Tento článok bol predtým uverejnený 24. júla 2019 a bol aktualizovaný o nové informácie.
V posledných šiestich desaťročiach varovali americké výživové odporúčania pred konzumáciou potravín bohatých na cholesterol, tvrdiac, že cholesterol v potrave podporuje tvorbu arteriálneho plaku, ktorý vedie k srdcovým ochoreniam. V súčasnosti máme k dispozícii zdrvujúce dôkazy o opaku, napriek tomu môže byť dogmatické myslenie prinajmenšom vytrvalé.
Po tom, čo výskumy trvajúce desaťročia nepreukázali súvislosť medzi cholesterolom v potrave a srdcovými chorobami, sa vo Výživových usmerneniach pre Američanov na roky 2015–2020 (1,2) konečne riešil tento vedecký nedostatok a oznámilo sa, že "cholesterol sa nepovažuje za živinu, ktorej nadmerná konzumácia by mohla vzbudzovať obavy". Žiaľ, usmernenia na roky 2020–2025 toto vyhlásenie neobsahujú a namiesto toho sa v nich teraz uvádza (3):
"Národné akadémie odporúčajú, aby spotreba transmastných kyselín a cholesterolu v potrave bola čo najnižšia bez toho, aby bola ohrozená výživová primeranosť stravy. Výživové vzory USDA majú obmedzený obsah transmastných tukov a nízky obsah cholesterolu v potrave."
Hoci súhlasím s tým, že transmastné tuky by sa mali v strave obmedziť alebo dokonca vylúčiť, je absurdné, aby sa USDA vrátila k svojim starým odporúčaniam, pretože cholesterol NIE je príčinou srdcových ochorení.
Dodnes pribúdajú dôkazy, ktoré ukazujú, že medzi cholesterolom a srdcovými chorobami nie je žiadna súvislosť. Podobne aj dôkazy podporujúce používanie statínových liekov na zníženie cholesterolu, ktoré znižujú riziko srdcových ochorení, sú mizivé a pravdepodobne ide len o vykonštruovanú prácu výrobcov statínov – aspoň taký je implicitný záver vedeckého prehľadu4 uverejneného v odbornom časopise Expert Review of Clinical Pharmacology v roku 2018.
Mýtus o cholesterole udržiavaný pri živote zástancami statínov?
Prehľad z roku 2018 (5) identifikoval významné nedostatky v troch štúdiách "publikovaných obhajcami statínov", ktoré sa snažili "potvrdiť súčasnú dogmu". V práci sa uvádzajú podstatné dôkazy o tom, že hladina celkového cholesterolu a lipoproteínov s nízkou hustotou (LDL) nie je ukazovateľom rizika srdcových ochorení a že liečba statínmi má z tohto dôvodu "pochybný prínos" ako forma primárnej prevencie. Podľa autorov (6):
"Podľa britsko-rakúskeho filozofa Karla Poppera sa teória v empirických vedách nikdy nedá dokázať, ale dá sa dokázať, že je nepravdivá. Ak ju nemožno falzifikovať, nie je to vedecká hypotéza. V nasledujúcom texte sme postupovali podľa Popperovej zásady, aby sme zistili, či je možné falzifikovať hypotézu o cholesterole.
Posúdili sme tiež, či závery troch nedávnych prehľadov jej zástancov vychádzajú z presného a komplexného prehľadu výskumu lipidov a kardiovaskulárnych ochorení (KVO) ... Naše hľadanie falzifikátov cholesterolovej hypotézy potvrdilo, že nie je schopná splniť žiadne z Bradford Hillových kritérií kauzality a že závery autorov troch prehľadov sú založené na zavádzajúcich štatistikách, vylúčení neúspešných štúdií a na ignorovaní mnohých protichodných pozorovaní."
Ako uvádza Reason.com (7):
"Komplexná nová štúdia o cholesterole, založená na výsledkoch od viac ako milióna pacientov, by mohla pomôcť zvrátiť desaťročia vládnych rád o diéte, výžive, zdraví, prevencii a liekoch ... Štúdia ... sa zameriava na statíny, skupinu liekov používaných na zníženie hladiny LDL-C, takzvaného 'zlého' cholesterolu, v ľudskom tele. Podľa štúdie sú statíny pre väčšinu ľudí zbytočné ...
V štúdii sa tiež uvádza, že "sa ukázalo, že pacienti s infarktom majú nižšiu hladinu LDL-C ako je normálna hladina cholesterolu" a že starší ľudia s vyššou hladinou zlého cholesterolu majú tendenciu žiť dlhšie ako tí s nižšou hladinou."
Žiadne dôkazy o tom, že cholesterol ovplyvňuje riziko ochorenia srdca
Autori analýzy Expert Review of Clinical Pharmacology skutočne poukazujú na to, že ak by bol vysoký celkový cholesterol skutočne hlavnou príčinou aterosklerózy, "v štúdiách liekov na zníženie cholesterolu by mala existovať expozícia – odpoveď". (8) Inými slovami, pacienti, u ktorých sa celkový cholesterol zníži najviac, by mali mať aj najväčší prínos. Žiaľ, nie je to tak.
Preskúmanie 16 relevantných štúdií znižujúcich cholesterol (štúdií, v ktorých sa skutočne vypočítala expozícia-odozva) ukázalo, že v 15 z nich sa takýto druh expozície-odozvy nezistil. Výskumníci navyše poukazujú na to, že jediná štúdia (9), ktorá preukázala pozitívnu expozíciu a odpoveď na zníženie cholesterolu, používala ako liečbu len cvičenie.
Pacienti s vysokým celkovým cholesterolom by mali byť tiež vystavení zvýšenému riziku úmrtia na KVO, ale výskumníci nezistili ani tento dôkaz, pričom nie tak jemne zdôraznili, že ide o "myšlienku, ktorú podporujú podvodné prehľady literatúry". Uvádzajú nasledujúci príklad toho, ako bol výskum skreslený (10):
"Hypotézu, že vysoký TC [celkový cholesterol] spôsobuje KVO, predstavili v 60. rokoch 20. storočia autori Framinghamskej štúdie srdca. Vo svojej 30-ročnej následnej štúdii uverejnenej v roku 1987 však autori uviedli, že 'na každý pokles TC o 1 mg/dl ročne pripadá jedenásťpercentný nárast koronárnej a celkovej úmrtnosti'.
O tri roky neskôr Americká kardiologická asociácia a Národný inštitút pre srdce, pľúca a krv v USA uverejnili spoločné zhrnutie, v ktorom dospeli k záveru, že "zníženie TC u jednotlivca o jedno percento vedie k približne dvojpercentnému zníženiu rizika CHD". Autori sa podvodne odvolávali na publikáciu z Framinghamu, aby podporili tento široko citovaný nepravdivý záver."
Rozporuplné zistenia, ktoré sa bežne ignorujú alebo skresľujú
Aby zistili, či tri analyzované recenzie skreslili predchádzajúce zistenia, prehľadali tri dokumenty a vyhľadali v nich citácie z 12 štúdií, ktoré uvádzali výsledky "nezlučiteľné s hypotézou o cholesterole". Iba jeden z troch prehľadov citoval články správne, a aj vtedy boli správne citované iba dve z tucta štúdií (11).
"Približne polovica rozporuplných článkov bola ignorovaná. V ostatných boli štatisticky nevýznamné zistenia v prospech cholesterolovej hypotézy nafúknuté a nepodporné výsledky boli citované, akoby boli podporné. Zo šiestich randomizovaných štúdií znižujúcich hladinu cholesterolu s negatívnym výsledkom bola citovaná len jedna a len v jednom z prehľadov."
Vedci tiež vyzdvihujú veľkú metaanalýzu, ktorá jednoducho ignorovala "najmenej tucet štúdií", v ktorých sa nepreukázala žiadna alebo inverzná súvislosť. Celkovo sa v analýze Expert Review of Clinical Pharmacology zistilo, že "súvislosť medzi celkovým cholesterolom a KVO je slabá, v mnohých štúdiách chýba alebo je inverzná".
Žiadna súvislosť medzi LDL a ochorením srdca
Dokument Expert Review of Clinical Pharmacology (12) tiež rozoberá tvrdenia, že vysoký LDL spôsobuje aterosklerózu a/alebo KVO. Rovnako ako v prípade celkového cholesterolu, ak by vysoký LDL bol skutočne zodpovedný za aterosklerózu, potom by u pacientov s vysokým LDL bola častejšie diagnostikovaná ateroskleróza, a predsa tomu tak nie je, a tí s najvyššími hladinami by mali najväčšiu závažnosť aterosklerózy, a predsa tomu tak nie je.
Vedci citujú štúdie, ktoré nepreukázali "žiadnu súvislosť" medzi LDL a kalcifikáciou koronárnych ciev alebo stupňom aterosklerózy. To isté platí pre LDL a KVO. V skutočnosti sa v štúdii, ktorá skúmala takmer 140 tisíc pacientov s akútnym infarktom myokardu, zistilo, že v čase prijatia mali LDL nižší ako normálny.
Ešte výrečnejšie je, že iná štúdia, ktorá pôvodne uvádzala podobné zistenia, ešte pokračovala a znížila LDL pacientov ešte viac. Pri sledovaní po troch rokoch zistili, že pacienti s hladinou LDL pod 105 mg/dl (2 mmol/l) mali dvojnásobne vyššiu úmrtnosť ako pacienti s vyšším LDL (13).
Zaujímavé je, že autori predpokladajú, že tento nepriaznivý vzťah môže byť spôsobený tým, že nízky LDL zvyšuje riziko infekčných ochorení a rakoviny, ktoré sú častými zabijakmi. Taktiež prehodnocujú dôkazy, ktoré ukazujú, že starší ľudia s vysokým LDL nezomierajú predčasne – v skutočnosti žijú najdlhšie a prežívajú tak tí, ktorí majú neliečený nízky LDL, ako aj tí, ktorí sa liečia statínmi. Jedna z takýchto štúdií (14) – metaanalýza 19 štúdií – zistila, že 92% osôb s vysokým cholesterolom žije dlhšie.
Výhody liečby statínmi sú prehnané
Nakoniec sa v dokumente Expert Review of Clinical Pharmacology analyzujú tvrdenia o statínoch a ukazuje sa, ako štúdie zveličujú prínosy prostredníctvom rôznych taktík. V niektorých prípadoch sa opäť jednoducho vylúčili neúspešné štúdie.
"Navyše, najdôležitejší výsledok – predĺženie dĺžky života – sa nikdy nespomínal v žiadnej štúdii znižujúcej cholesterol, ale ako nedávno vypočítali Kristensen a spol. (15), liečba statínmi nepredlžuje dĺžku života v priemere o viac ako niekoľko dní," uvádzajú autori. (16)
V štúdii, na ktorú sa odvolávajú, uverejnenej v BMJ Open v roku 2015, ktorá skúmala 11 štúdií so sledovaním od dvoch do 6,1 roka, sa skutočne zistilo, že "smrť sa v štúdiách primárnej prevencie oddialila o -5 až 19 dní a v štúdiách sekundárnej prevencie o -10 až 27 dní". Medián odloženia úmrtia v štúdiách primárnej prevencie bol 3,2 dňa a v štúdiách sekundárnej prevencie 4,1 dňa!
Vzhľadom na dobre zdokumentované zdravotné riziká spojené so statínmi je to ohromujúce zistenie, ktoré by malo naozaj zvrátiť dogmu. A predsa dogma zostáva a v najbližších dňoch sa môže ešte posilniť.
Redakčný článok časopisu JAMA vyzýva na ukončenie "falošných správ" o statínoch
Mýtus o cholesterole bol prínosom pre farmaceutický priemysel, keďže statíny znižujúce cholesterol – často predpisované ako primárna prevencia pred infarktom a mŕtvicou – sa stali jedným z najčastejšie používaných liekov na trhu. V rokoch 2012–2013 uviedlo 27,8% dospelých Američanov nad 40 rokov, že užívajú statín, pričom desať rokov predtým to bolo 17,9%. (17,18) To však bolo pred šiestimi rokmi, predpokladám, že v súčasnosti užíva statíny viac ako tretina dospelých nad 40 rokov.
Okrem uvedenej štúdie BMJ Open sa v správe o dôkazoch (19), ktorú vypracovala americká pracovná skupina pre preventívne služby a ktorá bola uverejnená v novembri 2016 v časopise JAMA, uvádza, že 250 ľudí musí užívať statín jeden až šesť rokov, aby sa zabránilo jednému úmrtiu z akejkoľvek príčiny; 233 ľudí musí užívať statín dva až šesť rokov, aby sa zabránilo konkrétne jednému úmrtiu z kardiovaskulárnych príčin. Aby sa zabránilo jednej kardiovaskulárnej príhode u ľudí mladších ako 70 rokov, muselo by statín užívať 94 osôb.
Ako sa uvádza v správe z roku 2015 (20), "štatistický podvod vytvoril dojem, že statíny sú bezpečné a účinné v primárnej a sekundárnej prevencii kardiovaskulárnych ochorení". Dokument poukazuje na to, že použitím štatistického nástroja známeho ako relatívne zníženie rizika sa triviálne prínosy statínov zdajú byť výrazne zosilnené.
Takéto vedecké zistenia sú hlavným dôvodom, prečo sa statínom venuje negatívna tlač. Čoskoro však môžeme byť svedkami zvratu v spravodajskom cykle, keď budú negatívne články o statínoch označované za "falošné správy".
Podľa úvodníka (21) v časopise JAMA Cardiology z júna 2019, ktorého autorkou je kardiologička Dr. Ann Marie Navar (22), sú statíny obeťou "medicínskych informácií založených na strachu", podobne ako vakcíny, a práve to je príčinou nedodržiavania liečby pacientmi. Cardiovascular Business uvádza (23):
"Vieme, že to, čo ľudia čítajú, ovplyvňuje ich konanie," povedala Navar, a skutočne, v jednej štúdii z roku 2016 v časopise European Heart Journal sa zistilo, že na úrovni populácie sa v týchto komunitách zvýšilo prerušenie užívania statínov po tom, ako sa objavili negatívne správy o statínoch.
V inej štúdii viac ako jeden z troch pacientov so srdcom uviedol, že odmietol predpísanie statínu výlučne pre obavy z nežiaducich účinkov. "Výskyt osýpok je veľmi viditeľný: objaví sa vyrážka, reagujú orgány verejného zdravotníctva, objavia sa titulky a lekárska komunita hlasno reaguje," napísala Navar.
"Naproti tomu, keď pacient, ktorý odmietol statín kvôli obavám vyvolaným nepravdivými informáciami, dostane infarkt, výsledok je menej viditeľný. Napriek tomu kardiológovia a lekári primárnej starostlivosti denne pozorujú tlejúce ohnisko odmietania statínov."
Cardiovascular Business sumarizuje Navarovej návrhy, ako môžu lekári bojovať proti falošným informáciám o statínoch a budovať adherenciu, ako napríklad rozdávanie celoročných receptov s automatickým dopĺňaním (24).
Keď som prvýkrát písal o cenzúre materiálov proti vakcínam, ku ktorej dochádza na každej jednej online platforme, varoval som, že táto cenzúra sa nezastaví pri vakcínach. A tu sme svedkami volania po cenzúre antiočkovacích informácií tým, že sa všetky označujú za "falošné správy".
Je pravdepodobné, že cenzúra antistatických informácií už prebieha. Rýchle vyhľadávanie v Googli pre "vedľajšie účinky statínov" prinieslo stránky plné odkazov hovoriacich o menších rizikách, výhodách statínov, porovnávacie články, pohľad na dve rôzne značky – inými slovami, väčšinou pozitívne správy.
Vedeckým faktom je, že okrem toho, že statíny sú "stratou času" a nič neprinášajú na zníženie úmrtnosti, majú aj dlhý zoznam potenciálnych vedľajších účinkov a klinických problémov, vrátane:
zvýšené riziko cukrovky
zhoršená funkcia srdca (25)
vyčerpanie živín – vrátane CoQ10 a vitamínu K2, ktoré sú dôležité pre zdravie srdca a ciev
zhoršená plodnosť – dôležité je, že statíny sú liekom kategórie X (26), čo znamená, že spôsobujú závažné vrodené chyby (27), takže by ich nikdy nemali používať tehotné ženy alebo ženy plánujúce tehotenstvo
zvýšené riziko rakoviny – dlhodobé užívanie statínov (10 rokov alebo dlhšie) viac ako zdvojnásobuje riziko vzniku dvoch hlavných typov rakoviny prsníka u žien: invazívneho duktálneho karcinómu a invazívneho lobulárneho karcinómu (28)
poškodenie nervov – výskum ukázal, že liečba statínmi trvajúca dlhšie ako dva roky spôsobuje "definitívne poškodenie periférnych nervov" (29)
Ako posúdiť riziko ochorenia srdca*
Vo všeobecnosti platí, že lieky na zníženie cholesterolu nie sú potrebné ani rozumné pre väčšinu ľudí – najmä ak sa vo vašej rodine vyskytuje vysoký cholesterol aj dlhovekosť. Pamätajte, že dôkazy v drvivej väčšine prípadov naznačujú, že celková hladina cholesterolu má len malý alebo žiadny vplyv na riziko srdcových ochorení.
Viac informácií o cholesterole a o tom, čo jednotlivé hladiny znamenajú, nájdete v infografike vyššie. Pokiaľ ide o hodnotenie rizika srdcových ochorení, presnejší obraz o vašom riziku vám poskytnú nasledujúce testy:
Pomer HDL a cholesterolu – percento HDL je veľmi silným rizikovým faktorom srdcových ochorení. Stačí vydeliť hladinu HDL celkovým cholesterolom. Toto percento by malo byť v ideálnom prípade vyššie ako 24%.
Pomer triglyceridov a HDL – to isté môžete urobiť aj s pomerom triglyceridov a HDL. Toto percento by malo byť nižšie ako 2.
NMR lipoprofil – veľké častice LDL sa nezdajú byť škodlivé. Potenciálne môžu byť problémom len malé husté častice LDL, pretože sa môžu pretlačiť cez výstelku vašich tepien. Ak oxidujú, môžu spôsobiť poškodenie a zápal.
Niektoré skupiny, ako napríklad Národná lipidová asociácia, sa v súčasnosti začínajú zameriavať na počet LDL častíc namiesto celkového a LDL cholesterolu, aby lepšie posúdili riziko srdcových ochorení. Keď poznáte počet svojich častíc, môžete spolu s lekárom vypracovať individuálnejší program, ktorý vám pomôže riadiť vaše riziko.
Hladina inzulínu nalačno – srdcové ochorenia majú pôvod predovšetkým v inzulínovej rezistencii (30), ktorá je výsledkom stravy s vysokým obsahom cukrov. Hlavnou príčinou je cukor, nie cholesterol alebo nasýtené tuky. Klinické štúdie preukázali, že kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy môže spustiť rizikové faktory kardiovaskulárnych ochorení už v priebehu dvoch týždňov (31).
Každé jedlo alebo občerstvenie s vysokým obsahom sacharidov, ako je fruktóza a rafinované obilniny, vytvára rýchly nárast glukózy v krvi a následne inzulín, ktorý má kompenzovať nárast cukru v krvi.
Inzulín uvoľnený z konzumácie príliš veľkého množstva sacharidov podporuje hromadenie tuku a sťažuje vášmu telu zbavovanie sa nadváhy. Nadbytok tuku, najmä v oblasti brucha, je jedným z hlavných faktorov, ktoré prispievajú k vzniku srdcových ochorení.
Hladina cukru v krvi nalačno – výskum ukázal, že ľudia s hladinou cukru v krvi nalačno 100 až 125 mg/dl (5,6 až 7,0 mmol/l) majú takmer o 300% vyššie riziko ischemickej choroby srdca ako ľudia s hladinou pod 79 mg/dl (4,4 mmol/l). (32,33)
Hladina železa – železo môže byť veľmi silným oxidačným stresom, takže ak máte nadmernú hladinu železa, môžete si poškodiť cievy a zvýšiť riziko srdcového ochorenia. V ideálnom prípade by ste si mali monitorovať hladinu feritínu a uistiť sa, že nie je oveľa vyššia ako 80 ng/ml. Najjednoduchším spôsobom, ako ich znížiť, ak sú zvýšené, je darovať krv. Ak to nie je možné, môžete podstúpiť terapeutickú flebotómiu, ktorá účinne odstráni prebytočné železo z vášho tela.
*Ako sa zorientovať v hladinách cholesterolu –> Infografika
Pochopenie cholesterolu: Ako sa udržať v zdravom rozmedzí
Vysoká hladina cholesterolu sa už dve desaťročia spája so zlým zdravotným stavom a zvýšeným rizikom srdcových ochorení. Táto myšlienka okamžite vyvolala mýty o nasýtených tukoch, ktoré démonizovali určité kategórie potravín, ako sú vajcia a zdravé oleje. Väčšina lekárov vám odporučí, aby ste si udržiavali čo najnižšiu hladinu cholesterolu, inak budete trpieť vážnymi komplikáciami.
Vedeli ste však, že vysoká hladina cholesterolu nemusí byť nevyhnutne predzvesťou zlého zdravotného stavu ani indikátorom srdcových ochorení?
Počas svojej dlhoročnej praxe som videl ľudí, ktorých celková hladina cholesterolu bola vyššia ako 6,5 mmol/l, ale mali nízke riziko vzniku srdcových ochorení. Stretol som sa aj s pacientmi, ktorí mali vysoké riziko srdcových ochorení napriek nízkej hladine cholesterolu (pod 5,2 mmol/l).
Konvenční lekári vám zabúdajú povedať pravdu: vaše telo cholesterol POTREBUJE. A existujú oveľa lepšie ukazovatele zdravia vášho srdca ako len celková hladina cholesterolu.
Späť k základom: Čo je účelom cholesterolu?
Približne 75% cholesterolu vo vašom tele sa vytvára v pečeni, kým zvyšných 25% získavate z potravín, ktoré konzumujete. Táto mäkká, voskovitá látka je nevyhnutná na produkciu:
bunkových membrán
hormónov
žlčových kyselín (na metabolizmus tukov)
vitamínu D
Cholesterol sa podieľa aj na tvorbe pamäte a je nevyhnutný pre neurologické funkcie. Cholesterol ovplyvňuje aj tvorbu serotonínu, hormónu, ktorý sa podieľa na regulácii nálady.
Štúdie zistili, že ľudia s nedostatočnou hladinou cholesterolu majú vyššiu pravdepodobnosť vzniku depresie a samovražedných myšlienok, zatiaľ čo u iných sa môže vyskytnúť zvýšená schopnosť násilia a agresivity. V extrémnych prípadoch môže nízka hladina cholesterolu zvýšiť riziko vzniku rakoviny a Parkinsonovej choroby.
Na druhej strane, k zvýšeniu hladiny cholesterolu dochádza v reakcii na poškodené bunky. Vysoké množstvo tejto látky v krvnom obehu len dokazuje, že vaše telo pracuje na oprave alebo tvorbe nových buniek.
Statíny: liek, ktorý vám v skutočnosti škodí
Zvýšená hladina cholesterolu (ak netrpíte genetickou poruchou nazývanou familiárna hypercholesterolémia) nie je ochorenie, ktoré si vyžaduje užívanie statínov, napriek tomu ich v súčasnosti užívajú milióny ľudí. Je nešťastné, že Američania sú presvedčení, že táto skupina liekov na zníženie cholesterolu je odpoveďou na normalizáciu hladiny cholesterolu, hoci existuje viac ako 900 štúdií, ktoré dokumentujú ich nepriaznivé účinky.
Napríklad statíny tiež vyčerpávajú hladinu CoQ10. Koenzým Q10 je látka, ktorá zohráva kľúčovú úlohu pri tvorbe molekúl ATP potrebných na produkciu bunkovej energie. Okrem vedľajších účinkov, ktoré prinášajú statíny, môže nedostatok CoQ10 viesť aj k mnohým komplikáciám vrátane srdcového zlyhania.
Bohužiaľ, bežní lekári často okamžite vychádzajú z čísel a predpisujú nebezpečné statíny, čo paradoxne ohrozuje zdravie vášho srdca.
Cholesterolu by ste sa nemali obávať do takej miery, že na jeho potlačenie potrebujete toxické lieky. Kľúčom je skôr pochopiť, ako cholesterol funguje, aby ste vedeli, ako sa udržať v optimálnom rozmedzí. Vyzývam vás, aby ste si prečítali moju infografiku Ako sa zorientovať v hladine cholesterolu, aby ste zistili, ako to urobiť a ako si môžete "prečítať" hladinu cholesterolu, aby ste mohli odhadnúť riziko srdcových ochorení.
Je čas rozbiť mýty o cholesterole a statínoch! Zdieľajte túto infografiku so svojimi priateľmi a rodinou a pomôžte im prevziať kontrolu nad svojím zdravím.
–> pozri aj tento článok a tento
preklad: Kishitusumo Takadonomi –> https://tinyurl.com/yxxk3y9a
Ďalšie zaujímavé čítanie nájdete tiež na adresách:
Zdroje a odkazy:
4, 5, 12 Expert Review of Clinical Pharmacology, September 10, 2018, doi.org/10.1080/17512433.2018.1519391
18 CDC.gov, Prescription Cholesterol-Lowering Medication Use in Adults, 2003-2012 (PDF)
21 JAMA Cardiology June 26, 2019 doi:10.1001/jamacardio.2019.1972
27 British Journal of Clinical Pharmacology 2007 Oct; 64(4): 496–509
31 American Journal of Clinical Nutrition June 2015; 101(6): 1144-1154