody predovšetkým tým, že katalyzuje reakciu vo vnútornej mitochondriálnej membráne. Pri reakcii železa s peroxidom vodíka vznikajú hydroxylové voľné radikály. Tie patria k najškodlivejším známym voľným radikálom a spôsobujú závažnú mitochondriálnu dysfunkciu, ktorá je zasa základom väčšiny chronických degeneratívnych ochorení.
Dôležité je, že zvýšená hladina feritínu je spojená s poruchou metabolizmu glukózy (14), čo zvyšuje riziko cukrovky päťnásobne u mužov a štvornásobne u žien, čo je podobná miera korelácie ako pri obezite (15). Vysoká hladina feritínu tiež zdvojnásobuje riziko metabolického syndrómu (16), stavu spojeného so zvýšeným rizikom vysokého krvného tlaku, ochorení pečene a srdca.
Bohužiaľ, keď ľudia počujú slovo "železo", ako prvé im napadne anémia (nedostatok železa), pričom si neuvedomujú, že preťaženie železom je v skutočnosti častejší problém – a oveľa nebezpečnejší.
Na vylúčenie toxicity železa sa odporúča aj test GGT
Test na gama-glutamyltranspeptidázu (GGT) možno použiť aj ako skríningový marker pre nadbytok voľného železa a je skvelým ukazovateľom rizika náhlej srdcovej smrti. Nedávny výskum tiež naznačuje, že zvýšená hodnota GGT súvisí s inzulínovou rezistenciou, kardiometabolickým ochorením (17) a chronickým ochorením obličiek (18).
V posledných rokoch vedci zistili, že GGT je vysoko interaktívny so železom, a keď je váš sérový feritín aj GGT vysoký, máte výrazne zvýšené riziko chronických zdravotných problémov a predčasného úmrtia (19), pretože vtedy máte kombináciu voľného železa (ktoré je vysoko toxické) a zásob železa, ktoré túto toxicitu udržiava (20). Preto sa odporúča urobiť si okrem vyšetrenia sérového feritínu aj vyšetrenie GGT, aby sa vylúčila toxicita železa.
Preťaženie železom je veľmi časté
Ako v nedávnom článku v časopise Nautilus (21) uviedol Clayton Dalton, rezident urgentnej medicíny v Massachusetts General Hospital v Bostone, je celkom možné nebezpečne sa priblížiť k maximálnemu dennému príjmu železa, ktorý sa považuje za bezpečný, už len tým, že zjete raňajky, keďže dve porcie obohatených raňajkových cereálií môžu v niektorých prípadoch poskytnúť až 44 mg železa.
Horná hranica tolerancie je pritom 45 mg pre dospelých a odporúčaná denná dávka je 8 mg pre mužov a 18 mg pre ženy pred menopauzou (t.j. ženy, ktoré ešte stále dostávajú mesačnú menštruáciu). Väčšina dospelých mužov a žien po menopauze je totiž vystavená riziku preťaženia železom a musí dbať na jeho príjem, pretože nestráca krv pravidelne. Strata krvi je primárnym spôsobom znižovania nadbytočného železa (22), pretože vaše telo nemá aktívny mechanizmus vylučovania železa.
Existuje aj dedičné ochorenie, hemochromatóza, ktoré spôsobuje, že sa vo vašom tele hromadí nadmerné a nebezpečne škodlivé množstvo železa. Vysokú hladinu železa môžu spôsobovať alebo zhoršovať aj nasledujúce faktory. Len nezabudnite, že riziko preťaženia železom nemôžete založiť len na týchto faktoroch. Musíte si skutočne zmerať hladinu železa, ak:
Varíte v železných hrncoch alebo panviciach. Varenie kyslých potravín v týchto typoch hrncov alebo panvíc spôsobí ešte vyššiu úroveň absorpcie železa.
Pravidelne konzumujete spracované potraviny, ako sú obilniny a biely chlieb obohatené železom (čo je horšie, železo používané v týchto výrobkoch je anorganické železo, ktoré má viac spoločného s hrdzou ako biologicky dostupné železo nachádzajúce sa v mäse).
Pijete studničnú vodu s vysokým obsahom železa. Kľúčom k úspechu je, aby ste sa uistili, že máte nejaký typ zrážača železa a/alebo filter na vodu s reverznou osmózou.
Užívate viaceré vitamíny a minerálne doplnky, pretože často obsahujú železo.
Pravidelne konzumujete alkohol, pretože zvyšuje vstrebávanie železa v potrave. Ak napríklad pijete víno k steaku, pravdepodobne absorbujete viac železa, ako potrebujete
Vysvetlenie mechanizmu škodlivosti železa
Vaše telo vytvára energiu odovzdávaním elektrónov z prijatých sacharidov a tukov kyslíku prostredníctvom elektrónového transportného reťazca v mitochondriách, ktorý produkuje adenozíntrifosfát (ATP). V 95% prípadov sa kyslík premieňa na vodu, ale v 0,5% až 5% prípadov sa vytvárajú reaktívne formy kyslíka (ROS).
ROS nie sú všetky zlé, pretože sú dôležitými biologickými signálnymi molekulami, ale nadmerné množstvo ROS vedie k poškodeniu a dysfunkcii mitochondrií. Železo môže reagovať s peroxidom vodíka vo vnútornej mitochondriálnej membráne. Je to normálna súčasť aeróbneho dýchania buniek.
Keď však máte nadmerné množstvo železa, katalyzuje tvorbu nadmerného množstva hydroxylových voľných radikálov z peroxidu, ktoré decimujú vašu mitochondriálnu DNA, mitochondriálne proteíny transportujúce elektróny a bunkové membrány. Takto preťaženie železom urýchľuje chronické ochorenia. Dalton píše (23):
Ako sa vyjadrili chemici Barry Halliwell a John Gutteridge – ktorí napísali knihu o biochémii železa –, "reaktivita hydroxylových radikálov je taká veľká, že ak sa vytvoria v živých systémoch, okamžite reagujú s akoukoľvek biologickou molekulou, ktorá je v ich blízkosti, a vytvárajú sekundárne radikály s rôznou reaktivitou".
Takáto je faustovská dohoda, ktorú uzavrel život na tejto planéte. Kyslík a železo sú nevyhnutné na výrobu energie, ale môžu sa sprisahať, aby zničili jemný poriadok našich buniek. Ako povedal neurológ J. R. Connor: "Život bol navrhnutý tak, aby existoval práve na rozhraní medzi dostatkom a nedostatkom železa."
Ak spaľujete sacharidy, vaše riziko sa môže zvýšiť
Ak konzumujete nadmerné množstvo čistých sacharidov (celkové sacharidy mínus vláknina), situácia sa ešte zhoršuje, pretože spaľovanie sacharidov ako vášho primárneho paliva môže pridať ďalších 30 až 40% ROS k hydroxylovým voľným radikálom, ktoré vznikajú v dôsledku prítomnosti vysokého množstva železa.
Bohužiaľ, väčšina ľudí v súčasnosti spaľuje sacharidy ako svoje primárne palivo. Ak bojujete s akýmkoľvek chronickým zdravotným problémom, máte vysokú hladinu železa a stravujete sa štandardnou americkou stravou s vysokým obsahom čistých sacharidov, normalizácia hladiny železa (vysvetlená nižšie) a zavedenie ketogénnej diéty, ako je opísané v mojej knihe "Tuk ako palivo", môže výrazne prispieť k zlepšeniu vášho zdravia.
Užívanie ďalších antioxidantov na potlačenie ROS, ktoré vznikajú v dôsledku vysokého obsahu železa samotného alebo v kombinácii so stravou s vysokým obsahom cukrov, nie je vhodné, pretože ROS pôsobia aj ako dôležité signálne molekuly. Nie všetky sú zlé. Škodia len vtedy, keď sa produkujú v nadmernom množstve.
Preto je najlepšou voľbou jednoducho znížiť produkciu ROS. Jedným z najjednoduchších a najúčinnejších spôsobov, ako to dosiahnuť, je konzumovať stravu s vysokým obsahom zdravých tukov, primeraným množstvom bielkovín a nízkym obsahom čistých sacharidov. Konzumácia zdravých tukov môže mať väčší význam, ako si myslíte, najmä ak máte vysoký obsah železa.
Ako vaše telo udržiava homeostázu železa
Vaše telo má mechanizmus na udržiavanie homeostázy železa, ktorý funguje dobre za predpokladu, že pravidelne neprijímate príliš veľa železa zo stravy. Kľúčovým regulátorom železa je hepcidín, bielkovina vylučovaná pečeňou. Keď je hladina železa v krvi dostatočná, pečeň vylučuje hepcidín do krvného obehu.
Keď sa hladina hepcidínu zvyšuje, vstrebávanie železa v tráviacom trakte je zabrzdené, zatiaľ čo bunky v celom tele začnú sekvestrovať železo do feritínu (bielkovina na uskladnenie železa). Keď je vaša hladina železa nízka, hladina hepcidínu klesá, čo spustí bunky tráviaceho traktu, aby opäť začali vstrebávať železo z potravy.
Aj keď je tento systém elegantný, k preťaženiu železom môže dôjsť, ak sústavne konzumujete príliš veľa železa alebo ak máte genetickú mutáciu spôsobujúcu poruchu regulácie železa. Gén nazývaný HFE reguluje hepcidín; ľudia s dedičnou hemochromatózou majú dve chybné kópie tohto génu, zatiaľ čo mať len jednu chybnú kópiu je známe ako heterozygotnosť. Ako uvádza Dalton (24):
"Prevalencia hereditárnej hemochromatózy, pri ktorej sú prítomné dve defektné kópie génu HFE a existujú klinické príznaky preťaženia železom, je v skutočnosti dosť vysoká – až 1 z 200 v Spojených štátoch.
A možno 1 zo 40 môže mať dva defektné gény HFE bez zjavnej hemochromatózy. To je viac ako 8 miliónov Američanov, ktorí môžu mať výrazný skrat v schopnosti regulovať vstrebávanie a metabolizmus železa."
Existujú dôkazy (25,26), ktoré naznačujú, že ľudia s jedným defektným génom HFE môžu mať tiež narušený metabolizmus železa, aj keď nie v takom rozsahu ako ľudia s hemochromatózou.
Podľa jednej štúdie (27) sa "odhaduje, že u 40% až 70% osôb s homozygotným genotypom C282Y sa vyvinú klinické známky preťaženia železom" a podľa odhadov je viac ako 30% Američanov heterozygotov, čím sa dostávajú do tohto výrazne zvýšeného rizika (28).
Ukázalo sa tiež, že ľudia s jedným defektným génom HFE majú zvýšené riziko srdcových ochorení, infarktu a mŕtvice (29,30). V jednej štúdii (31) zvýšila heterozygotnosť takmer šesťnásobne riziko kardiomyopatie, silného rizikového faktora srdcového zlyhania.
Metabolizmus železa a ochorenia
Objav hepcidínu v roku 2000 odštartoval celý rad výskumov, ktoré ukázali, aké nebezpečné môže byť preťaženie železom – aj keď nemáte mutáciu génu HFE. Odporúčam prečítať si pôvodný článok (32), ale tu je stručné zhrnutie najdôležitejších bodov:
1. Železo a kardiovaskulárne ochorenia – metaanalýza (33) uverejnená v roku 2013 ukázala, že 27 z 55 uverejnených štúdií preukázalo pozitívny vzťah medzi železom a kardiovaskulárnymi ochoreniami, pričom vyššia hladina železa bola spojená s vyšším rizikom ochorenia. V dvadsiatich štúdiách sa nezistil žiadny významný vzťah a len v ôsmich sa uvádza negatívny vzťah, pričom vyššia hladina železa bola spojená s nižším rizikom ochorenia.
Napríklad škandinávska štúdia zistila, že zvýšená hladina feritínu zvyšuje u mužov dvoj- až trojnásobne riziko infarktu. V inej štúdii mali ľudia s vysokou hladinou feritínu päťkrát vyššiu pravdepodobnosť, že utrpia infarkt, ako ľudia s normálnou hladinou.
V tretej štúdii sa zistilo, že zvýšená hladina feritínu zdvojnásobuje riziko infarktu. Dôležité je, že v tejto štúdii zistili, že každé zvýšenie feritínu o 1% zvyšuje riziko infarktu o 4% a jediným rizikovým faktorom, ktorý mal väčšiu váhu ako feritín, bolo fajčenie.
Kanadskí vedci hodnotili aj súvislosť medzi sérovým železom (na rozdiel od sérového feritínu) a rizikom infarktu, keďže feritín nie je dokonalým markerom stavu železa. Aj oni zistili, že vyššie množstvo železa zvyšuje riziko infarktu u mužov dvojnásobne a u žien päťnásobne.
2. Železo a cukrovka – v priebehu rokov sa posilnila aj súvislosť medzi vysokým obsahom železa a cukrovkou. Koncom 80. rokov sa zistilo, že pacienti, ktorí dostávajú transfúzie krvi, majú výrazne zvýšené riziko cukrovky, čo naznačuje, že v skutočnosti je v hre samotné železo, a nielen genetické faktory.
V roku 1997 boli v prvej štúdii (34), ktorá skúmala túto súvislosť, publikované výsledky potvrdzujúce, že feritín je skutočne silným prediktorom dysfunkčného metabolizmu glukózy. Jediným silnejším faktorom je index telesnej hmotnosti.
Súvislosť medzi železom a cukrovkou sa potvrdila v roku 1998, keď sa v štúdii (35) zistilo, že flebotómia (darovanie krvi) zlepšila citlivosť na inzulín a metabolizmus glukózy u zdravých aj diabetických osôb. Neskôr sa to opätovne potvrdilo v rokoch 2005 (36) a 2012 (37).
V roku 1999 vedci spojili zvýšený feritín s päťnásobne zvýšeným rizikom cukrovky u mužov a takmer štvornásobne zvýšeným rizikom u žien (38). Päť rokov nato bol feritín spojený s dvojnásobným rizikom metabolického syndrómu, ktorý je tiež silne spojený s cukrovkou a kardiovaskulárnymi ochoreniami (39).
V roku 2011 potom štúdia (40) zameraná na súvislosť medzi nasýtením transferínu (meranie množstva železa v bielkovine transferínu) a rizikom cukrovky dospela k záveru, že nasýtenie transferínu nad 50% zvyšuje riziko cukrovky dva až trikrát a zvyšuje úmrtnosť.
3. Železo a rakovina – ako uvádza Dalton, "už od konca 50. rokov 20. storočia bolo známe, že injekčné podávanie veľkých dávok železa laboratórnym zvieratám môže spôsobiť zhubné nádory". Žiaľ, trvalo tri desaťročia, kým sa vedci začali zaoberať súvislosťou medzi železom a rakovinou u ľudí. Dnes už existuje dostatok dôkazov o tejto súvislosti. Medzi tieto dôkazy patria štúdie, ktoré ukazujú:
zvýšená hladina feritínu je spojená s trikrát vyšším rizikom úmrtia na rakovinu (41)
muži, u ktorých sa vyvinula rakovina, majú vyššiu saturáciu transferínu a hladinu železa v krvi ako muži bez rakoviny (42)
pravdepodobnosť vzniku rakoviny u darcov krvi je o 20% (43) až 30% (44) nižšia ako u nedarcov
zvýšená hladina feritínu zvyšuje riziko vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka trojnásobne a rakoviny pľúc 1,5-krát (45). V metarecenzii (33) štúdií, ktoré sa zaoberali konkrétne súvislosťou medzi železom a rakovinou hrubého čreva a konečníka, sa zistilo, že viac ako 75% týchto štúdií túto súvislosť podporuje (46)
riziko úmrtia na rakovinu sa zvyšuje tým viac, čím vyššia je hladina sérového železa a nasýtenia transferínom. Ľudia s najvyššími hladinami majú dvojnásobne vyššie riziko úmrtia ako ľudia s najnižšími (47)
4. Železo a neurologické ochorenia – v neposlednom rade sa opakovane preukázalo, že vysoká hladina železa spôsobuje spúšť v mozgu. Niektoré z týchto výskumov už boli spomenuté. Ako uvádza Dalton:
"[Váš mozog] spaľuje 20% celkovej potreby kyslíka v tele. Pri takomto horúcom metabolizme je nevyhnutné, že mozog bude produkovať aj viac voľných radikálov, pretože spotrebuje všetok ten kyslík. Prekvapivo sa ukázalo, že mozog má zrejme menšiu antioxidačnú kapacitu ako iné tkanivá v tele (48), čo by ho mohlo robiť náchylnejším na oxidačný stres... To zase poukazuje na citlivosť na železo."
Dalton ďalej uvádza niekoľko štúdií, ktoré v súhrne "naznačujú, že abnormálny metabolizmus železa v mozgu by mohol byť príčinným faktorom Alzheimerovej choroby a iných neurodegeneratívnych ochorení".
Ideálna hladina železa a GGT
V i D E O – prepis rozhovoru
Pri kontrole sérového feritínu je dôležité si uvedomiť, že "normálne" rozsahy pre GGT a sérový feritín majú ďaleko od ideálnych hodnôt (49). Ak sa pohybujete v "normálnom" rozmedzí, prakticky zaručene sa u vás objaví nejaký zdravotný problém. Je tiež dôležité si uvedomiť, že na potvrdenie neprítomnosti toxicity železa potrebujete oba testy.
Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, pozrite si môj rozhovor s Gerrym Koenigom, bývalým predsedom Inštitútu pre poruchy železa a Nadácie pre hemochromatózu, ktorý je pre vaše pohodlie vložený vyššie. Odporúčané, ideálne hodnoty feritínu a GGT sú nasledovné:
Feritín – Dospelí muži a ženy bez menštruácie: 30 až 40 nanogramov na mililiter (ng/ml) alebo 75 až 100 nanomolov na liter (nmol/l) (50).
Najčastejšie používaná hranica nedostatku železa v klinických štúdiách je 12 až 15 ng/ml (30 až 37 nmol/l) (51). Nechcete mať hodnotu nižšiu ako 20 ng/ml (50 nmol/l) alebo vyššiu ako 80 ng/ml (200 nmol/l). Problematická je aj vysoká hladina železa počas tehotenstva; hladina 60 alebo 70 ng/ml (150 alebo 175 nmol/l) sa spája s väčšou pravdepodobnosťou zlých výsledkov tehotenstva.
GGT – pod 16 jednotiek na liter (U/l) u mužov a pod 9 U/l u žien. Nad 25 U/l u mužov a 18 U/l u žien sa výrazne zvyšuje riziko chronického ochorenia.
Feritín a GGT sú interaktívne a nízka hodnota GGT má tendenciu chrániť pred vyššou hodnotou feritínu. Ak je teda vaše GGT nízke, ste do značnej miery chránení, aj keď je váš feritín o niečo vyšší ako ideálny. Napriek tomu by bolo rozumné podniknúť kroky na zníženie feritínu na ideálnejšiu úroveň. Na druhej strane, aj keď je váš feritín nízky, zvýšená hladina GGT je dôvodom na obavy a je potrebné ju riešiť.
Ak ste štíhli, s indexom telesnej hmotnosti pod 22 alebo 23, Koenig navrhuje, aby ste si nechali urobiť aj transferínový test, ktorý vám ukáže percentuálnu úroveň saturácie. Hladina 25% až 35% sa zvyčajne považuje za zdravú. V 70. rokoch 20. storočia sa test saturácie transferínu používal ako marker predčasnej smrti. Percentuálna saturácia transferínu nad 55 znamenala 60% zvýšené riziko predčasného úmrtia.
Ako znížiť hladinu železa a GGT
Ak je vaša hladina železa príliš vysoká, najjednoduchším spôsobom, ako ju znížiť, je dvakrát alebo trikrát ročne darovať krv. Ak máte závažné preťaženie, možno budete musieť robiť pravidelnejšie flebotómie. Pomáha aj pravidelné saunovanie, ktoré je účinnou formou detoxikácie.
Hoci som dlho odporúčal darovanie krvi ako riešenie preťaženia železom, teraz verím, že vyvážený prístup s využitím flebotómie, detoxikácie a zníženia množstva železa v strave, najmä v mäse, je najlepším spôsobom.
Majte na pamäti, že snažiť sa kontrolovať vysokú hladinu železa len prostredníctvom stravy môže byť riskantné, pretože sa vzdáte aj mnohých cenných živín. To znamená, že aby ste sa vyhli maximálnemu vstrebávaniu železa, vyhýbajte sa konzumácii potravín bohatých na železo v kombinácii s potravinami alebo nápojmi bohatými na vitamín C, pretože vitamín C zvýši vstrebávanie železa. V prípade potreby by ste mohli užívať aj doplnok s kurkumínom. Kurkumín pôsobí ako silný chelátor železa a môže byť užitočným doplnkom, ak máte zvýšené množstvo železa.
Pokiaľ ide o zníženie GGT, budete musieť zaviesť stratégie, ktoré zvýšia hladinu glutatiónu, silného antioxidantu produkovaného vo vašom tele, pretože GGT je v nepriamom vzťahu ku glutatiónu. Keď hladina GGT stúpa, glutatión klesá. To je vlastne časť rovnice, ktorá vysvetľuje, ako zvýšená hodnota GGT poškodzuje vaše zdravie. Zvýšením hladiny glutatiónu znížite GGT.
Aminokyselina cysteín, ktorá sa nachádza v srvátkových bielkovinách, hydine a vajciach, zohráva dôležitú úlohu pri produkcii glutatiónu vo vašom tele. Červené mäso, ktoré cysteín neobsahuje, má tendenciu zvyšovať GGT, rovnako ako alkohol, preto by ste sa obom mali vyhýbať (52).
Výskum tiež naznačuje, že konzumácia aspoň 10 porcií ovocia a zeleniny bohatých na vitamín C, vlákninu, betakarotén, antokyány a foláty týždenne môže pomôcť znížiť GGT. (53) Medzi príklady patrí mrkva, rímsky šalát, špenát, sladké zemiaky, marhule a paradajky.
Tiež si uvedomte, že niektoré lieky môžu zvýšiť GGT. V takom prípade sa poraďte so svojím lekárom, či by ste mohli lieky vysadiť alebo prejsť na iné, a vyhnite sa voľnopredajným liekom vrátane ibuprofénu a aspirínu, ktoré môžu poškodiť pečeň.
Ak je vaše GGT vysoké, ďalšou dôležitou súčasťou je celková detoxikácia, pretože úlohou pečene je odstraňovať toxíny z tela. Skutočnosť, že vaše GGT je zvýšené, znamená, že vaša pečeň je vystavená stresu.
Prevezmite kontrolu nad svojím zdravím: každoročne si skontrolujte stav železa
Dôrazne odporúčam, aby väčšina dospelých vážne zvážila každoročné vyšetrenie sérového feritínu, ktoré potvrdí, že nemáte ani príliš vysoký, ani príliš nízky obsah železa. Opäť majte na pamäti, že "normálne" rozsahy pre sérový feritín nie sú ani zďaleka ideálne (54). V niektorých laboratóriách spadá do normálneho rozmedzia pre ženy a mužov hladina 200 až 300 ng/ml (499 až 749 nmol/l), čo je pre optimálne zdravie príliš vysoká hodnota.
Pokiaľ ide o preťaženie železom, som presvedčený, že môže byť pre vaše zdravie rovnako nebezpečné ako nedostatok vitamínu D a kontrola stavu železa je oveľa dôležitejšia ako kontrola cholesterolu. Hoci kompletný panel železa, ktorý kontroluje sérové železo, väzbovú kapacitu železa a feritín, môže byť užitočný, v skutočnosti potrebujete len test na sérový feritín a test GGT. Lekár vám môže vypísať recept na tieto testy.
Aby ste predišli zlému zdravotnému stavu v dôsledku preťaženia železom, zopakujme si niektoré z najdôležitejších informácií, ktoré si môžete odniesť domov:
Pravidelne sa vyšetrujte na preťaženie železom pomocou sérového feritínu alebo GGT, aby ste si overili, či nemáte nadbytok železa, a ak ho máte, darujte krv na zníženie jeho hladiny. Nedávna legislatíva USA umožňuje všetkým krvným bankám vykonávať terapeutickú flebotómiu pri hemochromatóze alebo preťažení železom. Všetko, čo potrebujete, je žiadanka lekára
Znížte čistý príjem sacharidov a zvýšte príjem zdravých tukov, aby ste sa prepli do režimu spaľovania tukov a chránili svoje mitochondrie. To pomôže radikálne znížiť ROS a sekundárnu produkciu voľných radikálov
Nevyhýbajte sa potravinám bohatým na železo. Len ich nekombinujte s potravinami bohatými na vitamín C a namiesto toho ich kombinujte s potravinami bohatými na vápnik, aby ste obmedzili vstrebávanie. Vyhýbajte sa aj alkoholu, ktorý zvyšuje vstrebávanie železa vo vašej strave. Mohli by ste zvážiť aj doplnok s kurkumínom, aby ste znížili záťaž železom bez rizika vylúčenia iných cenných minerálov
Pokiaľ nemáte laboratórne zdokumentovaný nedostatok železa, vyhýbajte sa multivitamínom s obsahom železa, doplnkom stravy a minerálnym doplnkom, ktoré obsahujú železo.
preklad: Kishitusumo Takadonomi –> https://tinyurl.com/yxxk3y9a
Ďalšie zaujímavé čítanie nájdete tiež na adresách:
Zdroje a odkazy:
1 National Institutes of Health Office of Dietary Supplements, December 7, 2018
17 European Journal of Preventive Cardiology 2014 Dec;21(12):1541-8
21, 23, 24, 28, 32 Nautilus December 20, 2018
27 American Journal of Epidemiology 2001 Aug 1;154(3):193-206
49, 54 Irondisorders.org, Four Important Tests Where Ranges for Normal Vary (PDF)
51 Transfusion Medicine April 20, 2017, DOI: 10.1111/tme.12408
52 American Journal of Clinical Nutrition April 2004; 79(4): 600-605