Intersticiálne pľúcne ochorenie, MDA5-pozitívna dermatomyozitída a väzby na spike proteín SARS-CoV-2: časť 2 – DOKONČENIE
Substack, Jessica Rose, 8. januára 2023
PRVÁ ČASŤ ČLÁNKU
Do včerajšieho večera som ani netušila, čo je to dermatomyozitída anti-MDA5. Nikdy som o tom nepočula. Nevedela som, že ide o mimoriadne zriedkavé autoimunitné ochorenie hlásené prevažne vo východnej Ázii a spojené s ďalším zriedkavým autoimunitným ochorením nazývaným intersticiálna choroba pľúc (ILD) (1,2). Nevedela som, že v literatúre už bola popísaná podobnosť medzi jej patológiou a patológiou COVIDu-19 (3).
O proteíne MDA5 (melanoma differentiation-associated protein 5)
MDA5 je proteín kódovaný génom IFIH1 u ľudí, ktorý funguje ako antivírusový efektor prostredníctvom receptorov rozpoznávania vzorov (pattern recognition receptors - PRR). V skutočnosti ako člen rodiny proteínov vnútrobunkovej RNA helikázy zohráva kľúčovú úlohu v protivírusových imunitných reakciách. Obľubuje určité vírusy. Napríklad je zdokumentované, že "preferuje" dvojvláknovú RNA (dsRNA) s dĺžkou nad 2,000 nts – ako v prípade, že dokáže detegovať a viazať veľkú cytoplazmatickú dsRNA – aktivujú ju však aj komplexy ssRNA a pozitívne* RNA vírusy. SARS-CoV-2 je pozitívny ssRNA vírus (4).
*Vírusy možno rozlíšiť podľa toho, ako uchovávajú svoju genomickú informáciu, napríklad pomocou DNA alebo dvojvláknovej RNA. Jedným z takýchto spôsobov sú vírusy s pozitívnou jednovláknovou RNA (+ssRNA), ktorá je kľúčovým aspektom infekčného cyklu vírusu. Dva dôležité príklady +ssRNA vírusov sú koronavírus 2 ťažkého akútneho respiračného syndrómu (SARS-CoV-2) a hepatovírus A, ktoré spôsobujú koronavírus, resp. hepatitídu A.
Vírusy s pozitívnou RNA tvoria viac ako tretinu všetkých známych rodov vírusov. Patria sem dôležité patogény, ale aj mnohé vírusy uvedené na oficiálnych zoznamoch potenciálnych pôvodcov bioterorizmu. Tieto typy vírusov využívajú faktory hostiteľa vo všetkých krokoch vírusovej infekcie, ako je vstup a replikácia. Možno ešte dôležitejšie je, že +ssRNA vírusy môžu modulovať expresiu génov a obranyschopnosť hostiteľa tým, že si osvoja hostiteľské faktory.
MDA5 dokáže detegovať replikačné intermediáty pozitívnych RNA vírusov (5)
Protilátky proti tomuto proteínu, tzv. protilátky anti-MDA5, sa spájajú s amyopatickou dermatomyozitídou a rýchlo progredujúcou ILD. Príznaky zvyčajne zahŕňajú postihnutie svalov (6) a kožné vyrážky (Gottronove papuly (7), heliotropná vyrážka (8)).
O ILD
ILD je skupina ochorení, ktoré vedú k deštrukcii pľúc. Etiológia sa v súčasnosti zužuje na poruchy spojivového tkaniva, autoimunitné ochorenia alebo vystavenie liekom alebo exogénnym toxínom, prvkom alebo patogénom.
Intersticiálne pľúcne choroby (ILD) sú veľkou skupinou porúch, ktoré charakterizuje zhrubnutie stien medzi alveolami, zvýšená produkcia a hromadenie kolagénu a pľúcna fibróza (postupné zjazvenie pľúcneho tkaniva). Zjazvenie nakoniec ovplyvňuje schopnosť dýchať a dostať dostatok kyslíka do krvného obehu. Príznaky zvyčajne zahŕňajú dýchavičnosť a suchý kašeľ (9).
Obr. 1: Konečné štádium pľúcnej fibrózy neznámeho pôvodu, prevzaté z pitvy
Dermatomyozitída anti-MDA5 často vedie k ILD a nevyhnutne k smrti v dôsledku deštrukcie pľúcneho tkaniva. Medzi významné klinické príznaky patrí spontánne pneumomediastinum (PNM)[2] a opacita zemského skla (obrázok)(GGO). GGO sa pozoruje ako klasický klinický marker COVIDu-19 (10,11). Je veľmi závažný. A mne to znie veľmi podobne ako COVID-19. Ako som už spomínala, ešte v roku 2020 istá skupina publikovala v časopise European Respiratory Journal list editorovi s názvom: "Podobnosti medzi syndrómom COVID-19 a syndrómom anti-MDA5: čo sa môžeme naučiť pre lepšiu starostlivosť?", kde napísali:
"V tomto prípade ide o syndróm COVIDu-19: Charakteristickým znakom tohto ochorenia je prítomnosť autoprotilátok zameraných na MDA5, intracelulárny senzor vírusovej RNA (vrátane koronavírusu), ktorý spúšťa vrodenú imunitnú odpoveď. Syndróm je charakterizovaný systémovými príznakmi podobnými COVIDu-19 a hlavnou príčinou smrti je ARDS."
Mali pravdu a v súvislosti s COVID-19 sa snažili o uznanie a použitie imuno-modulačnej liečby, ako sú glukokortikoidy a imuno-modulačné lieky, ktoré pôsobia proti dermatomyozitíde anti-MDA5, keďže tieto dve patológie sú veľmi podobné.
Tuším, že nezískali veľkú pozornosť.
Toto je vážne, ľudia. Myslím, že súvislosti sú príliš silné na to, aby sme od toho odvrátili zrak. Opäť sa v tejto súvislosti objavuje súvislosť s defektmi kolagénu a/alebo poruchami spojivového tkaniva (slovenský preklad) – všetky súvisia s autoimunitou. Má proteín hrotu peptid, ktorý molekulárne napodobňuje MDA5 u ľudí? Pretože to by nebol len dôkaz – vysvetľovalo by to mnohé z toho, čo vidíme v súvislosti s nežiaducimi udalosťami, ktoré sú hlásené v nadmernom množstve v súvislosti s injekciami proti COVIDu-19. V každom prípade, na základe extrémnej zriedkavosti tejto "choroby" by bolo veľmi ťažké vysvetliť hlásenia vo VAERS v súvislosti s očkovaním proti COVIDu-19, však?
Momentálne pátram po akýchkoľvek potenciálnych spoločných motívoch, ale zatiaľ, po bližšom preskúmaní údajov VAERS, je vo VAERS k 6. januáru 2022 42 hlásení dermatomyozitídy anti-MDA5 (12) a 738 hlásení ILD (13). Je pre mňa dôležité zdôrazniť, že 1 z týchto hlásení sa týkalo osoby, ktorá mala v anamnéze zapísané "Gottronove papuly", ale v hlásení sa uvádzajú dve veci: že papuly boli prítomné "pred jej prvým očkovaním začiatkom augusta 2021" a že nežiaduci účinok súvisel s očkovaním, ako uviedol hlásiaci lekár. Takže, čo to je? A zhoršila to vakcína proti COVIDu-19? Tu niekto opisuje svoju skúsenosť s očkovaním Modernou v súvislosti s jej Gottronovými papulami.
"Išlo v podstate o pokračovanie príznakov z 1. dávky vakcíny Moderna. O dva dni neskôr som bola vyšetrená pre ďalšie prepuknutie Gottronových papúl na rukách a nohách." VAERS_ID: 2245853
V domácom súbore údajov VAERS je 0,00 nula hlásení dermatomyozitídy anti-MDA5 pred rokom 2021 a 2 hlásenia ILD za posledných 5 rokov (a 15 od roku 1990, pred rokom 2021) (14) v porovnaní so 154 hláseniami ILD len v roku 2021. Čísla porovnávam so samotným rokom 2021, pretože čísla sú pravdepodobne "všetky" za rok 2021. Vzhľadom na to, že v roku 2021 je 77-krát viac hlásení ILD len pre injekčnú vakcínu proti COVIDu-19 (podanú v USA) ako za posledných 5 rokov pre všetky vakcíny spolu, myslím si, že si to zaslúži prešetrenie. A ak to opäť skombinujete so skutočnosťou, že dermatomyozitída anti-MDA5 sa vo VAERS ešte nikdy neobjavila (pokiaľ viem, pomocou WONDER - uf - potvrdiť Liz?), myslím si, že si to určite zaslúži prešetrenie. Ďalší bezpečnostný signál v kombinácii s terapeutickým riešením, ktorý odignorovali.
Mimochodom, medzi ďalšie klinické markery dermatomyozitídy anti-MDA5 patrí zvýšený feritín, C-reaktívny proteín, KL-6, znížené podskupiny pomocníkov T. Tieto som zatiaľ vo VAERS nehľadala. Dôležité aj pre nerdov, zdá sa, že anti-MDA5 dermatomyozitída sa hlási podľa kódu MedDRA ako Dermatomyozitída, takže je nevyhnutné hľadať doslovný názov v SYMPTOM_TEXT. Čoskoro sa do toho hlbšie ponorím.
Chcem to zverejniť teraz, aby ste sa všetci zamysleli, a požiadať každého, kto má navyše čas, aby potvrdil alebo vyvrátil spoločný motív MDA5 (15). Nenašla som ho, ale ani som veľmi nehľadala. Poslala som e-mail korešpondujúcemu autorovi článku MDPI o molekulárnej mimikry, ktorý ukázal dlhý zoznam 3D-ľudských mimikier nájdených pre pentapeptidy hrotu SARS-CoV-2, ktoré sú práve zrelé na autoimunitu, s názvom: "Potential Autoimmunity Resulting from Molecular Mimicry between SARS-CoV-2 Spike and Human Proteins". Našla som jeden spoločný motív, ktorý má 4 aminokyseliny, ale musím sa pozrieť ďalej a získať druhý názor.
V novembri 2020 bol publikovaný aj článok, ktorý "identifikoval protilátky proti imunogénnym epitopom s vysokou sekvenčnou identitou s koronavírusom ťažkého akútneho respiračného syndrómu 2 (SARS-CoV-2) u pacientov s dermatomyozitídou, čo naznačuje úlohu latentnej vírusovej infekcie a molekulárnej mimikry v patogenéze DM" (16). To ma na chvíľu rozohnilo, ale po prečítaní som zistila, že neobjavili peptid, ktorý by naznačoval molekulárnu mimikru. Odvolávajú sa aj na dermatomyozitídu, a nie konkrétne na anti-MDA5 dermatomyozitídu.
Mimochodom, ešte predtým, ako som to stihla uverejniť, začali mi chodiť e-maily od môjho tweetu o anti-MDA5 dermatomyozitíde. Tu je jeden, ktorý som dostala doslova práve teraz: Moja mama nedávno zomrela a nedostali sme odpovede na otázku prečo, okrem toho, čo spôsobilo jej smrť, zástava srdca, celkový telesný úpadok a pokročilá dermatomyozitída. Stále čakáme na výsledky pitvy. Chápem, že táto choroba má len 5–6% úmrtnosť. Bohužiaľ, moja mama vo februári vyhodila svojho reumatológa, pretože sa jej nepáčili lieky, ktoré dostávala, a ich 17 vedľajších účinkov, ktoré mali. Ale napriek tomu to bolo všetko o tom, že dostala smrteľnú injekciu a dva posilňovače, ktoré ju podľa mňa zabili.
Ale je ťažké nájsť nejaké informácie o tomto type autoimunitného ochorenia a očkovaní. Áno, je to tak. Snažíme sa to zmeniť. Zaujímalo by ma, či ide o anti-MDA5 dermatomyozitídu?
To je podľa mňa veľké. Ak sa vytvárajú autoprotilátky v dôsledku prítomnosti hrotu proti MDA5, potom Houston, máme problém. Akože veľký. Skutočnosť, že sa to jednoducho neobjavilo vo VAERS pred rokom 2021, je tiež mimoriadne výpovedná.
Takže – povedzte to všetkým.
preklad: Kisutumo Midonotaka –> https://tinyurl.com/yxxk3y9a
preklady nájdete "pod jednou strechou" tu: https://t.me/watchdog
1 Kirsty Levasseur, Sofia Tosounidou, Arvind Rajasekaran, Zhia Lim, Catherine McGrath, Priyanka Chandratre, 2. Two cases of anti-MDA5 positive dermatomyositis with rapidly progressive interstitial lung disease, Rheumatology Advances in Practice, Volume 3, Issue Supplement_1, September 2019, rkz026.001, https://doi.org/10.1093/rap/rkz026.001.
2 Wu W, Guo L, Fu Y, Wang K, Zhang D, Xu W, Chen Z, Ye S. Interstitial Lung Disease in Anti-MDA5 Positive Dermatomyositis. Clin Rev Allergy Immunol. 2021 Apr;60(2):293-304. doi: 10.1007/s12016-020-08822-5. Epub 2021 Jan 6. PMID: 33405101.
3 Giannini M, Ohana M, Nespola B, Zanframundo G, Geny B, Meyer A. Similarities between COVID-19 and anti-MDA5 syndrome: what can we learn for better care? Eur Respir J. 2020 Sep 24;56(3):2001618. doi: 10.1183/13993003.01618-2020. PMID: 32631836; PMCID: PMC7338399.
4 Kawaguchi S, Sakuraba H, Haga T, Matsumiya T, Seya K, Endo T, Sawada N, Iino C, Kikuchi H, Hiraga H, Fukuda S, Imaizumi T. Melanoma Differentiation-Associated Gene 5 Positively Modulates TNF-α-Induced CXCL10 Expression in Cultured HuH-7 and HLE Cells. Inflammation. 2019 Dec;42(6):2095-2104. doi: 10.1007/s10753-019-01073-3. PMID: 31440940.
5 https://en.wikipedia.org/wiki/MDA5
6 https://understandingmyositis.org/myositis/dermatomyositis/
7 Ricceri F, Prignano F. Gottron papules: a pathognomonic sign of dermatomyositis. CMAJ. 2013 Feb 5;185(2):148. doi: 10.1503/cmaj.111791. Epub 2012 Jul 23. PMID: 22825999; PMCID: PMC3563888.
8 https://www.healthline.com/health/skin-disorders/heliotrope-rash#causes
9 https://rarediseases.info.nih.gov/diseases/13336/interstitial-lung-disease
10 Maansi Parekh, Achala Donuru, Rashmi Balasubramanya, and Sangita Kapur. Review of the Chest CT Differential Diagnosis of Ground-Glass Opacities in the COVID Era. Radiology. 2020297:3,E289-E302.
11 Frija-Masson J, et al., Residual ground glass opacities three months after Covid-19 pneumonia correlate to alteration of respiratory function: The post Covid M3 study. Respir Med. 2021 Aug;184:106435. doi: 10.1016/j.rmed.2021.106435. Epub 2021 May 15. PMID: 34020126; PMCID: PMC8123365.
12 Where keywords: “Anti-melanoma differentiation-associated protein 5 antibody positive” and “Anti-MDA5 dermatomyositis” were sought out in SYMPTOM and SYMPTOM_TEXT columns and where keyword “Gottron’s papules” was sought out in History column to rule it out as a pre-existing condition. My previous search as reported on Twitter was only for “Anti-MDA5 dermatomyositis” that found 12 reports.
13 By the way, there is another MedDRA code called “Pulmonary interstitial emphysema syndrome” which is probably the same thing as ILD, but I didn’t count these reports.
14 1 in 2002, 1 in 2005, 1 in 2006, 2 in 2011, 1 in 2013, 1 in 2017, 3 in 2018, 2 in 2019 and 3 in 2020 - as per Interstitial lung disease reports filed to the VAERS domestic data set since its inception.
15 Mehta P, Machado PM, Gupta L. Understanding and managing anti-MDA 5 dermatomyositis, including potential COVID-19 mimicry. Rheumatol Int. 2021 Jun;41(6):1021-1036. doi: 10.1007/s00296-021-04819-1. Epub 2021 Mar 27. PMID: 33774723; PMCID: PMC8000693.
16 Gupta L, Chinoy H. Monitoring disease activity and damage in adult and juvenile idiopathic inflammatory myopathy. Curr Opin Rheumatol. 2020 Nov;32(6):553-561. doi: 10.1097/BOR.0000000000000749. PMID: 32890032.