Izrael sa zameral na systém tunelov Hamasu pod mestom Gaza
Svetlice zhodené izraelskými silami nad pásmom Gazy 31. októbra, pohľad z pozície pri Sderote pozdĺž izraelskej hranice
Izraelské vedenie pokračuje v totálnej vojne proti Hamasu – vojne, ktorá sa odohráva vo vzduchu nad mestom Gaza; na úrovni ulíc, kde do pásma vstúpili tanky; a v podzemí v labyrinte tunelov pod Gazou – zatiaľ čo počet obetí neustáleho bombardovania a ostreľovania narastá. Podľa medzinárodnej humanitárnej skupiny Defence for Children bolo doteraz zabitých viac ako 8,000 obyvateľov pásma Gazy, z toho štyridsať percent detí, ako odveta za teroristický útok Hamasu na celonočnú izraelskú tanečnú párty, kibuce a malé poľnohospodárske dediny na juhu Izraela 7. októbra. Hamas stále zadržiava viac ako 230 izraelských rukojemníkov, ktorých sa zmocnil v tú vražednú sobotu, keď sa na mieste činu takmer desať hodín neobjavili izraelské sily.
Počet obetí izraelského útoku Hamasu zo 7. októbra je teraz 1,400 a zahŕňa 317 príslušníkov izraelskej armády – niektoré z týchto obetí môžu byť vojenskými dodávateľmi – a 58 policajtov. Podľa ministerstva zahraničných vecí bolo zabitých aj najmenej tridsať Američanov, z ktorých mnohí pracovali pre mimovládne organizácie, a trinásť Američanov je stále nezvestných. Desiatky tých, ktorých Hamas zajal – medzi nimi aj veľmi mladí a veľmi starí ľudia – sa nikdy nedostali do jeho tunelového systému, pretože padli alebo, čo je pravdepodobnejšie, boli zhodení z bicyklov alebo motocyklov, ktoré ich prevážali, a okamžite popravení (pozn. prekl.: čiže nemilosrdne zavraždení; poprava je usmrtenie po právoplatnom súdnom rozsudku…)
V posledných dňoch izraelské obranné sily vystupňovali svoje pozemné operácie proti Hamasu tým, že vyslali kolóny tankov priamo do Gazy a z diaľky ostreľovali ciele v meste Gaza. Vojenský expert, ktorý slúžil v bojových operáciách IDF, mi povedal, že presuny tankov sú začiatkom druhej fázy bojových operácií proti Hamasu. Cieľom je podľa neho prelomiť obranný perimeter Hamasu okolo jeho hlavných bunkrov a tunelov v centre mesta Gaza. Tankové kolóny "sa neponáhľajú do centra. Skôr zostávajú na perimetri a ostreľujú ho z diaľky."
Takáto taktika podľa experta minimalizuje izraelské straty a zároveň prináša stovky zabitých nepriateľov: "Vojaci sa neponáhľajú a nebojujú s teroristami tvárou v tvár." Nevýhodou takejto taktiky je podľa neho to, že budovy a štvrte sú "zrovnané so zemou... bez ohľadu na to, či sa v nich nachádzajú civilisti". Izrael novinárom neustále opakuje, že obyvatelia mesta Gaza dostávajú varovania pred útokom na ich budovy.
Dodal, že existuje aj druhá nevýhoda: "Pomalý prístup si vyžaduje čas. Koľko času má Izrael na pokračovanie tejto vojny?" Narážal tým na rastúce celosvetové protesty, ktoré žiadajú prímerie.
Pred trpko rozdeleným izraelským vedením, ktoré teraz vedie premiér Benjamin Netanjahu, stoja ešte dve ďalšie starosti: vyjednať od Hamasu návrat jeho viac ako 230 rukojemníkov, medzi ktorými je najmenej šestnásť a možno ešte tucet príslušníkov IDF v aktívnej službe, a zničiť rozsiahly systém tunelov Hamasu, ktorý zahŕňa východy a vchody pod tisíckami obytných a kancelárskych budov v meste Gaza, ktoré sú hlavným cieľom izraelského letectva. V tejto chvíli, ako mi povedali, bolo zničených takmer 50% cieľových budov v meste Gaza a bombardovanie má pokračovať, kým izraelské letectvo nedosiahne svoj cieľ zlikvidovať 65% možných únikových ciest vedenia Hamasu a jeho bojovníkov v celom meste.
Trvanie Izraela na tom, že všetci obyvatelia cieľových budov boli informovaní o pripravovanom zničení, len málo prispelo k zníženiu medzinárodného rozhorčenia nad tým, čo sa považuje za hrubo neprimeranú reakciu Izraela na teroristické útoky Hamasu.
Tunely Hamasu "oslňovali svojou vynaliezavosťou", povedal mi úradník, ktorý pomáhal Izraelu mapovať tunely a uvedomiť si hrozbu, ktorú predstavuje ľahký prístup bojovníkov Hamasu do celého mesta. "V celom meste Gaza sa nachádzali administratívne tunely, veliteľské a kontrolné tunely a skladovacie tunely," povedal so stovkami vstupných bodov. Po útoku zo 7. októbra sa rozhodlo, že "všetky budovy s koncovými východmi a vstupnými bodmi musia byť zbombardované".
Množstvo zeminy a sutín odstránených pre podzemnú výstavbu v meste Gaza, povedal úradník, sa odhaduje na približne 2,125,000 m³ – množstvo, ktorého likvidácia by si vyžadovala 140,000 kontajnerov. Na opis projektu, ktorý roky pozorne sledovali externí odborníci spolupracujúci s izraelskou spravodajskou službou, použil úradník prirovnanie: odstránili toľko materiálu, že by stačil na stavbu Veľkej pyramídy v egyptskej Gíze.
Dobre informovaní Američania a Izraelčania mi povedali, že nič nenasvedčuje tomu, že by izraelské vedenie zastavilo takmer nepretržitú bombardovaciu kampaň, kým nebude zasiahnutých 65 percent cieľov určených na zničenie. Bombardovanie zmenilo dlho vyľudnené mesto Gaza na pustatinu smrti.
Pri svojich nedávnych reportážach som sa dozvedel, že v čase októbrového náletu žilo a trénovalo v obrovskom systéme, ktorý zahŕňal teplo, svetlo a vetranie, dokonca aj klimatizáciu, 15,000 až 20,000 bojovníkov. Celomestský prístup umožňoval mnohým príchod a odchod k svojim rodinám v meste Gaza.
Izraelská spravodajská služba teraz chápe, že tisíce pracovníkov z Gazy, ktorí mali prácu v Izraeli, poskytli plánovačom Hamasu jadro údajov a fotografií, mnohé z nich poslali na mobilné telefóny prostredníctvom aplikácie WhatsApp, o izraelských kibucoch a miestnych dedinách, ktoré boli napadnuté 7. októbra.
Medzitým pokračujú vážne rozhovory medzi Izraelom a vedením Hamasu. Hamas si je vedomý, že izraelské vedenie, ktoré 7. októbra nedokázalo ochrániť svojich občanov, túži zachrániť rukojemníkov prostredníctvom výmeny väzňov, ako sa to už stalo v minulosti. Verejná diskusia o týchto rozhovoroch neprišla z Tel Avivu, ale od Yahya Sinwara, obávaného a nenávideného vodcu Hamasu v Gaze, ktorého hovorca vydal v sobotu vyhlásenie pre televíznu stanicu Hamasu al-Aqsa, v ktorom vyhlásil, že jeho hnutie je pripravené na "okamžitú" výmenu izraelských rukojemníkov za všetkých palestínskych väzňov v izraelských väzniciach. Samotný Sinwar bol v roku 1999 odsúdený na doživotie za vraždu štyroch podozrivých palestínskych informátorov a dvoch izraelských vojakov, ale v roku 2011 ho spolu s viac ako tisíckou spoluväzňov prepustili v rámci výmeny väzňov za jedného zajatého izraelského vojaka Gilada Šalita.
Povedali mi – podrobnosti sú komplikované – že Sinwar, ktorý sa údajne vo väzení naučil hebrejsky, vyjadril ochotu diskutovať o výmene väzňov, ktorá by zahŕňala prepustenie tisícov väzňov Hamasu, ktorí sú teraz v izraelských väzniciach. Oslobodení väzni by možno boli premiestnení do Kataru. Ale tiež mi povedali, že došlo k patovej situácii: Sinwar odmieta zahrnúť do dohody zajatých izraelských vojakov a trvá na tom, že izraelskí rukojemníci mužského pohlavia vo veku od 17 do 45 rokov – ich počet by mohol byť tridsať alebo viac – by sa mali považovať za vojakov, pretože majú automaticky štatút záložníkov IDF až do veku 45 rokov.
Rozhovory, ako ich opísal izraelský zdroj, prebiehajú aj v čase, keď izraelské špeciálne jednotky a vojaci pravidelnej armády v pásme Gazy prenikajú do tunelov zo známych prístupových miest a za pochodu ničia východy a ventilačné kanály. Hlavným cieľom doterajších prienikov bolo zistiť, kde držia rukojemníkov. Ako mi povedali, odpor bol malý a od nedele bola zaznamenaná len jedna vážna obeť. V tejto chvíli nehrozí žiadna veľká pozemná invázia izraelskej armády do mesta Gaza, ale izraelská letecká a pozemná kampaň naberá na intenzite. Predpokladá sa, že mnohé z tunelov sa zrútili v dôsledku intenzívneho bombardovania, a nie je jasné, ako dlho môžu bojovníci Hamasu prežiť napriek veľkým zásobám potravín a vody. Taktiež mi povedali, že v celom systéme podzemných tunelov nie je elektrina a všetci bojovníci a rukojemníci žijú v tme.
Vzhľadom na všetky prekážky, ktoré bránia ich záchrane, je osud rukojemníkov neistý. Vedúci predstavitelia Hamasu odmietli povoliť Medzinárodnému Červenému krížu, aby navštívil rukojemníkov. A jeden dobre informovaný Izraelčan mi povedal, že Netanjahu pred dvoma týždňami nariadil izraelským zahraničným a domácim spravodajským službám, aby "vypátrali a zabili každého politického a vojenského vodcu Hamasu" na Blízkom východe. "Izrael bezohľadne," povedal mi, "ide po rodinách, manželkách, deťoch, bratoch, sestrách, rodičoch politických a vojenských vodcov Hamasu." Povedal, že už zabili štrnásť členov rodiny Ismaila Haníju, politického vodcu Hamasu so sídlom v Katare. V priebehu dvoch dní od náletu 7. októbra bola podľa neho zabitá vdova po Abdelovi Azízovi al-Rantisim, spoluzakladateľovi Hamasu, ktorý bol zavraždený v roku 2004. Podobne uviedol, že v bezpečných domoch zabili osem členov rodiny Muhammeda Deifa, vojenského vodcu Hamasu.
"Z pohľadu Izraela," povedal mi Izraelčan, "je to teraz vojna bez zábran."
preklad: Kisutumo Midonotaka –> https://tinyurl.com/yxxk3y9a
Niektoré zaujímavé informácie, najmä o vodcoch Hamasu sú tu: