Vnútri prísne tajného havajského komplexu Marka Zuckerberga
WIRED, GUTHRIE SCRIMGEOUR, 14. DECEMBRA 2023
Generálny riaditeľ spoločnosti Meta Mark Zuckerberg buduje na Havaji rozsiahly komplex za 100 miliónov dolárov – spolu s plánmi na obrovský podzemný bunker. Reportáž časopisu WIRED odhaľuje skutočný rozsah projektu – a jeho vplyv na miestnu komunitu.
Mimo dvojprúdovej diaľnice, ktorá sa vinie pozdĺž severovýchodnej strany havajského ostrova Kauai, na pokojnom úseku ranča medzi turistickými centrami Kapaa a Hanalei, prebieha obrovský, tajný stavebný projekt.
Výhľad z neďalekej cesty pred projektom blokuje dvojmetrová stena, pri ktorej autá spomaľujú, aby sa pokúsili zahliadnuť, čo je za ňou. Ochranka stráži vstupnú bránu a na štvorkolkách hliadkuje na okolitých plážach. Nákladné autá prichádzajú a odchádzajú, vozia stavebný materiál a prevážajú stovky robotníkov.
Nikto, kto pracuje na tomto projekte, nesmie hovoriť o tom, čo stavia. Podľa niekoľkých pracovníkov zapojených do projektu je takmer každý, kto prechádza cez ochranku komplexu – od tesárov cez elektrikárov až po maliarov a ochrankárov – viazaný prísnou dohodou o mlčanlivosti. A ako hovoria, tieto dohody nie sú len formalitou. Viacerí pracovníci tvrdia, že videli alebo počuli o tom, že ich kolegov odstránili z projektu za to, že o ňom písali na sociálnych sieťach. Rôzne stavebné čaty v rámci stavby sú pridelené na samostatné projekty a pracovníci majú zakázané hovoriť s inými čatami o svojej práci, tvrdia zdroje.
"Je to bojový klub. O klube bitkárov sa nerozprávame," hovorí David, jeden z bývalých zmluvných zamestnancov. WIRED súhlasil s tým, že jeho skutočné meno nebude zverejnené, pretože nebol oprávnený hovoriť s novinármi. "Čokoľvek sa odtiaľto zverejní, hneď sa o tom dozvedia."
Ďalší bývalý pracovník na stavbe, ktorého budeme volať John, hovorí, že mu povedali, že iný člen jeho stavebnej firmy bol prepustený za to, že údajne zdieľal fotografiu projektu na Snapchate. Podobné príbehy počul aj od iných posádok. John hovorí, že "veľmi prísne" presadzovanie NDA (Dohoda alebo Zmluva o mlčanlivosti a ochrane dôverných informácií) spôsobilo, že pracovníci na stavbe nechcú "riskovať, že ich prichytia čo i len pri fotení".
Projekt je taký obrovský, že nezanedbateľná časť ostrova je viazaná NDA. Každý tu však vie, kto za ním stojí. Mark Zuckerberg, generálny riaditeľ spoločnosti Meta, ktorý kúpil pozemok v sérii obchodov začínajúcich sa v auguste 2014.
Rozhovory s niekoľkými ľuďmi spojenými s projektom spolu s verejnými záznamami a súdnymi dokumentmi, ktoré videl WIRED, naznačujú, že odvtedy bolo plánovanie a výstavba zhruba 1,400-hektárového komplexu zahalené rúškom tajomstva. Objekt známy ako Koolau Ranch bude podľa plánovacích dokumentov zahŕňať podzemný úkryt s rozlohou 1,500 metrov štvorcových, bude mať vlastné zásoby energie a potravín a spolu s cenami za nákup pozemkov bude stáť viac ako 270 miliónov dolárov. Podľa dôkazov, ktoré preskúmal portál WIRED, sa projekt spolieha na právne manévre a politické siete a podľa zdrojov niekedy nerešpektuje miestnu verejnosť. Zuckerberg a jeho manželka Priscilla Chan pritom naďalej budujú jednu z najdrahších nehnuteľností na svete.
Hlavná brána Zuckerbergovho komplexu
NAJSTARŠÍ A NAJMENŠÍ zo štyroch hlavných havajských ostrovov Kauai je úzko prepojená komunita s približne 73,000 obyvateľmi. Jeho obyvatelia sú potomkami pôvodných havajských obyvateľov spolu s čínskymi, japonskými, filipínskymi a portorickými prisťahovalcami, ktorí prišli pracovať na plantáže cukrovej trstiny koncom 19. a začiatkom 20. storočia. Niektorí z novších príchodzích pochádzajú z pevninskej časti USA a iných tichomorských ostrovov. Keď majitelia plantáží presunuli svoje prevádzky do zahraničia a hľadali lacnejšiu pracovnú silu, hospodárstvo ostrova založené na cukrovej trstine nahradil cestovný ruch. Pracovníci na stavenisku Zuckerberga sú súčasťou rastúceho stavebného priemyslu zameraného na výstavbu luxusných domov pre obyvateľov pevniny, ktorí sa chcú presťahovať do raja.
Hoci rozvoj zameraný na turistov v posledných desaťročiach zmenil veľkú časť ostrova, Kauai si zachováva atmosféru malého mesta. Starší obyvatelia si ešte pamätajú časy, keď tu bol len jeden semafor – druhý nainštalovali v roku 1973. Divoké sliepky a divoké mačky sú všade. Miestni obyvatelia surfujú a lovia ryby na plážach alebo lovia prasatá v horách. Ľudia poznajú svojich susedov.
Odľahlý areál na severnom pobreží získal na Kauai mýtický status, keďže pracovníci majú zakázané o projekte hovoriť. Jeden z miestnych architektov, ktorý nie je spojený so Zuckerbergovým projektom, vtipkuje, že mu to pripomína stredovekých panovníkov, ktorí podľa legendy zabíjali architektov svojich najambicióznejších projektov, aby tajomstvá ich návrhov zomreli spolu s nimi.
V miestnej mlynici fám, ľudovo nazývanej "kokosové wifi", sa o tomto komplexe a jeho majiteľovi šíria rôzne historky. Jeden človek počul, že Zuckerberg stavia obrovské podzemné mesto. Mnohí ľudia špekulujú, že sa z miesta stane akýsi postapokalyptický bunker pre prípad kolapsu civilizácie. To, čo sa stavia, síce nezodpovedá rozprávaniu kokosovej wifi, ale je to blízko. Podrobné dokumenty o plánovaní, ktoré získal WIRED prostredníctvom série žiadostí o zverejnenie, ukazujú, že sa pripravuje opulentné techno-Xanadu s podzemným krytom a niečím, čo vyzerá ako dvere odolné voči výbuchu.
Podľa plánov, ktoré si prezrel portál WIRED a zdroj oboznámený s vývojom, čiastočne dokončený komplex pozostáva z viac ako tucta budov s celkovo najmenej 30 spálňami a 30 kúpeľňami. Jeho centrom sú dve sídla s celkovou podlahovou plochou porovnateľnou s profesionálnym futbalovým ihriskom (17,374 metrov štvorcových), ktoré obsahujú viacero výťahov, kancelárií, konferenčných miestností a kuchyňu priemyselnej veľkosti.
V neďalekej zalesnenej oblasti sa plánuje sieť 11 stromových domov v tvare disku, ktoré budú prepojené zložitými lanovými mostíkmi, čo umožní návštevníkom prechádzať z jednej budovy do druhej a zároveň zostať medzi korunami stromov. Budova na druhej strane hlavných sídiel bude obsahovať telocvičňu v plnej veľkosti, bazény, saunu, vírivku, studený ponor a tenisový kurt. Pozemok je posiaty ďalšími penziónmi a prevádzkovými budovami. Rozsah projektu naznačuje, že pôjde o viac než len o osobné dovolenkové sídlo – Zuckerberg už v komplexe hostil dve firemné podujatia.
Z plánov vyplýva, že dve centrálne sídla budú spojené tunelom, ktorý sa rozvetví do podzemného krytu s rozlohou 1,500 metrov štvorcových, v ktorom sa nachádza obytný priestor, mechanická miestnosť a únikový prielez, do ktorého sa dá dostať po rebríku. "Všade sú kamery," hovorí David – a dokumenty to potvrdzujú. Len na plánoch jednej menšej prevádzkovej budovy ranča je viac ako 20 kamier. Mnohé z dverí komplexu sa plánujú ovládať klávesnicou alebo majú byť zvukovo izolované. Iné, ako napríklad tie v knižnici, sú opísané ako "slepé dvere", ktoré majú kopírovať dizajn okolitých stien. Dvere v podzemnom kryte budú vyrobené z kovu a vyplnené betónom – štýl bežný v bunkroch a protileteckých krytoch.
Podľa zdrojov a plánovacích dokumentov, ktoré preskúmal portál WIRED, bude komplex sebestačný, s vlastnou nádržou na vodu s priemerom 17 metrov a výškou 5,5 metra – spolu so systémom čerpadiel. Na ploche 1,400 akrov sa už teraz produkujú rôzne potraviny prostredníctvom rančerstva a poľnohospodárstva. Brandi Hoffine Barrová, hovorkyňa Marka Zuckerberga a Priscilly Chanovej, sa odmietla vyjadriť k veľkosti alebo bunkrovým vlastnostiam projektu.
Náklady konkurujú najväčším súkromným, osobným stavebným projektom v histórii ľudstva. Podľa stavebných povolení sa cena hlavnej stavby pohybuje okolo 100 miliónov dolárov, okrem 170 miliónov dolárov za nákup pozemkov, ale to je pravdepodobne podhodnotená suma. Stavebné náklady na odľahlom ostrove sú ešte stále vyššie ako pred pandémiou.
Táto cena za súkromnú rezidenciu nemá v miestnom stavebníctve obdobu, rovnako ako úroveň utajenia a bezpečnosti. "To vidíte len vtedy, keď sa robia zabezpečené vojenské zariadenia," hovorí jeden z miestnych predstaviteľov stavebného priemyslu, ktorý je s touto stavbou spojený. "Aby bol súkromný projekt spojený s NDA, je veľmi zriedkavé."


Strážna veža s výhľadom na Larsenovu pláž, ktorá susedí s pozemkom Zuckerbergovcov. Stánok s ovocím sa nachádza oproti areálu
S takým rozsahom a zložitosťou sa spájajú pracovné úrazy. Vo februári napríklad žeriav, ktorý sa pohyboval po strmej a úzkej ceste na pozemku, spadol z okraja – zrútil sa z kopca aj s obsluhou. Vodič, 53-ročný miestny obyvateľ Kauai, utrpel vážne zranenia a previezli ho do nemocnice v stabilizovanom stave. Odvtedy sa vrátil na stavenisko, uviedla Hoffine Barrová pre WIRED.
V auguste 2019 skončila 12-hodinová pracovná zmena 70-ročného ochrankára Rodneyho Medeirosa, ktorý mal podpísanú dohodu o mlčanlivosti, ktorá mu podľa toho, čo pochopila jeho rodina, bránila hovoriť o konkrétnych detailoch jeho práce, keď stál na stráži na pláži pri objekte. Bol zmluvným pracovníkom a najímali ho len vtedy, keď bol Zuckerberg na návšteve – čo podľa súdnych dokumentov, ktoré si prezrel portál WIRED, aj bol. V týchto dokumentoch, ktoré boli neskôr podané v mene Medeirosových detí, sa tvrdí, že daždivé podmienky znemožnili, aby ho vyzdvihlo terénne vozidlo, čo bolo štandardnou praxou. Medeiros začal stúpať po strmom chodníku, aby sa dostal k východu z komplexu, a v polovici cesty dostal infarkt. Previezli ho do nemocnice, kde o niekoľko hodín neskôr zomrel.
Po Medeirosovej smrti bolo zrejmé utajenie komplexu. Nahrávka rozhovoru medzi tromi jeho deťmi a bezpečnostným manažérom komplexu Hankom Barrigom týždeň po jeho smrti naznačuje to, čo ich právny tím naznačil v žalobe za neprávom spôsobené úmrtie proti jednej zo Zuckerbergových spoločností LLC. V podaní sa tvrdí, že v zákulisí Zuckerbergovho projektu existuje snaha o kontrolu toku informácií. Medeirosove deti v nahrávke vyjadrujú frustráciu, že v dňoch po infarkte ich otca im neposkytli žiadne podrobnosti o tom, čo sa stalo. Barriga hovorí, že sa chcel s rodinou porozprávať, ale zabránili mu v tom. "Povedali mi, aby som len počkal, viete, všetci nadriadení sa chcú medzi sebou porozprávať," hovorí. Ďalší zmluvný pracovník, dlhoročný spolubývajúci a Medeirosov blízky priateľ, vo výpovedi na súde uviedol, že sa tiež zdráhal hovoriť o incidente kvôli jeho NDA. Hoffine Barrová sa k nahrávke odmietol vyjadriť vzhľadom na prebiehajúci súdny spor.
Podľa Allana Parachiniho, miestneho novinára, zameranie na riadenie toku informácií okolo komplexu zahŕňalo aj pokarhanie miestnej tlače za kritické spravodajstvo. Počas celého roka 2017 Parachini žiadal o povolenia v snahe zistiť, čo Zuckerberg na Kauai stavia. Nedávno tiež napísal názorový článok do miestnych novín The Garden Island, ktorý bol voči Zuckerbergovi kritický a končil výzvou, aby obyvatelia "povedali Zuckerbergovi, že zneužívanie jeho správy verejných pláží, ako keby sme boli len ďalšou partiou obetí Facebooku, je neprijateľné".
Parachini tvrdí, že po uverejnení článku mu miestny zástupca Zuckerberga oznámil, že ich tím s ním nebude komunikovať pre žiadne ďalšie články. Tento zákaz sa rozšíril aj mimo profesionálneho sveta. Parachini tiež dobrovoľne spolupracoval s programom na záchranu morských cicavcov, ktorý v roku 2017 musel pri jednej príležitosti prejsť cez Zuckerbergov pozemok, aby sa rýchlo dostal k tuleňovi v núdzi na pláži vedľa pozemku. Tvrdí, že po prekročení pozemku mu oznámili, že konkrétne on už nebude mať na žiadosť majiteľa za žiadnych okolností povolený vstup na pozemok. "Pobavilo ma to," hovorí Parachini. "Myslel som si, že je to hlúpe, malicherné a detinské. Len som sa tomu zasmial." Hoffine Barrová odmietol komentovať Parachiniho opis týchto udalostí.
Hoffine Barrová sa nevyjadrila k žiadnemu z tvrdení pracovníkov o používaní alebo prísnom presadzovaní NDA v komplexe Kauai. Dodala, že Zuckerberg, Chan a ich deti považujú ranč Koolau za svoj domov.
Keďže spoločnosť Meta vybudovala multimiliardový biznis na zhromažďovaní údajov o používateľoch na predaj reklamy, jej zakladateľ a generálny riaditeľ má skúsenosti s ochranou svojho súkromia. V roku 2004, keď bol Facebook ešte Facebookom, Zuckerberg požiadal dvoch študentských novinárov, aby pred rozhovorom podpísali NDA. Žiadosť odmietli. V roku 2010, keď zamestnanec Facebooku prezradil médiám plány produktu, Zuckerberg v e-maile firemným zamestnancom označil únik za "akt zrady" a žiadal okamžitú rezignáciu zdroja úniku. "Zaviažme sa, že budeme zachovávať úplnú dôvernosť informácií o spoločnosti – bez výnimiek," napísal. "Ak to nezvládnete, jednoducho odíďte. Máme pred sebou príliš veľa spoločenského dobra na to, aby sme sa museli zaoberať týmito vecami." Nedávno sa od zmluvných monitorovateľov obsahu Facebooku vyžadovalo, aby podpísali prísne dohody o mlčanlivosti, čiastočne na ochranu údajov používateľov, ktoré monitorujú, ale ktoré im tiež bránia hovoriť o údajne zlých pracovných podmienkach. Zaobchádzanie s týmito monitorovateľmi obsahu vyvolalo viacero súdnych sporov vrátane žaloby proti Facebooku z roku 2018, ktorú urovnali za 52 miliónov dolárov.
Profesorka a odborníčka na ochranu súkromia Danielle Citronová opisuje, ako v apríli 2018 navštívila Zuckerbergov dom v Silicon Valley a nevidela cestu k vchodovým dverám, kým sa neotvoril hustý živý plot odhaľujúci tajný vchod. Citronová poukázala na iróniu v postoji magnátov sociálnych médií "súkromie pre mňa, ale nie pre teba". "Nečudovala by som sa, keby NDA boli izolačnou ochrannou vrstvou na každej interakcii pre technologických miliardárov, ktorým záleží na súkromí a ktorých biznisom je predaj našich osobných údajov," hovorí Citronová.
Budovy na Zuckerbergovom pozemku je vidieť v diaľke z Koolau Road
HOPE KALLAIOVÁ žije na 5akrovom pozemku vedľa Zuckerbergovho komplexu na Kauai. V roku 2016, dva roky po tom, čo Zuckerberg kúpil svoj prvý pozemok na ostrove, Kallaiová sledovala, ako okolo časti pozemku vyrástol dvojmetrový múr, ktorý zabezpečil súkromie v rámci ranča, ale jej a ďalším susedom znemožnil výhľad na oceán, keď sa prechádzali alebo bicyklovali popri pozemku. V ostatnom čase, keď sa začalo s výstavbou, sa okolie zmenilo vďaka autám a kamiónom, ktoré sa pohybovali v okolí. Zo staveniska sa často ozývajú hlasné zvuky, ktoré podľa Kallaiovej znejú ako výstrely.
Podľa Jeffa Lindnera, ďalšieho suseda, projekt prináša do oblasti iný charakter. "Kedysi tu nejazdili žiadne autá," hovorí. Teraz je tu veľký ruch. "Nie sú tam preto, aby si užívali ostrov," hovorí o príleve robotníkov, z ktorých mnohí podľa neho nie sú miestni obyvatelia Kauai. "Sú tam, aby sa niekam dostali, a vy im stojíte v ceste."
Zuckerberg sa so svojimi novými susedmi príliš neangažoval, hovoria Kallaiová a Lindner. A projekt neprešiel žiadnym procesom verejnej kontroly, ako sa to niekedy vyžaduje pri stavebných projektoch takéhoto rozsahu. Na Kauai môže byť proces verejného preskúmania spustený, ak sa veľký súkromný stavebný projekt uskutoční v ochrannej zóne známej ako špeciálna riadiaca oblasť, a podľa riaditeľa okresného plánovania stavby na Zuckerbergovom pozemku spadajú mimo tejto zóny. Napriek tomu Kallaiová hovorí, že stretnutie komunity o projekte "by bolo naozaj vítané".
Hoffine Barrová sa odmietla vyjadriť ku konkrétnej kritike týchto susedov, ktorá sa týka vplyvu projektu na územie a nedostatočného zapojenia verejnosti do celého procesu, ale poukázala na skutočnosť, že predchádzajúci majitelia plánovali na pozemku postaviť 80 luxusných domov.
"Mark a Priscilla si vážia čas, ktorý ich rodina trávi na ranči Koolau a v miestnej komunite, a sú odhodlaní zachovať prírodné krásy ranča," hovorí Hoffine Barrová. "Pod ich starostlivosťou je zastavané menej ako jedno percento celkovej plochy, pričom prevažná väčšina je určená na poľnohospodárstvo, rančerstvo, ochranu prírody, voľné priestranstvá a ochranu divokej prírody." Hoffine Barrová dodáva, že Zuckerberg a Chan spolupracujú aj s odborníkmi na ochranu voľne žijúcich živočíchov na ostrove s cieľom chrániť ohrozené alebo ohrozené populácie voľne žijúcich živočíchov.
Po múre prišli na rad žaloby. Zuckerberg prostredníctvom jednej z približne desiatich schránkových spoločností LLC – firemnej štruktúry, ktorá chráni svojich vlastníkov pred zodpovednosťou –, ktoré v jeho mene vlastnia majetok na Kauai, podal v decembri 2016 súdny spor s cieľom v podstate vyvinúť nátlak na niektorých miestnych vlastníkov pôdy, ktorí mali práva kuleana na približne tucet malých pozemkov v rámci jeho ranča, aby ich predali. Havajské právo umožňuje prevod pôdy na potomkov predkov bez formálnych listín, čo znamená, že stovky potomkov pôvodných vlastníkov pôdy vlastnili malé podiely na pozemkoch v rámci Zuckerbergovho areálu a mohli legálne vstúpiť na pozemok, aby sa k nim dostali. Súdne spory dali týmto potomkom na výber, či svoj podiel na pozemku predajú, alebo sa oň budú uchádzať v dražbe.
Keď sa žaloby v januári 2017 dostali na verejnosť, vyvolali intenzívnu reakciu a Zuckerberg sa stiahol. V článku v denníku The Garden Island oznámil, že sa vzdá svojej účasti na žalobách a "bude spolupracovať so spoločnosťou na novom prístupe". Súdny proces však čiastočne pokračoval pod vedením Carlosa Andradeho, potomka kuleana s najväčším podielom na pozemkoch, ktorý sa o pôdu staral dlhé roky a ktorému Zuckerberg vo svojom článku vyjadril podporu. Hoci Zuckerbergova spoločnosť Northshore Kalo LLC odstránila svoje meno zo žaloby a namiesto toho bola uvedená ako žalovaná strana, pokračovala v skupovaní podielov potomkov. Podľa záznamov o nehnuteľnostiach, ktoré preskúmal The Guardian, spoločnosť Northshore Kalo LLC v rokoch 2016 až 2018 vyplatila v 71 transakciách viac ako 450,000 dolárov, čím zvýšila svoj podiel na pozemkoch z 24,1% na 43,9%.
V júni 2019 boli štyri zostávajúce parcely ponúknuté do dražby, v ktorej sa Andrade postavil proti koalícii ďalších potomkov, ktorí sa rozhodli svoje podiely nepredať. Andrade, profesor havajských štúdií na Havajskej univerzite v Manoa na dôchodku, sa stal víťazom konkurenčnej dražby a za sporné pozemky zaplatil celkovo 2,14 milióna dolárov. Niektorí príbuzní predávajúcich sa domnievali, že Zuckerberg Andradeho finančne podporil.
"Myslíme si, že po tom, čo nás prekonal vysokoškolský profesor na dôchodku, ktorý minul 2,145,000 dolárov, je už jasné, že sa deje niečo veľmi zlé," povedal vtedy Wayne Rapozo, potomok, ktorý na dražbe zastupoval koalíciu ďalších príbuzných. Hoffine Barrová neodpovedal na otázky, či Zuckerberg finančne podporil Andradeho. Zdôraznila, že Zuckerberg podporil Andradeho nárok kvôli jeho vzťahu k pozemku, kde žil, založil rodinu a platil dane z nehnuteľnosti. Andrade zomrel v roku 2022 a pozemky kuleana sú teraz v správe jeho rodiny, ktorá pozemky pravidelne navštevuje, uviedla Hoffine Barrová.
Mnohí miestni obyvatelia sa domnievajú, že Zuckerbergove právne manévre sú ďalším príkladom toho, ako sa na Havaj sťahujú cudzinci a využívajú ľudí, ktorí tam už žijú. Zuckerberg čelil v čase dražieb náporu negatívnej odozvy a petícia z júna 2020, ktorá sa odvolávala na žaloby kuleana a vyzývala "zastaviť Marka Zuckerberga v kolonizácii Kauai", získala viac ako milión podpisov.
V posledných rokoch sa zdá, že Zuckerberg a Chan začali vyvíjať spoločné úsilie, aby si uľahčili svoj prechod do komunity na Kauai. Ich miestna charitatívna organizácia Chan Zuckerberg Kauai Community Fund poskytla od roku 2018 rôznym neziskovým organizáciám na Kauai viac ako 20 miliónov dolárov.
So Zuckerbergovým postavením významného filantropa prichádzajú aj politické konexie. Zuckerberg a Chan nadviazali vzťah so starostom Kauai Derekom Kawakamim, pričom počas povodňovej krízy v roku 2018 a v čase vrcholiacej pandémie Covidu-19 sa konali stretnutia, na ktorých sa diskutovalo o financovaní miestnych iniciatív. V marci 2021 dvojica pomohla obnoviť okresný program zamestnanosti darom vo výške 4,2 milióna dolárov a poskytla 3,5 milióna dolárov na miestne projekty pomoci v rámci Covidu-19.
Táto aliancia tiež zamestnala Arryla Kaneshira, vtedy úradujúceho predsedu rady okresu Kauai, ako poľnohospodárskeho poradcu. Kaneshiro, syn ďalšieho bývalého člena okresnej rady, je rančer a populárny politik, ktorý bol v rokoch 2014 až 2022 opätovne zvolený na štyri po sebe nasledujúce funkčné obdobia. Kaneshiro ani Hoffine Barrová neodpovedali na otázky týkajúce sa jeho platu, hoci z etických informácií vyplýva, že v roku 2021, počas svojho posledného funkčného obdobia v rade, bral domov viac ako 100,000 USD zo svojej poradenskej praxe. Miestne etické pravidlá nevyžadujú, aby politici uvádzali, aký príjem nad 100,000 dolárov majú. Takýto druh pracovného vzťahu je legálny, pokiaľ sa zverejní, ak sa na rokovanie rady dostanú záležitosti týkajúce sa konkrétne Zuckerbergovho majetku. Počas Kaneshirovho pôsobenia sa žiadne takéto záležitosti nevyskytli.
V novembri 2021 poskytol Zuckerberg dar vo výške 4 miliónov dolárov na financovanie kúpy tradičného havajského rybníka, ktorý spravuje Malama Huleia, miestna nezisková organizácia zameraná na obnovu mokradí prostredníctvom pôvodných havajských kultúrnych postupov. Táto nezisková organizácia mala tiež väzby na miestnu samosprávu – vtedajší podpredseda okresnej rady Mason Chock nedávno pôsobil ako jej prezident. Billy DeCosta, člen rady okresu Kauai, v rozhovore pre WIRED poukázal na dar rybníka a zamestnanie Kaneshira a položil otázku, či mal Zuckerberg "strategický plán, ako získať všetkých významných hráčov na svoju stranu".
Na otázku o Zuckerbergovej miestnej politickej angažovanosti Hoffine Barrová odpovedala, že úlohy vládnych predstaviteľov sa na malom ostrove často prekrývajú. Zuckerberg a jeho tím sa často snažili angažovať v komunite, povedala Hoffine Barrová.
"Je dobré mať priateľov na akejkoľvek úrovni vlády," povedal Scott Amey, generálny poradca watchdogovej skupiny Project on Government Oversight na margo zamestnania Kaneshira. "Niekedy môžu pomôcť s rôznymi problémami alebo získať informácie."
Na druhej strane, nepriateľsky naladená miestna samospráva môže "hodiť vidly" do stavebných plánov – dokonca aj tých miliardárskych. Napríklad na Novom Zélande boli v roku 2022 zastavené plány PayPalového miliardára Petra Thiela na výstavbu chaty podobnej bunkru na Južnom ostrove krajiny, keď miestna rada rozhodla, že projekt bude mať negatívny vplyv na okolitú krajinu.
Ľudia nakupujú na miestnom vianočnom trhu v meste Kilauea asi 10 minút severne od komplexu


Reštaurácia v Princeville, mestečku na severnom pobreží Kauai. Americké a havajské vlajky vejú na pol žrde pred policajnou stanicou v Princeville
Ľudia jedia zmrzlinu pred nákupným centrom v Princeville na Kauai
Obchod so zmiešaným tovarom v Princeville
Zuckerberg a Chan so svojimi darmi patria teraz medzi najvýznamnejších filantropov na Kauai. Neziskové organizácie na ostrove si to všimli a mnohé z nich sa teraz pozerajú na svojich susedov zo severného pobrežia ako na potenciálnych darcov mesačného príspevku. Na miestnych stránkach na Facebooku sa pravidelne objavujú výzvy adresované Zuckerbergovi, aby vyriešil ten či onen problém. V príspevku na Facebooku z augusta 2022, v ktorom sa vyjadruje ľútosť nad nedostatkom kín na ostrove (je tu len jedno), jeden komentátor navrhol, aby Zuckerberg financoval nové kino.
Vďaka jeho darom, pracovným miestam a státisícom dolárov, ktoré Zuckerberg ročne platí na dani z nehnuteľnosti – hoci na pozemky sa vzťahuje značná úľava na poľnohospodárskej dani –, mnohí považujú jeho prítomnosť za čistý prínos pre ostrov. Napríklad DeCosta pripisuje Zuckerbergovi zásluhy za pracovné miesta v stavebníctve, ktoré komplex vytvára, a za jeho charitatívne dary. "Čo je lepšie," pýta sa, "jeden Zuckerberg, ktorý vlastní 1,000 akrov, alebo 100 milionárov, z ktorých každý vlastní 100 akrov?"
Takmer desať rokov po jeho prvom nákupe pozemkov nie je jasné, či miestna komunita na Kauai niekedy úplne prijme svojho miliardárskeho suseda. "Zuckerbergova prítomnosť možno zvýši charitu, ale nevyrieši základné príčiny toho, prečo vôbec potrebujeme tento typ filantropickej charity," hovorí Nikki Cristobalová, výkonná riaditeľka miestnej havajskej neziskovej organizácie Kamawaelualani zameranej na vzdelávanie a umenie.
Mnohí miestni obyvatelia považujú miliardára za súčasť väčšej mašinérie, tej istej, ktorá skupuje havajskú pôdu od roku 1848, keď "Veľký Mahele" povolil súkromné vlastníctvo pôdy. Predtým pojem súkromného vlastníctva na Havaji neexistoval. Hoci má Zuckerberg najvyššie čisté imanie, nie je zďaleka jediným bohatým cudzincom – alebo dokonca jediným miliardárom –, ktorý si kúpil pôdu a nazval Kauai svojím domovom na čiastočný úväzok. Južne od Zuckerbergovho pozemku na Melaleuca miliardár Frank VanderSloot nedávno vyplatil 51 miliónov dolárov za 2,000 akrov rančovej pôdy. Keďže pôda sa stáva pre bohatých obyvateľov pevniny čoraz žiadanejšou, hodnota nehnuteľností rastie, čo núti miestnych obyvateľov odchádzať. "Ľudia, ktorí sa tu narodili a vyrastali, si nemôžu dovoliť tu žiť," hovorí Laurel Brier, bývalá odborná poradkyňa, ktorá žije niekoľko kilometrov južne od Zuckerbergovho komplexu. "A máme tu celú túto novú ekonomiku, ktorá v podstate slúži rozmarom bohatých ľudí. Neviem, nakoľko sú tieto druhy pracovných miest stabilné."
"Je šialené, že sem príde človek, ktorý nie je z Havaja, a kúpi kopu pôdy, čo obmedzuje miestnych obyvateľov [v potenciálnom kupovaní] pôdy," hovorí John, bývalý robotník v Zuckerbergovom komplexe. "Ale to sa už deje."
Značka susedskej hliadky pozdĺž poľnej cesty vedúcej na Larsenovu pláž. (Všetky fotografie v článku sú od Phila Junga)
UDIALO SA TO, a nielen na Kauai. Keďže výška a celkové čisté imanie miliardárov v USA neustále rastie, mnohí z nich využili svoje bohatstvo na kúpu ostrovnej samoty a bezpečnosti.
Zakladateľ Amazonu Jeff Bezos tento rok minul 147 miliónov dolárov na kúpu dvoch sídiel na ostrove Indian Creek na Floride, ktorý je domovom aj takých osobností ako Tom Brady, Ivanka Trumpová a Jared Kushner. Menší havajský ostrov Lanai pri pobreží Maui v súčasnosti takmer celý vlastní miliardár Larry Ellison zo spoločnosti Oracle.
Nový Zéland, ktorý niektorí považujú za ideálne miesto na prežitie apokalyptickej udalosti, je teraz plný bunkrov pre technologickú elitu. Nedávno znovu dosadený generálny riaditeľ OpenAI Sam Altman má dohodu s Petrom Thielom, ktorú prvýkrát odhalil časopis The New Yorker, podľa ktorej sa dvojica v prípade apokalyptickej udalosti presunie lietadlom do jednej z Thielových novozélandských nehnuteľností. Mediálny teoretik Douglass Rushkoff vo svojej knihe Survival of the Richest (Prežitie najbohatších) opisuje stretnutie so skupinou miliardárov, ktorí ho bombardovali otázkami o tom, ako si najlepšie zariadiť bunkre, aby prežili koniec sveta.
WIRED začiatkom tohto roka Rushkoffovi ukázal niektoré z plánovaných prvkov Zuckerbergovho komplexu v štýle bunkra. "Aby ste ospravedlnili, že máte palác, musíte preukázať, že ste vykonali základnú kontrolu jeho bunkrových možností," hovorí Rushkoff o plánoch. "Ukazuje to, že to nie je len luxus. Je to vaša koža v hre."
Rushkoff vo svojej knihe kritizuje to, čo nazýva "mentalitou" – presvedčenie, že "s dostatkom peňazí a technológií môžu bohatí ľudia žiť ako bohovia a prekonať nešťastia, ktoré postihujú všetkých ostatných". Pritom, píše, uplatňujú rovnakú stratégiu odchodu ako startupy zo Silicon Valley na samotnú civilizáciu.
"Ak má niekto dosť peňazí na to, aby sa izoloval od škôd, ktoré vznikli pre spoločnosť, tak je to Zuck," hovorí Rushkoff. "Tak nejako to je. Zničil vládu a spoločnosť a teraz môže ísť na Havaj a postaviť si pevnosť."