Zrazeniny: Dochádza k aglutinácii červených krviniek u ľudí, ktorým bola podaná injekcia, z dôvodu narušenia zeta potenciálu hrotom?
Substack, Jessica Rose, 9. decembra 2022
Napomáha PEG v injekciách proti COVIDu aglutinácii?
Skôr ako začnem, odporúčam rýchle prečítanie dvoch dokumentov.
Smrteľné objatie: Hemoaglutinácia sprostredkovaná spike proteínom SARS-CoV-2 na jeho 22 N-glykozylačných miestach, sialoglykoproteínmi na povrchu červených krviniek a protilátkou (2)
Zo zistení prvej práce (hoci z roku 1973 a v špecifickom testovacom systéme) vyplýva, že zeta potenciál nemá veľký význam pre zvýšenú aglutinovateľnosť (je to vlastne slovo?) testovaných buniek.
V druhej práci sa zistilo, že spike proteín SARS-CoV-2 viaže červené krvinky a vyvoláva ich zhlukovanie. Chcem vedieť, čo by sa stalo, keby SARS-2 exprimoval hemaglutinín esterázu? Videli by sme túto trombotickú nočnú moru u niektorých jedincov, ktorým boli injekčne podané vakcíny proti COVIDu-19? (3) To som už veľmi predbehla.
Už som napísala niekoľko článkov (môžete si ich prečítať tu a tu) o účinkoch hrotu viažuceho sa na RBD-asociovaný CD147, ktorý vedie k zániku červených krviniek (RBC) hemolýzou, takže tento článok je o ďalšej veci, ktorá sa môže stať, keď zmiešate hrot s RBC, ktorá nezahŕňa väzbu receptorov, ale priame "priľnutie" hrotu a RBC prostredníctvom RBD, resp. kyseliny sialovej. Opäť predbieham.
Pozadie
Aglutinácia RBC (hemaglutinácia)
Slovo aglutinácia má svoj pôvod v 40. rokoch 15. storočia z latinského agglutinationem, "čin spojenia lepidlom" (4). Heme sa vzťahuje na krv z latinského haemo (5). Hemaglutinácia je teda v podstate zlepenie krvi. V prípade aglutinácie RBC je lepidlom protilátka a elektrické prostredie, ktoré túto aglutináciu umožňuje, ako je znázornené na obrázku 1 (6).
Obrázok 1: Hemaglutinácia
Vo svete "chorôb" sa tieto protilátky môžu vytvoriť, keď je veľmi nešťastná osoba vystavená nízkym teplotám. Tieto konkrétne protilátky sa nazývajú "chladové aglutiníny". Mimochodom, ide o veľmi zriedkavú "chorobu". Aglutiníny zohrávajú úlohu aj pri niektorých vírusových infekciách (7,8), ako je Epstein-Barr vírus, pri bakteriálnych infekciách (9), ako je Mycoplasma pneumoniae, alebo pri lymfoproliferatívnych ochoreniach.
Ak ste sa niekedy zamýšľali nad tým, prečo sa ľudia s rôznymi krvnými skupinami nemôžu náhodne deliť o krv, je to kvôli hemaglutinácii – protilátky proti skupine A viažu bunky s antigénmi krvnej skupiny B. Niečo o tom si môžete prečítať tu.
Pre zaujímavosť, pretože milujeme vírusy (hovor za seba, Jess), hemaglutiníny sú bielkoviny na povrchu vírusov z čeľade Paramyxoviridae, ktoré vyvolávajú hemaglutináciu. Príkladom takéhoto vírusu je vírus chrípky. Písmeno "H" vo víruse "H1N1" znamená napríklad hemaglutinín a číslo označuje typ hemaglutinínu. Písmeno "N" znamená neuraminidáza a pomáha pri procese infekcie.
Obrázok 2: Hemaglutinín viažuci kyselinu sialovú na glykán bunky
Aglutiníny sú teda vo všeobecnosti bielkoviny, ktoré vyvolávajú tvorbu agregátov v krvi. Viem, čo si myslíte. Vyvoláva SARS-CoV-2 hemaglutinizáciu? K tomu sa ešte vrátim (10).
O koloidných zmesiach
Nemôžeme hovoriť o zeta potenciáli bez toho, aby sme najprv pochopili, čo sú koloidy. Koloidy sú zmesi: suspenzie nerozpustných častíc rozptýlených v inej látke iného stavu. Keď hovorím "stav", mám na mysli buď pevnú látku, kvapalinu alebo plyn. Napríklad šľahačka je koloid plynu a kvapaliny a krv je koloid pevnej látky a kvapaliny nazývaný sol. Častice v koloidoch vykazujú Brownov pohyb, čo je niečo podobné, ako keď idete domov opití po zábavnej noci.
Obrázok 3: Brownov pohyb častíc v kvapaline v hrnčeku
Koloidy môžu byť zmesi kvapalín, pevných látok a plynov. Koloidy sú definované veľkosťou častíc (1 nm a 1,000 nm): sú dostatočne veľké na to, aby rozptyľovali svetlo. Tento jav sa nazýva Tyndallov efekt. Nižšie je uvedená tabuľka, ktorá zobrazuje rôzne príklady koloidov s príslušnými názvami. Napríklad tie marshmallows, ktoré si všetci opekáme na paličke nad táborákom, sú koloidy nazývané pevná pena. V skutočnosti sú to plyny v pevnom prostredí! Koloidy môžu byť aj nestabilné (nehomogénna disperzia častíc) alebo stabilné (homogénna disperzia častíc), čo závisí od zeta potenciálov častíc.
Obrázok 4: Klasifikácia koloidov
O zeta potenciáli
Dôvodom, prečo sú koloidy koloidmi, sú odpudivé sily medzi časticami v zmesi (pozn. katiónové vlastnosti prostredia, ak sú častice záporne nabité). Napríklad záporne nabité častice v zmesi sa budú navzájom odpudzovať, a to práve kvôli zeta potenciálu. Záporne nabité častice sú navrstvené tesnou sférou kladných iónov, ktorá sa nazýva Sternova vrstva, a ďalšou voľnejšou sférou kladných a záporných iónov, ktorá sa nazýva dvojitá vrstva, ako je znázornené na obrázku 5. Hranica medzi dvojitou vrstvou a "vonkajškom" častice sa nazýva "sklzová rovina" a zeta potenciál je napätie na okraji sklzovej roviny vzhľadom na prostredie, v ktorom sa povrch častice nespája s iónmi, molekulami alebo inými vecami.
Je to vlastne fyzikálna vlastnosť, ktorú vykazuje každý koloidný systém: rozdiel medzi Sternovou vrstvou a dvojitou vrstvou, ktorý sa prejavuje ako odpudzovanie. Inými slovami, krvné doštičky sa v krvi nelepia, pretože majú všetky rovnaký náboj a navzájom sa odpudzujú v dôsledku vysokého zeta potenciálu (11).
Obrázok 5: Princípy zeta potenciálu. Smith, M. C., Crist, R. M., Clogston, J. D., & McNeil, S. E. (2017). Zeta potenciál: prípadová štúdia katiónových, aniónových a neutrálnych lipozómov. Analytical and Bioanalytical Chemistry, 409(24), 5779-5787. doi:10.1007/s00216-017-0527-z
Zeta potenciál sa často používa na aproximáciu povrchového náboja nanočastíc, t.j. katiónového, aniónového alebo neutrálneho charakteru, a stal sa štandardnou charakterizačnou technikou na hodnotenie povrchov nanočastíc. Hoci sú hodnoty zeta potenciálu užitočné, poskytujú len veľmi všeobecné závery o charaktere povrchového náboja. Bez dôkladného pochopenia parametrov merania a obmedzení tejto techniky sa tieto hodnoty môžu stať bezvýznamnými. Táto prípadová štúdia sa pokúša preskúmať citlivosť merania zeta potenciálu pomocou špecificky formulovaných katiónových, aniónových a neutrálnych lipozómov. Táto štúdia skúma závislosť zeta potenciálu od pH a iónovej sily, rozlišovacej schopnosti a zdôrazňuje citlivosť zeta potenciálu na nabité lipozómy. Lipozómy boli pripravené s cholesterolom, 1,2-distearoyl-sn-glycero-3-fosfocholínom (DSPC) a rôznym množstvom 1,2-dioleoyl-3-trimetylamónium-propánu (DOTAP) alebo 1,2-dioleoyl-sn-glycero-3-fosfo-L-serínu (DOPS). Bol zaznamenaný silný lineárny vzťah medzi hodnotami zeta potenciálu a percentuálnym podielom nabitých lipidov v lipozóme (napr. katiónový DOTAP alebo aniónový DOPS). Toto zistenie by sa mohlo využiť na formulovanie podobných lipozómov so špecifickým zeta potenciálom, čo by mohlo mať význam pre systémy citlivé na vysoko nabité druhy. Okrem toho sa katiónové a aniónové lipozómy titrovali až dvoma mol percentami neutrálneho lipidu 1,2-distearoyl-sn-glycero-3-fosfoetanolamín-N-[metoxy(polyetylénglykol)-2000] (lipid-PEG; LP). Zistilo sa, že veľmi malé množstvá lipidu-PEG (<0,2 mol %) dodávajú stabilitu lipozómom obsahujúcim DOTAP a DOPS bez výrazného ovplyvnenia iných fyzikálno-chemických vlastností prípravku, čo poskytuje jednoduchý prístup k výrobe stabilných lipozómov s katiónovým a aniónovým povrchovým nábojom.
Ak majú dve susedné častice dostatočne vysoký zeta potenciál s rovnakým znamienkom, nebudú aglomerovať v dôsledku odpudivých elektrostatických síl medzi časticami s rovnakými nábojmi (12).
Ak sa teda zamyslíte, ak znížite tieto vysoké zeta potenciály, častice sa pravdepodobne aglomerujú. Čo ak sú týmito časticami červené krvinky?
O zeta potenciáli krvných doštičiek
Zeta potenciál je definovaný ako stupeň záporného náboja na povrchu červených krviniek; je to rozdiel potenciálov medzi zápornými nábojmi na RBC a katiónmi v tekutej časti krvi (13).
RBC majú na svojom povrchu záporný náboj vďaka kyseline sialovej (14,15,16). Kyseliny sialové sú terminálne (na konci), záporne nabité monosacharidy (jednoduché cukry) prítomné na mnohých N- a O-glykanoch (cukrových reťazcoch) (17). SARS-CoV-2 a mimochodom všetky koronavírusy milujú kyselinu sialovú a ľahko sa pripájajú k bunkám s týmito glykánmi so sialovým zakončením prostredníctvom proteínu spike. (Pozri odkaz č. 2) (To je možno najdôležitejšia veta v tomto článku, ktorú by mohol napísať ktokoľvek, a ktorú som sem hodila ako kvázi "vedľajšiu poznámku"). Predstavte si už tú hrôzu: SARS-CoV-2 spike viaže RBC bez ohľadu na ACE-2 alebo CD147 a zhlukuje ich. Premýšľajte o tom.
SARS-CoV-2 sa viaže na RBC in vitro a tiež v krvi pacientov s COVIDom-19; (2) hoci ACE2 je jeho cieľom pre fúziu a replikáciu vírusu, SARS-CoV-2 sa spočiatku viaže na koncové časti kyseliny sialovej (SA) na membránach hostiteľských buniek prostredníctvom glykánov na svojom proteíne hrotu... (Pozri odkaz č. 2).
Obrázok 6: Povrch červenej krvinky znázorňujúci polohu kyseliny sialovej. Della Pelle G, Kostevšek N. Nucleic Acid Delivery with Red-Blood-Cell-Based Carriers (Doručovanie nukleovej kyseliny pomocou nosičov na báze červených krviniek). International Journal of Molecular Sciences. 2021; 22(10):5264. https://doi.org/10.3390/ijms22105264
Takže okrem toho, že už vieme, že hrot SARS-CoV-2 viaže RBC a zhlukuje ich, a preto sú zeta potenciály medzi RBC "prekonané" (agregačná sila je väčšia ako sila odpudzovania), čo vieme o ďalších faktoroch, ktoré môžu napomôcť a podporiť prekonanie odpudivých síl a predovšetkým zníženie zeta potenciálov?
Zeta potenciál RBC môže byť ovplyvnený pH, iónovou silou, osmotickým tlakom a teplotou (18). Malé zmeny ktoréhokoľvek z týchto parametrov môžu mať potenciálne dramatický vplyv na hodnoty zeta potenciálu. (19) Nižšie je schéma znázorňujúca zeta potenciál RBC (erytrocytu).
Obrázok 7: Zeta potenciál červených krviniek. Rev Bras Hematol Hemoter. 2011;33(4):297-301
Veľkosť zeta potenciálu závisí od hustoty čistého náboja okolitých katiónov, teda od iónovej sily. Zníženie iónovej sily teda povedie k zníženiu hrúbky dvojitej vrstvy v dôsledku zvýšenej hustoty katiónov, čo vedie k potrebe zachovať elektrickú neutralitu. To ďalej znižuje zeta potenciál. (Pozri odkaz č. 6)
VSUVKA: Pozrite si nasledujúce schémy a premýšľajte o zeta potenciáli v kontexte priamej hemaglutinácie vírusom, ktorý vyvoláva hemaglutináciu. Protilátky, ktoré normálne lepia RBC, môžu byť v niektorých prípadoch nahradené samotnými vírusmi (alebo kúskami vírusu). Na schéme vpravo na obrázku 8 je znázornené, že medzera medzi 2 RBC, ktorú preklenie protilátka IgG alebo IgM, je 79 angströmov (Å). Pre predstavu, je to 7,9 nanometra (nm). Vírus SARS-CoV má v priemere ~100 nm a samotný spike proteín má dĺžku ~10 nm (20). Protilátka IgG má šírku ~13,7 nm (21), takže sa zdá, že aspoň z hľadiska veľkosti sa dobre hodí na proteín hrotu, pokiaľ ide o jeho viazateľnosť. A čo náboj hrotu? RBD proteínu hrotu je pozitívne nabitá a podľa variantu je pozitívnejšie nabitá, t.j. RBD Omicronu je silnejšie pozitívna, pokiaľ ide o čistý elektrostatický povrchový náboj, v porovnaní s pôvodnou RBD kuracieho receptu z Wuhanu (22).
Obrázok 8: Priama aglutinácia a minimálne väzobné vzdialenosti medzi 2 RBD
Zdá sa, že je naozaj ľahké si predstaviť, že horný koniec spike proteínu, v ktorom sa nachádza RBD, môže viazať niekoľko RBC.
Aké medzivírusové/medzi hrotom a RBC sily by sa museli prekonať, aby hrot viazal tieto sialové kyseliny? Okrem odpudivých elektrických síl, ako je zeta potenciál, prichádzajú do úvahy hydrofóbne väzby, Van der Wallsove a elektrostatické sily a vodíkové väzby. To je veľa síl!
Majte tieto sily na pamäti a vráťme sa k pH, iónovej sile, osmotickému tlaku a teplote, ktoré sú neodmysliteľne prepojené s vyššie uvedenými silami a väzbami. Za predpokladu, že by jeden z týchto parametrov prešiel malou zmenou, potom by potenciálne jedným z účinkov na hodnoty zeta potenciálu RBC bolo ich zníženie. Ak by sa zeta potenciál znížil, RBC by sa mohli agregovať. Vo svojom výskume som zistila štyri veci, ktoré môžu znížiť zeta potenciál RBC znížením iónovej sily prostredia:
Albumín
LISS (roztok s nízkou iónovou silou)
Proteolytický enzým
PEG (polyetylénglykol) (pozri odkaz č. 6)
Fyzikálno-chemické vlastnosti, ako je veľkosť častíc a zeta potenciál, možno jednoducho manipulovať a kontrolovať zmenou kľúčových parametrov spracovania, ako je CS, koncentrácia PEG a hmotnostný pomer CS/TPP (23).
PEG je jedným zo štyroch zložiek lipidov vo formuláciách lipidových nanočastíc, ktoré používajú spoločnosti Moderna a Pfizer na dodávanie mRNA v injekčných produktoch proti COVIDu-19. "Polyetylénglykol spôsobuje dehydratáciu buniek a potencuje aglutináciu. (24)" Spôsob, akým PEG potencuje aglutináciu RBC (myslím si), spočíva v tom, že odstraňuje molekuly vody zo sialových kyselín, čím uvoľňuje miesta na naviazanie hemaglutinínu a následne zlepšuje schopnosť aglutinácie. (Možno som to pochopila úplne nesprávne, ale podľa toho, čo som pochopila, je to mechanizmus účinku.) Čistým účinkom bude zníženie elektrostatického potenciálu.
Konečná zriedená injekčná dávka 0,3 ml injekčných produktov proti COVIDu-19 obsahuje nasledujúce zložky uvedené na obrázku 10 vrátane 30 mcg nukleozidom modifikovanej messengerovej RNA (modRNA) kódujúcej glykoproteín vírusového hrotu (S) SARS-CoV-2 a 0,05 mg 2[(polyetylénglykol)-2000]-N,N-ditetradecyklacetamidu.
Obrázok 10: Nemedicínsky obsah každej dávky vakcíny Pfizer
Je 0,05 mg PEG v 0,3 ml injekcie Pfizer dostatočné na zníženie zeta potenciálu RBC a potenciálne vyvolanie aglutinácie RBC (25)? Môžeme urobiť niekoľko výpočtov, aby sme odhadli pomer molekúl PEG na RBC, a potom určiť, či tento pomer stačí na narušenie zeta potenciálu RBC na zosilnenie aglutinácie. (Moje výpočty sú uvedené na obrázku 11.) Za predpokladu homogénneho rozloženia molekúl PEG v krvi dostaneme pomer 1,572:1 molekúl PEG k RBC, keďže v jednom kubickom milimetri krvi je 5,000,000 RBC (26). Za predpokladu koncentrácie molekúl napríklad v mieste vpichu by bol tento pomer ešte vyšší.
Obrázok 11: Na jeden RBC pripadá 1572 molekúl ALC-0315
Zatiaľ som nenašla prácu, ktorá by potvrdzovala pomer PEG:RBC, ktorý môže znížiť zeta potenciál RBC a vyvolať hemaglutináciu – keď ju nájdem, článok aktualizujem. Referenčný článok č. 19 je dobrý, ale uvádza zmeny zeta potenciálov samotných LNP, nie RBC. Zatiaľ mi môj pocit hovorí, že je to dosť PEG na narušenie zeta potenciálu RBC. Táto myšlienka tiež podporuje hypotézu, že aspirácia počas injekcie je určujúcim faktorom frekvencie nežiaducich udalostí. Hovorím to preto, lebo ak je v krvi skutočne dostatok PEG – za predpokladu, že nedôjde k aspirácii a následnému vstreknutiu prípravku do krvného obehu cez cievu – na zníženie zeta potenciálu krvných doštičiek, čo spôsobí ich zlepenie, potom by sme zaznamenali aglutináciu krvných doštičiek len u časti ľudí, ktorým bola injekcia podaná, t.j. u tej časti, ktorej bola táto látka vstreknutá priamo do krvi. A to je to, čo vidíme. Takisto si viem predstaviť, že opakované dávky kapsúl LNP obalených PEG by pravdepodobne zhoršili akúkoľvek aglutináciu krvných doštičiek, ktorá už nastala.
Aký vplyv majú ostatné zložky (je tam napríklad veľa solí) na iónovú silu v krvnom prostredí vo všeobecnosti? Povedala by som, že zanedbateľné účinky, a určite menšie ako tie, ktoré sú dané jednoduchým denným príjmom potravy a vody. Potrava a voda majú na iónovú silu krvi oveľa väčší vplyv – podľa môjho názoru väčší, než by kedy mohla mať injekcia so soľami. Teda, ak v injekcii nebolo niečo naozaj zákerné, napríklad hostiteľský/samozosilňujúci proteín, ktorý zlepil RBC.
Späť k otázke v názve
Aglutinujú červené krvinky u ľudí, ktorým bola podaná injekcia, kvôli narušeniu zeta potenciálu?
K narušeniu zeta potenciálu by muselo dôjsť, aby sa na glykány s hrotmi kyseliny sialovej na RBC vôbec naviazal hrot, takže opäť je vhodnejšia otázka: podieľajú sa na aglutinácii aj iné faktory, ako napríklad PEG, ktoré zosilňujú aglutináciu znížením zeta potenciálu RBC? Domnievam sa, že na definovanie tejto fyzikálno-chemickej väzby je potrebné vykonať kvantitatívne experimenty na určenie účinkov rôznych koncentrácií PEG, soli a cukru a napríklad zmien teploty. Je možné, že ľudia, ktorí trpia najhoršími trombotickými účinkami po injekcii, majú jednoducho na začiatku "gumovejšiu" krv na základe iónovej sily ich krvi (alkalická voda môže tiež pomôcť znížiť viskozitu krvi (27)).
Existuje veľa otázok, na ktoré treba odpovedať. Trombotické nežiaduce účinky spojené s týmito injekciami sú mimo tabuliek (N = 51,600 s/URF -> 1,599,600; celkový počet podaných injekcií: 673,181,220 (28) = 1/420 ľudí). Zdá sa, že aglutinácia krvných doštičiek, ktorá sa rovná lepkavej alebo zlepenej krvi, je od roku 2021 oveľa častejšou klinickou patológiou. Neviem si predstaviť prečo. Je veľmi pravdepodobné, že nežiaduce udalosti súvisiace so zrážaním krvi, ktoré sa hlásia do všetkých farmakovigilančných databáz na svete, by sa dali vysvetliť hemaglutináciou sprostredkovanou hrotmi (a kurkumín jej zrejme zabraňuje (29)).
Kombinované účinky vysoko (N-)glykozylovaného proteínu hrotu (30), ktorý pôsobí ako mucholapka RBC, a zmeny iónového náboja alebo rovnováhy krvi v dôsledku možných zmien v chemickom zložení krvi vyvolaných množstvom faktorov, ako je hladina elektrolytov, by určite mohli zvýšiť hemaglutináciu. Ak sa do zmesi pridá PEG, môže to hemaglutináciu zhoršiť znížením zeta potenciálu RBC.
P.S. Katiónové lipidy majú vysoký zeta potenciál. (Pozri odkaz č. 19.) Zaujímalo by ma teda, aký vplyv má zavedenie lipidov s vysokým zeta potenciálom na RBC?
Aha, a nechcem vám mýliť hlavy, ale magnety tiež ovplyvňujú zeta potenciál. Môžete si o tom prečítať v článku s názvom: "Magnetické účinky na zeta potenciál a difúznosť nemagnetických koloidných častíc" (31).
Okrem zásaditej stravy a každodennej kurkumy skúste v rámci zdravého životného štýlu každý deň uzemňovať – k tomu patrí aj voľne prúdiaca nelepivá krv :)
preklad: Kisutumo Midonotaka –> https://tinyurl.com/yxxk3y9a
preklady nájdete "pod jednou strechou" tu: https://t.me/watchdog
1 Stratton, F., Rawlinson, V. I., Gunson, H. H., & Phillips, P. K. (1973). The Role of Zeta Potential in Rh Agglutination. Vox Sanguinis, 24(3), 273–279. doi:10.1111/j.1423-0410.1973.tb02641.x
2 Scheim, D.E. A Deadly Embrace: Hemagglutination Mediated by SARS-CoV-2 Spike Protein at Its 22 N-Glycosylation Sites, Red Blood Cell Surface Sialoglycoproteins, and Antibody. Int. J. Mol. Sci. 2022, 23, 2558. https:// doi.org/10.3390/ijms23052558.
3 Zeng, Q., Langereis, M. A., van Vliet, A. L. W., Huizinga, E. G., & de Groot, R. J. (2008). Structure of coronavirus hemagglutinin-esterase offers insight into corona and influenza virus evolution. Proceedings of the National Academy of Sciences, 105(26), 9065–9069. doi:10.1073/pnas.0800502105.
4 https://www.etymonline.com/search?q=agglutination
5 https://www.etymonline.com/word/hemo-?ref=etymonline_crossreference
6 Fernandes HP, Cesar CL, Barjas-Castro Mde L. Electrical properties of the red blood cell membrane and immunohematological investigation. Rev Bras Hematol Hemoter. 2011;33(4):297-301. doi: 10.5581/1516-8484.20110080. PMID: 23049321; PMCID: PMC3415751.
7 Briody B.A. Jr. Hemagglutination induced by viruses. Yale J Biol Med. 1946 Oct;19(1):29-61. PMID: 20275721; PMCID: PMC2602042.
8 Shida H. Vaccinia virus hemagglutinin. Subcell Biochem. 1989;15:405-40. doi: 10.1007/978-1-4899-1675-4_12. PMID: 2678619.
9 Ishikawa Y, Urano-Tashiro Y, Yamanaka Y, Saiki K, Hayashida N, Takahashi Y. Hemagglutinating properties of a Streptococcus gordonii strain expressing sialic acid-binding adhesin homolog with low binding site similarity to that of strain DL1. J Oral Biosci. 2022 Jun;64(2):253-258. doi: 10.1016/j.job.2022.03.001. Epub 2022 Mar 11. PMID: 35288286.
10 Manzanares-Meza LD, Medina-Contreras O. SARS-CoV-2 and influenza: a comparative overview and treatment implications. Bol Med Hosp Infant Mex. 2020;77(5):262-273. English. doi: 10.24875/BMHIM.20000183. PMID: 33064680.
11 https://www.research.colostate.edu/wp-content/uploads/2018/11/ZetaPotential-Introduction-in-30min-Malvern.pdf
12 https://nanocomposix.com/pages/zeta-potential-measurements
13 https://www.labce.com/ spg813211_zeta_potential_and_van_der_waals_forces.aspx
14 https://medicallabtechnology.com/negative-zeta-potential-red-blood-cells/
15 Durocher JR, Payne RC, Conrad ME. Role of sialic acid in erythrocyte survival. Blood. 1975 Jan;45(1):11-20. PMID: 803103.
16 Kahane, I., Polliack, A., Rachmilewitz, E. et al. Distribution of sialic acids on the red blood cell membrane in β thalassaemia. Nature 271, 674–675 (1978). https://doi.org/10.1038/271674a0.
17 https://www.ludger.com/glycan-analysis-services/sialic-acid-analysis.php
18 Sv. Jovtchev, N. Hristova, S. Stoeff, T. Galabova & S. Stoylov (2009) Investigations on the Polymer Induced Aggregation of Red Blood Cells, Biotechnology & Biotechnological Equipment, 23:sup1, 581-584, DOI: 10.1080/13102818.2009.10818492.
19 Smith, M. C., Crist, R. M., Clogston, J. D., & McNeil, S. E. (2017). Zeta potential: a case study of cationic, anionic, and neutral liposomes. Analytical and Bioanalytical Chemistry, 409(24), 5779–5787. doi:10.1007/s00216-017-0527-z.
20 Yinon M Bar-On, Avi Flamholz, Rob Phillips, Ron Milo. (2020). Science Forum: SARS-CoV-2 (COVID-19) by the numbers. eLife 9:e57309.
21 Tan, Y. H., Liu, M., Nolting, B., Go, J. G., Gervay-Hague, J., & Liu, G. (2008). A Nanoengineering Approach for Investigation and Regulation of Protein Immobilization. ACS Nano, 2(11), 2374–2384. doi:10.1021/nn800508f.
22 Gan Hin Hark, Zinno John, Piano Fabio, Gunsalus Kristin C. Omicron Spike Protein Has a Positive Electrostatic Surface That Promotes ACE2 Recognition and Antibody Escape. Frontiers in Virology. Volume 2, 2022. 10.3389/fviro.2022.894531.
23 Shah, Sunil & Pal, Angshuman & Kaushik, V. & Devi, Surekha. (2009). Preparation and Characterization of Venlafaxine Hydrochloride-Loaded Chitosan Nanoparticles and In Vitro Release of Drug. Journal of Applied Polymer Science. 112. 2876 - 2887. 10.1002/app.29807.
24 https://medicallabtechnology.com/negative-zeta-potential-red-blood-cells/
25 https://www.fda.gov/media/144412/download
26 Sharma R, Sharma S. Physiology, Blood Volume. 2022 Apr 14. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan–. PMID: 30252333.
27 https://premiumwaters.com/blog/alkaline-electrolyte-water-difference/
28 https://covid.cdc.gov/covid-data-tracker/#vaccinations_vacc-people-booster-percent-pop5
29 https://professional.diabetes.org/abstract/curcumin-prevents-glycosylation-proteins-and-oxidative-stress-human-red-blood-cells-rbc
30 Sanda M, Morrison L, Goldman R. N- and O-Glycosylation of the SARS-CoV-2 Spike Protein. Anal Chem. 2021 Feb 2;93(4):2003-2009. doi: 10.1021/acs.analchem.0c03173. Epub 2021 Jan 6. PMID: 33406838; PMCID: PMC7805595.
31 Higashitani, K., Iseri, H., Okuhara, K., Kage, A., & Hatade, S. (1995). Magnetic Effects on Zeta Potential and Diffusivity of Nonmagnetic Colloidal Particles. Journal of Colloid and Interface Science, 172(2), 383–388. doi:10.1006/jcis.1995.1268.