Tento článok čiastočne súvisí s týmto materiálom
Vedúci dvoch kontroverzných pandemických simulácií, ktoré sa uskutočnili len niekoľko mesiacov pred koronavírusovou krízou – Udalosť 201 a Karmínová nákaza – majú spoločnú históriu, a to biovojnovú simuláciu Dark Winter z roku 2001. Dark Winter nielenže predpovedala útoky antraxom v roku 2001, ale niektorí jej účastníci mali o týchto útokoch jasné tušenie. Pôvodne uverejnené na stránke The Last American Vagabond
Počas prezidentovania Georgea H. W. Busha začiatkom 90. rokov sa v špičkovom výskumnom zariadení USA pre biologickú vojnu vo Fort Detrick v Marylande odohralo niečo znepokojujúce. Z laboratória zmizli vzorky vysoko nákazlivých a smrteľných patogénov – medzi nimi antrax a ebola – v čase, keď boli pracovníci laboratória a konkurenční vedci obvinení z cieleného sexuálneho a etnického obťažovania a niekoľko nespokojných výskumníkov v dôsledku toho odišlo.
Okrem chýbajúcich vzoriek antraxu, eboly, vírusu hanta a variantu AIDS boli podľa správ dve z chýbajúcich vzoriek označené ako neznáme – "armádny eufemizmus pre utajovaný výskum, ktorého predmet bol tajný". Veľká väčšina stratených vzoriek sa nikdy nenašla a hovorca armády neskôr vyhlásil, že "je pravdepodobné, že niektoré boli jednoducho vyhodené do koša".
Interné armádne vyšetrovanie v roku 1992 odhalilo, že jeden zo zamestnancov, podplukovník Philip Zack, bol zachytený na kamere, ako tajne vstupuje do laboratória, aby tam uskutočnil "nepovolený výskum, ktorý sa zrejme týkal antraxu", ako neskôr informoval Hartford Courant. Napriek tomu Zack pokračoval vo výskume infekčných chorôb pre farmaceutický gigant Eli Lilly a počas 90. rokov spolupracoval s americkým Národným inštitútom pre alergie a infekčné choroby (NIAID).
Denník Courant tiež uviedol, že: "Číselné počítadlo na laboratórnom zariadení bolo vrátené späť, aby sa skryla práca vykonaná záhadným výskumníkom [neskôr sa ukázalo, že to bol Zack], ktorý v elektronickej pamäti zariadenia zanechal nesprávne napísané označenie antrax (namiesto angl. správneho anthrax)." Správa Courantu ďalej podrobne opisovala mimoriadne slabé bezpečnostné kontroly a chaotickú dezorganizáciu, ktoré vtedy charakterizovali laboratórium Výskumného ústavu infekčných chorôb americkej armády (USAMRIID) vo Fort Detricku.
To isté laboratórium bolo o desať rokov neskôr oficiálne označené za zdroj spór antraxu zodpovedných za útoky antraxom v roku 2001, ktoré boli tiež oficiálne označené za prácu "šialeného" výskumníka USAMRIID, napriek tomu, že najvyšší vládni predstavitelia a mainstreamové médiá pôvodne obviňovali Saddáma Husajna a Irak. Pri týchto útokoch zahynulo 5 Američanov a 17 ľudí ochorelo.
Napriek tomu sa v priebehu vyšetrovania antraxových útokov z roku 2001 čoskoro objavili obvinenia hlavných amerických novín, že FBI zámerne sabotuje vyšetrovanie, aby ochránila antraxového útočníka, a že CIA a americká vojenská rozviedka odmietli spolupracovať pri vyšetrovaní. FBI oficiálne uzavrela vyšetrovanie antraxových útokov z roku 2001, prezývaných "Amerithrax", až v roku 2010 a niektoré aspekty tohto vyšetrovania sú stále utajované.
Nedávno, v júli tohto roku, malo byť to isté laboratórium vo Fort Detrick zatvorené CDC po tom, ako sa zistilo, že výskumníci "neudržiavali presný alebo aktuálny zoznam" toxínov a "nezabezpečili ochranu pred neoprávneným prístupom k vybraným látkam". Uzavretie laboratória pre početné porušenia protokolov biologickej bezpečnosti bolo utajené pred Kongresom a zariadenie bolo v novembri minulého roka kontroverzne čiastočne znovu otvorené ešte pred vyriešením všetkých zistených problémov v oblasti biologickej bezpečnosti.
V ten istý deň, keď bolo laboratóriu kontroverzne povolené čiastočné opätovné otvorenie, ktoré bolo výsledkom silného lobovania zo strany Pentagónu, miestne spravodajské kanály informovali, že laboratórium minulý rok utrpelo dve porušenia ochrany, hoci povaha týchto porušení a patogény, ktorých sa týkali, boli v správe o výsledkoch inšpekcie, ktorú získal Frederick News Post, redigované. USAMRIID od 80. rokov minulého storočia úzko spolupracuje s virológmi a virologickými laboratóriami v čínskom Wuhane, kde sa objavilo prvé epicentrum súčasných prípadov nového koronavírusu (Covid-19). Čínska vláda odvtedy tvrdí, že vírus do Číny zavliekli príslušníci americkej armády, ktorej členovia sa v októbri minulého roka zúčastnili na Svetových vojenských hrách v tejto krajine.
Takéto podobnosti medzi týmito porušeniami v laboratóriu Fort Detrick od začiatku 90. rokov 20. storočia cez rok 2001 až po súčasnosť nemusia byť ničím iným ako nešťastnými zhodami okolností, ktoré sú výsledkom tvrdohlavej federálnej vlády a armády, ktoré opakovane odmietli presadiť potrebné prísne bezpečnostné opatrenia v najvyššom národnom laboratóriu pre biologické zbrane.
Pri skúmaní nielen týchto incidentov týkajúcich sa biologickej bezpečnosti vo Fort Detrick, ale aj útokov antraxom v roku 2001 a súčasnej epidémie Covid-19 však vystupuje do popredia ďalšia zvláštna spoločná črta – v júni 2001 sa uskutočnili cvičenia vojnových hier na vysokej úrovni, ktoré desivo predpovedali nielen útoky antraxom, ale aj pôvodný vládny príbeh týchto útokov a ešte oveľa, oveľa viac.
Toto cvičenie z júna 2001, známe ako Dark Winter, predpovedalo aj mnohé aspekty vládnej reakcie na pandémiu, ktoré sa neskôr znovu objavili v simulácii Event 201 (Udalosť 201) z októbra minulého roka, ktorá predpovedala globálnu pandémiu spôsobenú novým koronavírusom len niekoľko mesiacov pred vypuknutím epidémie Covid-19. Okrem toho vláda USA viedla svoju vlastnú viacdielnu sériu pandemických simulácií s názvom Crimson Contagion, (Karmínová nákaza), ktorá tiež predpovedala aspekty vypuknutia epidémie Covid-19 a reakcie vlády.
Po ďalšom vyšetrovaní sa ukázalo, že kľúčoví vedúci predstavitelia Event-u 201 aj Crimson Contagion majú nielen hlboké a dlhodobé väzby na americké spravodajské služby a ministerstvo obrany USA, ale všetci sa predtým zúčastnili na tom istom cvičení Dark Winter z júna 2001. Niektorí z týchto istých jednotlivcov mali zohrať úlohu aj v sabotovanom vyšetrovaní FBI v súvislosti s následnými útokmi antraxom a v súčasnosti majú na starosti hlavné aspekty reakcie vlády USA na krízu Covid-19. Jeden z týchto jednotlivcov, Robert Kadlec, bol nedávno poverený vedením celého úsilia ministerstva zdravotníctva a sociálnych služieb USA (HHS) o reakciu na Covid-19, a to napriek tomu, že bol nedávno priamo zodpovedný za opatrenia, ktoré zbytočne infikovali Američanov Covidom-19.
Ďalší významní hráči v Dark Winter sú teraz kľúčovými hnacími silami programov masového dohľadu biologickej obrany, ktoré sa v súčasnosti propagujú ako technologické riešenie šírenia Covid-19, napriek dôkazom, že takéto programy v skutočnosti zhoršujú prepuknutie pandémie. Ďalší sú stále úzko prepojení s obchodovaním s dôvernými informáciami, ku ktorému nedávno došlo medzi vybranou skupinou amerických senátorov v súvislosti s ekonomickým vplyvom Covid-19, a majú osobne profitovať z lukratívnych kontraktov na vývoj nielen jednej, ale väčšiny experimentálnych liečebných postupov a vakcín Covid-19, ktoré v súčasnosti vyvíjajú americké spoločnosti.
Táto investigatívna séria s názvom "Engineering Contagion: Amerithrax, koronavírus a vzostup biotechnologicko-priemyselného komplexu" bude skúmať tieto znepokojujúce paralely medzi útokmi antraxom v roku 2001 a súčasnými škandálmi a riešeniami krízy Covid-19, ako aj simulácie, ktoré obom udalostiam desivo predchádzali. Sledovaním kľúčových aktérov Temnej zimy od roku 2001 až po súčasnosť je tiež možné vystopovať korupciu, ktorá sa už desaťročia skrýva za americkou biologickou obranou a úsilím o pripravenosť na pandémiu a ktorá teraz vystrkuje svoju škaredú hlavu, keď pandemická panika odvádza pozornosť americkej a svetovej verejnosti od zásadne nedôveryhodných a úprimne povedané nebezpečných osôb, ktoré riadia reakciu americkej vlády a korporátnej Ameriky.
Vzhľadom na ich účasť na Temnej zime a nedávno na Udalosti 201 a Karmínovej nákaze sa tento seriál snaží preskúmať možnosť, že podobne ako pri útokoch antraxom v roku 2001, vládni zasvätenci vopred vedeli o kríze Covid-19 v takom rozsahu, o ktorom sa doteraz neinformovalo, a že tí istí zasvätenci teraz manipulujú s reakciou vlády a verejnou panikou, aby dosiahli rekordné zisky a získali pre seba bezprecedentnú moc a kontrolu nad životmi ľudí.
Nadchádza Temná zima
Koncom júna 2001 sa americká armáda pripravovala na "Temnú zimu". Na leteckej základni Andrews v Camp Springs v Marylande sa stretlo niekoľko kongresmanov, bývalý riaditeľ CIA, bývalý riaditeľ FBI, vládni zasvätenci a privilegovaní členovia tlače, aby uskutočnili simuláciu biologických zbraní, ktorá mala o niekoľko mesiacov predchádzať útokom z 11. septembra 2001 aj útokom antraxom. Konkrétne simulovala úmyselné zavedenie pravých kiahní na americkú verejnosť nepriateľským aktérom.
Simulácia bola spoločným úsilím, ktoré viedlo Centrum Johnsa Hopkinsa pre civilné stratégie biologickej obrany (súčasť Centra Johnsa Hopkinsa pre zdravotnú bezpečnosť) v spolupráci s Centrom pre strategické a medzinárodné štúdie (CSIS), Inštitútom analytických služieb (ANSER) pre vnútornú bezpečnosť a Národným pamäťovým inštitútom pre prevenciu terorizmu v Oklahome. Koncepciu, návrh a scenár simulácie vytvorili Tara O'Tooleová a Thomas Inglesby z Centra Johnsa Hopkinsa spolu s Randym Larsenom a Markom DeMierom z ANSER. Celý scenár cvičenia si môžete prečítať tu.
Názov cvičenia je odvodený od výroku Roberta Kadleca, ktorý sa podieľal na scenári vytvorenom pre cvičenie, keď uvádza, že nedostatok vakcín proti kiahňam pre obyvateľstvo USA znamená, že "pre Ameriku by to mohla byť veľmi temná zima". Kadlec, veterán administratívy Georgea W. Busha a bývalý lobista pre dodávateľov vojenských spravodajských služieb/rozviedky, v súčasnosti vedie reakciu HHS na Covid-19 a viedol cvičenie Trumpovej administratívy Karmínová nákaza v roku 2019, ktoré simulovalo ochromujúce vypuknutie pandémie chrípky v USA, ktorá najprv vznikla v Číne. Kadlecova profesionálna história, jeho desaťročia trvajúca posadnutosť scenármi apokalyptických útokov biologickými zbraňami a samotné cvičenia Crimson Contagion sú predmetom tretej časti tohto seriálu.
Cvičenie Dark Winter sa začalo brífingom o geopolitickom kontexte cvičenia, ktorý zahŕňal spravodajské informácie naznačujúce, že Čína úmyselne zaviedla slintačku a krívačku na Taiwane s cieľom získať ekonomické a politické výhody; že Al-Káida sa snaží nakúpiť biologické patogény, ktoré kedysi "vyzbrojil" Sovietsky zväz; a že iracký Saddám Husajn naverboval bývalých špecialistov na biologické zbrane zo Sovietskeho zväzu a dováža materiály na výrobu biologických zbraní. Ďalej uvádza, že väčšina Američanov sa postavila proti plánovanému nasadeniu amerických vojakov na Blízkom východe, proti čomu sa postavil aj Irak, Čína a Rusko. V scenári sa tiež tvrdí, že vojaci boli nasadení na boj proti irackej armáde a na jej potenciálne zapojenie do bojov. Neskôr, keď sa cvičenie rozvinie, mnohí z tých Američanov, ktorí boli kedysi skeptickí voči tomuto nasadeniu vojakov, začnú čoskoro volať po pomste.
Na pozadí týchto udalostí sa náhle objaví správa, že v štáte Oklahoma vypukli kiahne, choroba, ktorá bola v USA a vo svete dávno eradikovaná. Účastníci Temnej zimy, ktorí zastupujú Národnú bezpečnostnú radu, rýchlo vydedukujú, že kiahne boli zavedené zámerne a že ide o výsledok "bioteroristického útoku na Spojené štáty". Predpokladá sa, že útok "súvisí s rozhodnutiami, ktoré môžeme prijať v súvislosti s nasadením vojsk na Blízkom východe".
Na rozdiel od toho, čo sa v súčasnosti odohráva v súvislosti s krízou Covid-19, v Temnej zime neexistujú žiadne prostriedky na rýchlu diagnostiku kiahní, nie je k dispozícii žiadna liečba a v systéme zdravotnej starostlivosti nie sú žiadne nárazové kapacity. Epidémia sa rýchlo šíri do mnohých ďalších štátov USA a do celého sveta. Nemocnice v USA čoskoro čelia zúfalej situácii, keď "desaťtisíce chorých alebo znepokojených osôb hľadajú starostlivosť". K tomu sa okrem iných komplikácií pridávajú "hrubo poddimenzované zásoby" a "nedostatok izolačných miestností".
Keďže toto cvičenie sa uskutočnilo v júni 2001, je pozoruhodné silné naznačovanie, že hlavnými podozrivými sú Irak vedený Saddámom Husajnom a Al-Káida. Na jednom mieste v jednej z fiktívnych správ použitých v cvičení reportér skutočne uvádza, že "Irak mohol poskytnúť technológiu stojacu za útokmi teroristickým skupinám so sídlom v Afganistane". Takéto tvrdenia, že iracká vláda bola napojená na Al-Kájdu v Afganistane, sa znovu objavia o niekoľko mesiacov neskôr po útokoch z 11. septembra a budú ich intenzívne presadzovať viacerí účastníci cvičenia Dark Winter, ako napríklad bývalý riaditeľ CIA James Woolsey, ktorý neskôr pod prísahou vypovedal, že Saddám Husajn bol zapojený do udalostí z 11. septembra. Neskôr by sa samozrejme ukázalo, že spojenie Iraku s Al-Kájdou a útokmi z 11. septembra neexistovalo, rovnako ako skutočnosť, že Irak nevlastnil biologické zbrane ani iné "zbrane hromadného ničenia".
Je pozoruhodné, že toto zaradenie do jedného zo spravodajských klipov Dark Winter nebolo jedinou časťou cvičenia, ktoré sa snažilo spojiť Saddáma Husajna a Irak s biologickými zbraňami. Napríklad počas cvičenia satelitné snímky ukázali, že "podozrivé zariadenie na biologický výskum" v Iraku podľa všetkého rozširuje "vylúčenú zónu" s cieľom obmedziť aktivity civilistov v blízkosti zariadenia, ako aj "možnú karanténnu" oblasť v rovnakej oblasti ako toto zariadenie. Predtým v rámci cvičenia bol Irak spolu s Iránom a Severnou Kóreou jednou z troch krajín, o ktorých sa "opakovane hovorilo", že nelegálne získali sovietske kultúry pravých kiahní od zbehnutých vedcov, a Irak údajne ponúkol zamestnanie poprednému vedcovi zaoberajúcemu sa pravými kiahňami, ktorý pracoval na sovietskom programe biologických zbraní.
Potom sa na konci cvičenia objaví "prominentný iracký zbeh", ktorý tvrdí, že Irak zorganizoval útok biologickými zbraňami "prostredníctvom sprostredkovateľov", čo sa považuje za "veľmi dôveryhodné", hoci "neexistujú žiadne forenzné dôkazy na podporu tohto tvrdenia". Irak toto obvinenie oficiálne popiera, ale sľubuje, že ak USA "podniknú kroky proti Iraku", zamerajú sa na USA "veľmi škodlivým spôsobom". Nie je preto prekvapujúce, že, ako sa ukáže neskôr v tejto správe, kľúčoví účastníci Dark Winter by intenzívne podporovali naratív, že Irak je vinný za útoky antraxom v roku 2001. Ďalší účastníci, vrátane Roberta Kadleca, by sa potom zapojili do "sabotovaného" vyšetrovania FBI, keď sa úrad začal zameriavať na domáci, a nie medzinárodný zdroj.
Okrem toho boli v rámci Temnej zimy mainstreamovým médiám, vrátane New York Times a ďalších, zaslané anonymné listy, ktoré hrozili obnovením útokov na USA vrátane antraxových útokov, ak USA nestiahnu svoje vojská z Blízkeho východu. V tejto simulácii tieto listy obsahovali "genetický odtlačok kmeňa pravých kiahní, ktorý sa zhodoval s odtlačkom kmeňa spôsobujúceho súčasnú epidémiu". Počas útokov antraxom, ktoré by nastali len niekoľko mesiacov po Dark Winter, by Judith Millerová – ktorá sa zúčastnila na Dark Winter – a ďalší americkí reportéri dostali výhražné listy s bielym práškom, o ktorom sa predpokladalo, že je to antrax. V prípade Millerovej sa ukázalo, že prášok bol neškodný.
Ďalšie aspekty Temnej zimy sa v súčasnosti javia ako pozoruhodnejšie než kedykoľvek predtým, najmä vo svetle nedávnych simulácií pandémie, ktoré v roku 2019 uskutočnilo Centrum pre zdravotnú bezpečnosť Johnsa Hopkinsa (Udalosť 201) a Trumpova administratíva (Crimson Contagion), ako aj súčasných možností federálnej vlády reagovať na Covid-19.
V dokumente Dark Winter sa napríklad varuje pred nebezpečnými dezinformáciami šíriacimi sa online, ktoré predávajú neoverené lieky a uvádzajú podobne neoverené tvrdenia, pričom všetky tieto informácie sa považujú za hrozbu pre verejnú bezpečnosť. Takéto obavy týkajúce sa online dezinformácií/misinformácií a kontroly naratívov sa nedávno objavili v súvislosti so súčasnou krízou s Covid-19. Pozoruhodná je však skutočnosť, že simulácia "Udalosť 201", ktorá sa konala v októbri minulého roka a simulovala globálnu pandémiu spôsobenú novým koronavírusom, tiež výrazne zdôraznila obavy z takýchto dezinformácií/dezinterpretácií a navrhla zvýšenú cenzúru sociálnych médií a obmedzené vypínanie internetu na boj proti tomuto problému. Túto simuláciu spoluorganizovalo Centrum pre zdravotnú bezpečnosť Univerzity Johnsa Hopkinsa, ktoré v súčasnosti vedie spoluautor projektu Dark Winter Thomas Inglesby.
Dark Winter ďalej diskutuje o potláčaní a odstraňovaní občianskych slobôd, napríklad o možnosti prezidenta uplatniť zákon o povstaní, ktorý by umožnil armáde konať ako orgán činný v trestnom konaní na žiadosť guvernéra štátu, ako aj o možnosti vojnového stavu. V scenári Dark Winter sa tiež hovorí o tom, že možnosti vojnového stavu "zahŕňajú okrem iného zákaz slobodného zhromažďovania, celoštátny zákaz cestovania, karanténu určitých oblastí, pozastavenie práva habeas corpus (t.j. zatýkanie bez riadneho procesu) a/alebo vojenské procesy v prípade, že sa súdny systém stane nefunkčným".
Cvičenie neskôr obsahuje dôveryhodné tvrdenia, že osoby, ktoré úrady považovali za podozrivé z kiahní, boli nezákonne zatknuté alebo zadržané a že tieto zatknutia boli vo veľkej miere zamerané na osoby s nízkym príjmom alebo etnické menšiny. Z hľadiska súčasných udalostí stojí za zmienku, že generálny prokurátor USA William Barr a ním vedené ministerstvo spravodlivosti nedávno požiadali o nové mimoriadne právomoci, ktoré údajne súvisia so súčasnou epidémiou Covid-19. Táto žiadosť sa konkrétne odvoláva na možnosť zadržiavať Američanov na dobu neurčitú bez práva na slobodný súdny proces.
Tkanie príbehu
Po preskúmaní Temnej zimy je potom dôležité preskúmať udalosti, ktoré cvičenie zdanlivo predpovedalo, a to útoky antraxom v roku 2001. Je to mimoriadne dôležité z dvoch dôvodov: po prvé, zdroj antraxu bol neskôr vystopovaný k domácemu zdroju, údajne k laboratóriu USAMRIID vo Fort Detrick; a po druhé, spôsob útoku a počiatočný príbeh týchto útokov boli priamo z príručky Dark Winter. Okrem toho kľúčoví aktéri vládnej reakcie na antraxové útoky, vrátane tých, ktorí o nich zjavne vedeli, ako aj tých, ktorí sa snažili (falošne) spojiť tieto útoky so Saddámom Husajnom a Al-Kájdou, boli tiež účastníkmi Dark Winter.
Týždne pred odhalením prvého prípadu antraxu, večer 11. septembra 2001, zamestnancom vtedajšieho viceprezidenta Dicka Cheneyho povedali, aby si začali pichať injekcie s antibiotikom Cipro s cieľom zabrániť infekcii antraxom. Okrem toho najmenej jednému novinárovi, novinárovi Richardovi Cohenovi – vtedy z Washington Post – tiež povedali, aby užíval Cipro krátko po 11. septembri po tom, ako dostal tip "okľukou od vysokého vládneho predstaviteľa". Kto presne v Bushovej administratíve a v Beltwayi* začal užívať Cipro niekoľko týždňov pred antraxovými útokmi a ako dlho? Žiaľ, odpoveď na túto otázku zostáva nezodpovedaná. Odvtedy však vyšlo najavo, že osobou, ktorá týmto úradníkom povedala, aby užívali Cipro, nebol nikto iný ako účastník Temnej zimy Jerome Hauer, ktorý predtým takmer 8 rokov pôsobil na Veliteľstve zdravotníckeho výskumu a vývoja americkej armády (USAMRDC), ktoré dohliada na laboratórium USAMRIID vo Fort Detrick.
*Beltway – politický a spoločenský svet Washingtonu, D.C., vnímaný najmä ako izolovaný a exkluzívny.
Hauer bol 11. septembra 2001 výkonným riaditeľom súkromnej spravodajskej a bezpečnostnej spoločnosti Kroll Inc. neoficiálne známej ako "CIA z Wall Street", spoločnosti, ktorú francúzske tajné služby obvinili, že pôsobí ako zásterka pre skutočnú CIA. Spoločnosť Kroll Inc. bola v čase útokov zodpovedná za bezpečnosť v komplexe Svetového obchodného centra, ale Hauer sa v deň útokov vo svojej kancelárii vo Svetovom obchodnom centre nenachádzal a namiesto toho vystupoval v káblových správach. Viac o sérii výhod, ktoré Hauera sprevádzali počas jeho kariéry, najmä v priebehu roka 2001, a o obrovských sumách peňazí, ktoré môže zarobiť na súčasnej epidémii Covid-19, sa podrobne zmienime v druhej časti tohto seriálu.
Potom, 12. septembra, Donald Kagan z neokonzervatívneho think tanku Projekt pre nové americké storočie (PNAC), ktorého členovia obsadili kľúčové posty v Bushovej administratíve, vyslovil zvláštny komentár (aspoň na tú dobu) o útokoch z 11. septembra a antraxe. V rozhovore vo washingtonskom rozhlase sa Kagan – po tom, čo navrhol, aby USA v rámci odvety za 11. september napadli Afganistan, Irak a Palestínu – pýta: "Čo by sa stalo, keby mali v tom lietadle antrax?" V ten istý deň James Woolsey, sám člen PNAC a tiež účastník Temnej zimy, v rozhovore pre káblovú televíziu vyhlásil, že za 11. september môže Irak.
O týždeň neskôr ďalší člen PNAC a poradca Bushovho Bieleho domu – Richard Perle – povedal pre CNN, že ďalší teroristický útok bude pravdepodobne zahŕňať "chemické alebo biologické zbrane". Krátko nato sa opäť objavil Jerome Hauer, ktorý tvrdí, že vláda má teraz "nový pocit naliehavosti", pokiaľ ide o bioteroristické hrozby, a tvrdí, že "Usáma bin Ládin chce získať tieto [biologické] látky a vieme, že má väzby na Saddáma a Saddám Husajn ich má". Samozrejme, Saddám Husajn tieto biologické zbrane v skutočnosti nevlastnil, hoci ich vlastnil počas fiktívneho cvičenia Dark Winter, na ktorom sa Hauer aktívne zúčastnil. Len niekoľko dní po tom, čo Hauer vyslovil tieto odvážne tvrdenia, ABC News informovali, že údajní únoscovia z 11. septembra mohli mať v úmysle upraviť práškovacie lietadlá na rozptyľovanie antraxu.
To všetko sa odohralo niekoľko dní predtým, ako sa u prvej obete antraxu, fotoreportéra Boba Stevensa, začali prejavovať príznaky, a viac ako týždeň predtým, ako lekári začali mať podozrenie, že jeho stav bol spôsobený otravou antraxom.
Dňa 2. októbra, keď sa Stevensov zdravotný stav začal rapídne zhoršovať, vyšla nová kniha, ktorej spoluautorkou je novinárka Judith Millerová z New York Times pod názvom Mikróby: biologické zbrane a americká tajná vojna. V knihe sa tvrdilo, že USA čelia bezprecedentnej hrozbe bioterorizmu zo strany teroristických skupín ako Al-Káida. Ďalej tvrdila, že táto skupina sa mohla spojiť s krajinami ako Irak a Rusko. Millerová, ktorá sa niekoľko mesiacov predtým podieľala na knihe Dark Winter, uskutočnila pre túto knihu množstvo rozhovorov s vysokými predstaviteľmi Bieleho domu, najmä so šéfom štábu Dicka Cheneyho I. Lewisom "Scooterom" Libbym.
Hoci sa Libby osobne nezúčastnil na cvičení Dark Winter, keď sa o ňom dozvedel, malo naňho cvičenie taký veľký vplyv, že osobne zariadil, aby si Cheney 20. septembra 2001 pozrel videozáznam celého cvičenia. Cheney hneď na druhý deň predložil obsah cvičenia Dark Winter Rade pre národnú bezpečnosť. Neskôr sa v časopise New York Magazine objavila správa, že "niekoľko dní po 11. septembri" sa hlavní autori Dark Winter – Randall Larsen, Tara O'Toole a Thomas Inglesby – osobne stretli s Cheneym a členmi štábu národnej bezpečnosti administratívy ohľadom cvičenia.
Larsen, ktorý v 90. rokoch úzko spolupracoval s Robertom Kadlecom, podľa tejto správy údajne na stretnutie prepašoval skúmavku so zbraňou Bacillus globigii, "geneticky takmer identickou s antraxom". Nie je jasné, kedy sa toto stretnutie uskutočnilo v súvislosti s tým, kedy si Cheney pozrel video z cvičenia Dark Winter.
V ten istý deň, keď vyšla Millerovej kniha "Mikróby", 2. októbra, sa odohrala ďalšia zvláštna udalosť. Bývalému vedcovi z laboratória USAMRIID vo Fort Detricku, Dr. Ayaadovi Assaadovi, zavolala FBI po tom, ako ho niekto, kto dôverne a podrobne poznal Assaadovu pracovnú históriu a kariéru (a kto tiež tvrdil, že s Assaadom predtým pracoval), anonymne obvinil, že je "potenciálny biologický terorista" s hlboko zakorenenou nenávisťou voči vláde USA. V čase, keď FBI dostala tento list, verejnosť ani FBI nevedeli o žiadnych prípadoch antraxu. Assaad, ktorý vtedy pracoval pre Agentúru na ochranu životného prostredia, povedal FBI, že sa domnieva, že to nastražili bývalí spolupracovníci. FBI to považovala za dôveryhodné a Assaada v súvislosti s týmto prípadom už nikdy nekontaktovala.
Neskôr v denníku Hartford Courant vyšlo najavo, že Assaad bol začiatkom 90. rokov minulého storočia terčom rozsiahleho obťažovania zo strany skupiny spolupracovníkov v laboratóriu USAMRIID. Jeden z týchto spolupracovníkov, ktorý Assaada obťažoval, opustil laboratórium nespokojný v dôsledku polemiky o obvineniach Assaada z obťažovania. Neskôr sa do laboratória vrátil, aby v neskorých nočných hodinách viedol nepovolený výskum antraxu a bol spojený s niekoľkými chýbajúcimi vzorkami antraxu a iných patogénov – podplukovník Philip Zack.
Zack v roku 2001 pracoval pre americkú biotechnologickú spoločnosť Gilead Sciences. Hoci prvýkrát začal pracovať pre spoločnosť Gilead v roku 1999, v roku 2001 bol "osobne vybraný", aby viedol zriadenie "nového oddelenia riadenia projektov v súvislosti s úplnou reštrukturalizáciou výskumu a vývoja [Research and Development]". Donald Rumsfeld, ďalší člen PNAC, sa stal predsedom predstavenstva spoločnosti Gilead Sciences v roku 1997 a funkciu predsedu tejto spoločnosti vykonával až do začiatku roka 2001, keď sa stal ministrom obrany Georgea W. Busha.
Rumsfeld neskôr 10. septembra 2001 oznámil, že z rozpočtu Pentagónu zmizlo 2,3 bilióna (2300 miliárd!) dolárov. Účtovný úrad Pentagonu, ktorého zamestnanci sa pokúšali nájsť tieto chýbajúce bilióny, bol 11. septembra 2001 zničený po nálete civilného lietadla. Hoci lietadlá, ktoré vleteli do Pentagonu, neskôr vládni predstavitelia po útokoch označili za nepredstaviteľné a nemysliteľné, simulácia lietadiel, ktoré vleteli do Pentagonu, sa uskutočnila menej ako rok pred 11. septembrom.
Znovuobjavenie teroru
Dňa 4. októbra 2001 bola diagnóza otravy antraxom Boba Stevensa oznámená FBI a CDC a verejnosť bola následne informovaná prostredníctvom tlačovej konferencie. Druhý prípad otravy antraxom bol vyhlásený krátko nato a išlo o Stevensovho spolupracovníka, ktorý pracoval pre floridské noviny Sun.
O deň neskôr začali predstavitelia Bieleho domu okamžite vyvíjať nátlak na vtedajšieho riaditeľa FBI Roberta Muellera, aby dokázal, že útoky antraxom súviseli s Al-Kájdou, napriek tomu, že na takéto spojenie neexistovali žiadne dôkazy. "Naozaj chceli obviniť niekoho na Blízkom východe," povedal neskôr pre denník New York Daily News o stretnutiach vtedajší vysokopostavený predstaviteľ FBI.
V priebehu niekoľkých nasledujúcich týždňov boli známym americkým novinárom vrátane Toma Brokawa z NBC a Judith Millerovej z The New York Times zaslané podozrivé listy obsahujúce jemný biely prášok, hoci sa ukázalo, že prášok v liste adresovanom Millerovej bol neškodný. Je pozoruhodné, že Millerová a ďalší novinári denníka New York Times napísali v období od 12. septembra 2001 do dňa pred tým, ako Stevensovi diagnostikovali otravu antraxom, celkovo 27 článkov práve o antraxe a jeho možnom použití ako biologickej zbrane.
Listy obsahujúce antrax dostali aj senátori Tom Daschle, Russ Feingold a Patrick Leahy, ktorí v tom čase bránili rýchlemu schváleniu amerického zákona o vlastenectve v Senáte a ktorí sa bránili pokusom administratívy presadiť tento zákon bez väčšej diskusie. Niekoľko listov obsahovalo dátum 9-11-01 a vety "Smrť Amerike, smrť Izraelu, Alah je veľký" vytlačené úhľadnými veľkými písmenami.
Krátko nato sa podozrivý list našiel v kancelárii vtedajšieho kongresmana a súčasného viceprezidenta Mikea Pencea. Media Roots si o následnej Penceovej tlačovej konferencii v podcaste z roku 2018, ktorý skúmal časovú os antraxových útokov z roku 2001, všimli nasledovné:
"Mike Pence, ktorý kedysi viedol talk show na AM, v ktorej sa označoval za 'Rusha Limbaugha na káve bez kofeínu', uskutočnil tlačovú konferenciu pred Kapitolom, na ktorej vyhlásil pomstu a spravodlivosť v biblickom štýle voči tomu, kto uskutočnil antraxové útoky. Jeho rodina – so spravodajskými kamerami v zálohe – sa nechá v nemocnici otestovať na antrax po tom, čo sa údajne našiel v jeho kancelárii.
Žiadne spravodajské kanály nespochybnili jeho veľkolepé vystúpenie alebo zvláštne predstavenie, keď išiel do nemocnice so svojou rodinou, a na rozdiel od senátorov Daschlea a Leahyho vo svojich tlačových vystúpeniach Mike Pence narážal na to, že listy s antraxom súvisia so širšou 'vojnou proti terorizmu'."
S narastajúcou panikou verejnosti sa naďalej nachádzali ďalšie listy, a to nielen v Spojených štátoch, ale aj po celom svete, pričom antraxové a/alebo falošné listy sa našli okrem iného v Japonsku, Keni, Izraeli, Číne a Austrálii. Súčasne sa začali objavovať snahy o spojenie antraxových útokov so Saddámom Husajnom a Irakom, ktoré rýchlo naberali na intenzite a počte.
Mediálny tlak na spojenie útokov s Irakom začal najprv The Guardian a potom ho nasledovali americké médiá ako The Wall Street Journal. Tieto prvé správy sa odvolávali na nemenovaných "amerických vyšetrovateľov" a predstaviteľov obrany a zväčša sa sústredili na nepravdivé tvrdenie, že údajný strojca 11. septembra Mohammad Atta sa koncom roka 2000 stretol v Prahe s irackým diplomatom, ako aj na podobne nepravdivé tvrdenia, že členovia Al-Káidy nedávno získali v Českej republike ampulky s antraxom.
Kľúčovou osobou pri šírení tejto nepravdivej pražskej historky bol účastník Temnej zimy a člen PNAC James Woolsey. Koncom októbra 2001 sa tiež ukázalo, že Woolsey slúžil ako osobný emisár Paula Wolfowitza, architekta vojny v Iraku a vtedajšieho námestníka ministra obrany, pri "vyšetrovaní irackej účasti na útokoch z 11. septembra a výskyte antraxu".
Okrem Pentagónu začali čoskoro zahraniční experti tvrdiť, že existuje spojitosť medzi antraxovými útokmi a Irakom, vrátane bývalého izraelského vojenského spravodajského dôstojníka Danyho Shohama. Shoham sa nedávno znovu objavil v januári tohto roku po tom, čo tvrdil, že Covid-19 vyvinula čínska vláda ako biologickú zbraň.
Po týchto tvrdeniach nasledovala správa Briana Rossa z ABC News, ktorý (opäť nepravdivo) tvrdil, že časť antraxu použitého pri útokoch obsahovala bentonit. Ross tvrdil, že bentonit "je ochrannou známkou programu biologických zbraní irackého vodcu Saddáma Husajna" a že "len jedna krajina, Irak, použila bentonit na výrobu biologických zbraní". Ross tvrdil, že táto informácia pochádza z troch "dobre umiestnených, ale oddelených zdrojov", ktoré sa neskôr rozrástli na štyri. Žiadne testy vykonané počas vyšetrovania antraxu však nikdy žiadny bentonit nenašli, čo znamená, že tento príbeh bol od začiatku výmyslom. ABC a Brian Ross tento príbeh nikdy neodvolali.
Glenn Greenwald, ktorý vtedy písal pre Salon, v roku 2008 o Rossových zdrojoch uviedol nasledovné:
"Rossove údajne štyri rôzne zdroje museli mať nejaké konkrétne vedomosti o vykonaných testoch, a ak boli naozaj dobre informované, dalo by sa predpokladať, že to znamená, že mali nejaké spojenie s laboratóriom, kde sa testy vykonávali – Fort Detrick. To znamená, že to isté vládne laboratórium, z ktorého pochádzali samotné útoky antraxom, bolo tým istým miestom, odkiaľ pochádzali falošné správy, ktoré z týchto útokov obviňovali Irak.
Je veľmi pravdepodobné – dalo by sa povedať, že vysoko pravdepodobné – že tí istí ľudia, ktorí sú zodpovední za spáchanie útokov, boli tí, ktorí prostredníctvom ABC News podsúvali verejnosti falošné správy o tom, že za nimi stojí Saddám. S istotou vieme – na základe listov, ktoré sprevádzali antrax –, že ten, kto útoky spáchal, chcel, aby verejnosť verila, že ich poslali zahraniční moslimovia. Podávanie tvrdení spravodajskej televízii ABC News, ktorých cieľom bolo spojiť Saddáma s týmito útokmi, by zo zrejmých dôvodov podporilo cieľ útočníka (útočníkov) s antraxom."
Čoskoro si médiá začali všímať rozporuplné posolstvá vlády USA v súvislosti s antraxovými útokmi, posolstvá, ktoré majú nápadné paralely s posolstvami Trumpovej administratívy v súvislosti s Covidom-19. V jednej z takýchto správ, ktorú napísal Matthew Engel pre denník The Guardian, sa uvádza:
"Zodpovedné osoby znásobili problémy tým, že vyslali zmätočné správy. Bol antrax výsledkom úpravy alebo nie? Mali by byť Američania znepokojení alebo pokojní? Bol testovaný aj samotný prezident Bush? Signály sa neustále menia. Pán Thompson už na začiatku naznačil, že Bob Stevens, prvá obeť antraxu, mohol piť z infikovaného potoka."
Počas antraxových útokov v roku 2001 tiež nechýbali protichodné kroky, napríklad vláda nenariadila pracovníkom pošty užívať Cipro, ba dokonca neprijala ani tie najjednoduchšie preventívne opatrenia, hoci členovia Bushovej administratívy užívali Cipro už niekoľko týždňov predtým, ako sa o antraxových útokoch dozvedela FBI a verejnosť. Ešte horšie bolo, že Bushova administratíva čakala mimoriadne dlho s uzavretím poštových úradov na testovanie antraxu, kým sa mnohí poštoví pracovníci nenakazili a niektorí už zomreli. Okrem toho Ernesto Blanco – pracovník pošty na Floride, ktorý sa neskôr zotavil z otravy antraxom – a jeho rodina zostali zmätení z toho, že Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) mu odmietlo diagnostikovať otravu antraxom, keď bol v hroznom stave. Blancova rodina neskôr tvrdila, že jeho diagnóza bola utajovaná z politických dôvodov.
ZÁKLAD pre dohľad a kontrolu
Rozporuplná reakcia Bushovej administratívy na antraxové útoky a paniku, ktorá z nich vyplynula, bola paralelná aj s rovnako rozporuplným systémom senzorov, ktorý bol napriek pochybnej presnosti nainštalovaný len niekoľko mesiacov pred antraxovými útokmi v tridsiatich mestách po celých USA.
Práve v čase, keď sa písali fiktívne scenáre navrhované v knihe Dark Winter, americkí vedci vyvíjali senzorový systém na detekciu antraxu a botulotoxínu s názvom BASIS (Biological Aerosol Sentry and Information Systems). Mesiace predtým, ako antrax vyvolá extrémnu paniku a stane sa terčom útokov amerických senátorov, vedci z Los Alamos a Lawrence Livermore National Laboratory testovali biologické detekčné zariadenie na Dugway Proving Ground v Utahu, vo vnútri divízie špeciálnych programov, ktorá bola kedysi miestom amerického programu biologických zbraní a kde sa často vyrábali vzorky antraxu používané vo Fort Detrick.
Stojí za zmienku, že Dugway, nie na rozdiel od Fort Detrick, má dlhodobé problémy s nedostatkami v oblasti biologickej bezpečnosti, ktoré viedli k mnohým nešťastiam, ako napríklad ich náhodná preprava živého antraxu viac ako 70-krát do 86 rôznych laboratórií po celom svete v rokoch 2005–2015. Nezávislé analýzy vykonané po tom, ako FBI ukončila vyšetrovanie útokov, naznačili, že zdrojom antraxu použitého pri útokoch mohol byť Dugway, a nie Fort Detrick.
Ak sa vrátime k systému BASIS, výsledky testov vykonaných na tomto novom senzorovom systéme v roku 2001 ukázali, že je veľmi náchylný na generovanie falošne pozitívnych výsledkov, a preto je bezcenný okrem schopnosti vyvolať práve tú paniku a sociálny rozvrat, ktoré má zmariť, ako uviedlo laboratórium Livermore, ktoré napriek tomu systém BASIS predávalo ako nástroj na "ochranu vzduchu, ktorý dýchame". Viceprezident Cheney sa po brífingu o Temnej zime v septembri 2001 rozhodol nainštalovať systém v Bielom dome.
Niekoľko dní po tlačovej konferencii senátora Toma Daschlea, ktorá odhalila, že sa stal terčom útoku antraxom, sa prezident Bush zúčastnil v Šanghaji na samite Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC), keď mu z lietadla Airforce Two zavolal Dick Cheney. Cheney doručil mrazivú správu – prezident a ministri Condoleezza Riceová a Colin Powell, ktorí boli s Bushom v Číne, mohli byť v Bielom dome vystavení obzvlášť smrteľnému botulotoxínu.
Systém BASIS priniesol dva pozitívne výsledky na smrteľný neurotoxín a – ak by testy boli pravdivé – traja z najvyšších predstaviteľov USA boli "upečení". Systém BASIS však opäť naplnil svoju povesť skvelého mechanizmu na vyvolávanie paniky, keď sa ukázalo, že údajné výsledky testov na botulotoxín boli falošne pozitívne. Táto neúmyselná funkcia bola zrejme skutočným predajným artiklom, čoho dôkazom bolo následné nasadenie systému Georgeom W. Bushom v tridsiatich mestách po celej krajine pod záštitou novovzniknutého ministerstva pre vnútornú bezpečnosť v rámci programu s názvom Bio-Watch.
Vzhľadom na opísané udalosti je pozoruhodné, že systém BASIS sa pri identifikácii biologických látok zachytených jeho senzormi spolieha na sieť laboratórnych reakcií CDC (Laboratory Response Network - LRN). V 150 štátnych a miestnych laboratóriách, ktoré tvoria LRN, sa používa analýza založená na polymerázovej reťazovej reakcii (PCR), ktorá nie je vhodná na detekciu uvedeného botulotoxínu. Okrem toho program Bio-Watch trápia byrokratické a logistické problémy, ktoré ďalej oslabujú akýkoľvek potenciálny prínos pre verejné zdravie.
Ministerstvo zdravotníctva si bolo od začiatku plne vedomé obmedzení programu a vydalo žiadosti o predloženie návrhov (RFP) na vývoj technológie autonómnych senzorov, ktoré by odstránili potrebu manuálneho zberu vzoriek. Program BAND (Bioagent Autonomous Networked Detector) potom v septembri 2003 iniciovala agentúra HSARPA (Homeland Security Advanced Research Projects Agency) a v roku 2008 uzavrela viacročnú zmluvu na jeho vývoj so spoločnosťou MicroFluidic Systems, založenou Allenom Northrupom. Northrup je tiež spoluzakladateľom spoločnosti Cepheid, ktorá sa zaoberá diagnostickými testami a ktorá pred necelými dvoma týždňami získala schválenie FDA pre 45-minútový test Covid-19.
Súčasne s vývojom systému BASIS krátko pred 11. septembrom 2001 a antraxovými útokmi v roku 2001 agentúra DARPA sponzorovala program sledovania, ktorého cieľom bolo zhromažďovať údaje o občanoch USA bez ich vedomia alebo súhlasu pomocou ich zdravotných záznamov. Údajným cieľom tohto programu bolo vyvinúť algoritmy, ktoré by mohli odhaliť útok biologickými zbraňami na základe vstupných údajov v reálnom čase. Technológia pokročilého rozpoznávania vedúcich indikátorov biologických udalostí alebo Bio-ALIRT je základom toho, čo spoluautorka programu Dark Winter, Dr. Tara O'Tooleová, nazýva "informačný dodávateľský reťazec".
"Počas epidémií potrebujeme mať disciplinovaný tok informácií, ktoré sa dostanú k ľuďom, ktorí potrebujú vedieť to, čo potrebujú vedieť," povedala nedávno O'Tooleová v rozhovore pre Iru Pastora. "To sa líši od tohto vesmírneho systému dohľadu, ktorý neustále zachytáva všetky možné informácie a vopred nám oznamuje, kedy príde epidémia. Na zvládnutie epidémie potrebujeme dodávateľský reťazec informácií." O'Tooleovej, ktorá teraz pracuje pre venture kapitálovú pobočku CIA In-Q-Tel, a jej dlhodobej propagácii masového dohľadu v mene verejného zdravia sa budeme venovať v ďalšej časti tohto seriálu.
Partnermi DARPA v tomto orwellovskom úsilí boli, možno neprekvapujúco, opakovane aktéri v oblasti simulácií biologických útokov, od Johns Hopkins po Pittsburgskú univerzitu – ktorých centrá biologickej bezpečnosti predtým viedla O'Tooleová – a giganti obranného priemyslu, General Dynamics a IBM.
Nad týmito drakonickými inováciami sa vznáša zastrešujúci príbeh, ktorý mali v ľudovom povedomí aktivovať útoky antraxom v roku 2001. Hoci útoky boli pripísané vedcovi USAMRIID Bruceovi Ivinsovi, veľmi pochybné vyšetrovacie a prokurátorské metódy použité v Ivinsovom prípade, nehovoriac o jeho včasnej samovražde pred súdnym procesom, môžu namiesto toho ponúknuť stopy týkajúce sa nepodarenej operácie pod falošnou vlajkou, ktorá bola pôvodne navrhnutá na podporu vytvorenia novej geopolitickej šachovnice, na ktorej sa USA postavia proti rovnakým večným nepriateľom.
Zakrývanie skutočného sprisahania
Vyšetrovanie "Amerithraxu" FBI v súvislosti s antraxovými útokmi v roku 2001 bolo od prvých chvíľ jasne zmrvené, sabotované a dokonca fraškovité. Napríklad list zaslaný Dr. Ayaadovi Assaadovi bol zjavne jasným východiskom pre akékoľvek poctivé vyšetrovanie, pretože ten, kto ho napísal, mal zjavnú vedomosť o útokoch, prepojenie na USAMRIID a snažil sa obviniť niekoho iného zo zločinu, ktorý – v čase jeho odoslania – ešte nebol spáchaný. Napriek tomu denník The Hartford Courant koncom roka 2001 uviedol, že "FBI nesleduje zdroj anonymného listu napriek jeho zvláštnemu načasovaniu, keď prišiel niekoľko dní pred tým, ako sa zistilo, že existuje pošta s antraxom". Prečo by sa FBI nezaujímala o to, kto napísal tento list, keď predstavuje jasnú stopu k niekomu, kto prinajmenšom vedel, že čoskoro dôjde k bioteroristickému útoku a že profil útočníka by zodpovedal profilu Assaada (t.j. moslim a bývalý vedec USAMRIID).
Okrem toho v prvých dňoch vyšetrovania 12. októbra 2001 – len týždeň po tom, ako si útoky vyžiadali prvú obeť – FBI zavolala na Univerzitu v Iowe a požiadala, aby zničili celú svoju databázu o Amesovom kmeni antraxu, o kmeni, ktorý sa neskôr ukázal ako kmeň použitý pri útokoch.
FBI aj univerzita oficiálne tvrdili, že zničenie databázy bolo nariadené s cieľom zabrániť jej potenciálnemu použitiu teroristami v budúcnosti, a teda išlo o preventívne opatrenie, napriek tomu, že značne obmedzovalo vyšetrovanie pri zisťovaní pôvodu antraxu použitého pri útokoch. Dr. Francis Boyle, americký profesor práva, ktorý vypracoval zákon o boji proti biologickým zbraniam z roku 1989, neskôr tvrdil, že rozhodnutie FBI nariadiť zničenie databázy Amesovho kmeňa bolo "marením spravodlivosti, federálnym zločinom", a dodal, že "... Táto zbierka mala byť zachovaná a chránená ako dôkaz. Je to DNA, odtlačky prstov priamo tam."
Možno zničenie Amesovej databázy kmeňov a rozhodnutie nesledovať žiadne stopy súvisiace s anonymným listom, v ktorom sa uvádza Dr. Assaad, odpísať len ako chybné kroky urobené v prvých a pravdepodobne najdôležitejších dňoch vyšetrovania? Skutočnosť, že Bushova administratíva, ako už bolo spomenuté, silno tlačila na vtedajšieho riaditeľa FBI Roberta Muellera, aby našiel spojenie s "niekým na Blízkom východe" v rovnakom čase, keď boli tieto rozhodnutia prijaté, naopak naznačuje, že vyšetrovanie bolo od samého začiatku vysoko spolitizované a manipulované najvyššími vládnymi predstaviteľmi.
Vyšetrovanie FBI bolo naďalej poznačené podobnými obštrukciami. Napríklad sa zistilo, že vzorka antraxu, ktorá sa nachádzala v obálke adresovanej senátorovi Patrickovi Leahymu, obsahovala stopy ľudskej DNA, čo bolo zásadné zistenie, ktoré laboratórium FBI zámerne zatajilo pred vlastnými vyšetrovateľmi agentúry. Laboratórium FBI potom odmietlo hľadať zhodu s touto vzorkou ľudskej DNA napriek tomu, že by to s najväčšou pravdepodobnosťou viedlo k skutočnému útočníkovi.
Kvôli všetkým obštrukciám a úmyselnej sabotáži, ku ktorým došlo, vyšetrovanie postupovalo pomaly, pretože kľúčové stopy boli ignorované alebo priamo zavrhnuté, zrejme s cieľom udržať vyšetrovateľov FBI mimo skutočnej stopy. Po tom, čo sa FBI dostala pod politický a mediálny tlak, aby aspoň pomenovala podozrivého, začala sa zameriavať na bývalého výskumníka USAMRIID Stephena Hatfilla.
Napriek tomu, že na sledovanie Hatfilla chýbal akýkoľvek pádny dôvod, FBI - v sprievode televíznych štábov - vnikla do Hatfillovho bytu v biohazardových oblekoch a vtedajší generálny prokurátor John Ashcroft ho neskôr verejne označil za "záujmovú osobu" v tomto prípade. FBI vyvíjala nátlak na Hatfillovho vtedajšieho zamestnávateľa, aby ho prepustil, a odmietla očistiť jeho meno aj roky po tom, čo úrad dobre vedel, že s trestným činom nemá nič spoločné. Hatfill prvýkrát zažaloval vládu v roku 2003 a ministerstvo spravodlivosti sa s ním o päť rokov neskôr vyrovnalo a vyplatilo mu odškodné vo výške 4,6 milióna dolárov.
Hoci sa nakoniec urovnala, Hatfillova žaloba spočiatku viedla k niektorým zvláštnym tvrdeniam zo strany vyšetrovateľov FBI, pričom Richard Lambert – úradník FBI zodpovedný za vyšetrovanie Amerithraxu, tvrdil, že žaloba "by mohla ohroziť vyšetrovanie a odhaliť štátne tajomstvá týkajúce sa obranných opatrení USA proti biologickým zbraniam". Tvrdil tiež, že by "zverejnila zraniteľnosť a možnosti amerických vládnych zariadení voči útokom biologickými zbraňami a odhalila citlivé zdroje a metódy zberu spravodajských informácií". Lambert neskôr podal federálnu žalobu ako whistleblower, v ktorej obvinil pobočku úradu vo Washingtone a ústredie FBI, že "výrazne bránili a sťažovali vyšetrovanie".
Ministerstvo spravodlivosti, ktoré dohliada na FBI, sa podobne vyjadrilo, keď Maureen Stevensová, manželka prvej obete antraxu Boba Stevensa, zažalovala federálnu vládu pre nedostatočné bezpečnostné opatrenia zavedené v laboratóriu USAMRIID, odkiaľ mal údajne pochádzať antrax použitý pri útokoch. Stevensovej právnik uviedol, že žaloba bola podaná aj kvôli "taktike vlády, ktorá sa bránila," čo zahŕňalo "mesiace trvajúce odovzdanie pitevnej správy, odmietnutie prístupu k testom DNA a dokonca odmietnutie peňazí z Fondu na odškodnenie obetí 11. septembra." Odvolávajúc sa na "obavy o národnú bezpečnosť" sa federálni právnici snažili odložiť Stevensovu žalobu s odôvodnením, že súdny spor "by predstavoval značné riziko zverejnenia utajovaných alebo citlivých informácií týkajúcich sa získavania, vývoja a použitia zbraní hromadného ničenia, ako je antrax".
V roku 2008, krátko po tom, ako bol Hatfill očistený a súdny spor s ním urovnaný, sa FBI začala sústreďovať na ďalšieho výskumníka USAMRIID, Dr. Brucea E. Ivinsa. Na Ivinsa, ktorý predtým pomáhal FBI analyzovať antrax použitý v listoch zaslaných politikom, novinárom a ďalším osobám, sa FBI agresívne zamerala prostredníctvom intenzívneho sledovania a niečoho, čo sa dá opísať len ako extrémne obťažovanie.
Ako uviedol Glenn Greenwald v časopise Salon v roku 2008, "vyšetrovanie FBI bolo také tvrdé, že v skutočnosti zahŕňalo ukazovanie desivých fotografií obetí antraxu Ivinsovým dospelým deťom, pričom im hovorili, že to urobil ich otec, a zároveň sa ich snažili nalákať, aby sa obrátili proti nemu prísľubom odmeny". Ukázalo sa tiež, že poradkyňu pre závislosti Jean Duleyovú, ktorej súdny zákaz priblíženia sa k Ivinsovi použili médiá ako dôkaz, že je vyšinutý a pravdepodobne osamelý vlk terorista, v skutočnosti nepodnietil nikto iný ako FBI, aby požiadala o tento súdny zákaz.
FBI, ktorá sa zamerala na Ivinsa, poskytla väčšinu svojich dôkazov médiám, ktoré o nich väčšinou nekriticky informovali. Nakoniec sa však ukázalo, že prípad bol nekvalitný a na súde by nikdy neobstál, keďže bol postavený na nepriamych dôkazoch a pochybných vedeckých analýzach.
Dňa 29. júla 2008 bolo oznámené, že Ivins, ktorého život a kariéra sa v dôsledku agresívnej taktiky FBI ocitli v troskách, spáchal samovraždu práve v čase, keď ho federálna vláda mala obviniť ako jediného vinníka útokov antraxom. Len málokto sa rozhodol spochybniť verziu o samovražde napriek tomu, že na to existovali legitímne dôvody, ako napríklad absencia listu na rozlúčku na mieste činu a skutočnosť, že na Ivinsovom tele nebola nikdy vykonaná pitva.
V žalobe bývalého agenta FBI Richarda Lamberta, ktorý informoval verejnosť, sa neskôr ukázalo, že FBI úmyselne zatajila množstvo dôkazov, ktoré dokazovali Ivinsovu nevinu, a ďalej obvinila ministerstvo spravodlivosti a FBI, že "pripravili dômyselnú kampaň na podporu svojich tvrdení o Ivinsovej vine", ktorá zahŕňala "tlačové konferencie a veľmi selektívne prezentácie dôkazov, ktoré boli plné podstatných opomenutí".
Po Ivinsovej samovražde sa naďalej objavovali otázky týkajúce sa prípadu FBI proti zosnulému vedcovi, pričom viacerí novinári a dokonca aj senátor Patrick Leahy – ktorému bol zaslaný list s antraxom – trvali na tom, že prípad FBI proti Ivinsovi, najmä obvinenie, že konal sám, je nedôveryhodný. Ivinsov bývalý spolupracovník a jeden z najlepších expertov na biologické zbrane v krajine Richard Spertzel v denníku The Wall Street Journal tvrdil, že Ivins nemohol byť páchateľom, pretože Ivins nevedel, ako vyrobiť antrax v kvalite použitej pri útokoch, keďže to vedelo len 4–5 ľudí v celej krajine, pričom Spertzel bol jedným z nich. Spertzel tvrdil, že jeden z týchto 4–5 ľudí by potreboval najmenej rok, ako aj plné laboratórium a personál, ktorý by sa tejto úlohe venoval, aby mohol vyrobiť použitý antrax.
V snahe zmierniť narastajúcu kritiku Mueller v septembri 2008 oznámil, že skupina z Národnej akadémie vied (NAS) nezávisle preskúma vedecké analýzy dymiacej zbrane FBI, ktoré ich viedli k obvineniu Ivinsa. FBI však prípad náhle uzavrela v roku 2010, oveľa skôr, ako panel mohol ukončiť svoje preskúmanie, a zostala pri svojom kontroverznom tvrdení, že Ivins konal ako osamelý vlk a že antrax z banky v Ivinsovom laboratóriu bol "presvedčivo identifikovaný ako východiskový materiál pre antraxový prášok použitý v poštových zásielkach".
Keď Národná akadémia vied (NAS) o rok neskôr, v roku 2011, zverejnila svoje preskúmanie vedeckých zistení FBI, zistila, že vedecké dôkazy dymiacej zbrane úradu proti Ivinsovi sú v skutočnosti veľmi nepresvedčivé, a tiež identifikovala niekoľko stále nevyriešených problémov s analýzami FBI, pre ktoré úrad nedokázal poskytnúť vysvetlenie.
Keďže však Ivins zomrel skôr, ako sa vedecký prípad FBI mohol dostať pred súd, tvrdenia FBI nikdy nebudú spochybnené na súde. David Relman, podpredseda študijného výboru Národnej akadémie, neskôr pre ProPublica povedal, že Ivinsov súdny proces by bol jediným spôsobom, ako by tvrdenia FBI "mohli byť zvážené a spochybnené odborníkmi".
Štúdia NAS nebola jedinou nezávislou správou, ktorá spochybnila argumenty FBI proti Ivinsovi po jeho zjavnej samovražde. V roku 2014 Úrad vládnej zodpovednosti (GAO) zverejnil vlastnú analýzu vyšetrovania FBI a dospel k záveru, že prístup FBI nebol konzistentný, nemal primerané štandardy a nebol dostatočne presný. Správa GAO nakoniec podporila záver NAS, že vedecké dôkazy jednoznačne nedokazujú, že Ivins bol páchateľom.
Zo záverov správ NAS aj GAO vyplýva, že dymiaca zbraň FBI proti Ivinsovi – jeho vedecké analýzy – sotva bola dymiacou zbraňou, pretože bola rovnako nepriama ako ostatné dôkazy úradu proti vedcovi. To, samozrejme, spôsobuje, že načasovanie rozhodnutia FBI uzavrieť prípad rok predtým, ako mohla byť dokončená akákoľvek nezávislá analýza dôkazov proti Ivinsovi, je významné.
Dôverne známa skupina postáv
Kľúčoví hráči v Dark Winter nakoniec zohrali úlohu aj vo vyšetrovaní FBI v prípade Amerithrax a v úsilí Bushovej administratívy spojiť ich so zahraničným, a nie domácim zdrojom. Napríklad, keď sa začiatkom roka 2002 vyvíjalo čoraz zúfalejšie úsilie spojiť antraxové útoky s Al-Kájdou, nezávislý tím z Centra pre stratégie civilnej biologickej obrany Johnsa Hopkinsa tvrdil, že útočníci s antraxom boli spojení s Al-Kájdou, pričom sa odvolával na diagnózu, ktorú stanovil floridský lekár v júni 2001, že údajný únosca lietadla z 11. septembra 2001 Ahmed al-Haznawi mal kožné poranenie, ktoré "zodpovedalo kožnému antraxu".
Tento tím z Johnsa Hopkinsa však v skutočnosti nebol ani zďaleka nezávislý, keďže ho viedli spoluautori Dark Winter Tara O'Tooleová a Thomas Inglesby. Ich spojenie s Dark Winter a ich stretnutie s Dickom Cheneym v septembri 2001 však zostalo bez zmienky, pretože médiá si vystačili s tvrdením O'Tooleovej a Inglesbyho, že al-Haznawiho údajne antraxová lézia "zvyšuje možnosť, že únoscovia manipulovali s antraxom a boli páchateľmi útokov antraxovými listami". Ostatní vedci a analytici, ako aj FBI ich tvrdenia spochybnili a odmietli.
Ďalšou postavou Dark Winter, ktorá sa podieľala na prípade Amerithrax, bol súčasný asistent ministra pre pripravenosť a reakciu (ASPR) na americkom ministerstve zdravotníctva a sociálnych služieb (HHS) Robert Kadlec, ktorý sa v dňoch po 11. septembri stal poradcom pre biologickú vojnu v Pentagóne pod vedením Rumsfelda. V Kadlecovom oficiálnom životopise sa uvádza, že "prispel k vyšetrovaniu FBI v súvislosti s útokmi antraxovými listami", hoci nie je jasné, o aký príspevok presne išlo, okrem toho, že sa v novembri 2001 aspoň raz stretol s vedcami vo Fort Detrick. Nech už boli jeho príspevky akékoľvek, Kadlec dlhodobo dôrazne podporuje oficiálny príbeh o Bruceovi Ivinsovi, ktorého označil za šialeného vedca a jediného vinníka útokov. Kadlec tiež využíval oficiálny príbeh o Ivinsovi na tvrdenie, že biologické zbrane sa zdemokratizovali, čo podľa neho znamená, že patogény vo forme zbraní môže ovládať v podstate každý, kto má pár tisíc dolárov a dostatok času.
Je pozoruhodné, že Kadlec nie je jedinou kľúčovou postavou súčasnej reakcie vlády USA na Covid-19, ktorá má väzby na zmrvené vyšetrovanie FBI, keďže súčasný minister zdravotníctva Alex Azar bol tiež zapojený do vyšetrovania FBI. Okrem toho Azar na tlačovom brífingu v Bielom dome v roku 2018 uviedol, že sa "osobne podieľal na veľkej časti riadenia reakcie [na antraxové útoky]" ako vtedajší generálny poradca HHS.
Vzhľadom na to, že vyšetrovanie FBI týkajúce sa antraxových útokov a reakcia vlády na ne boli také katastrofálne a ostro kritizované nezávislými aj mainstreamovými médiami, je však prekvapujúce, že Azar a Kadlec sa tak hrdo oháňajú svojou účasťou na tomto fiasku, najmä vzhľadom na to, že vedecké analýzy použité pri tomto vyšetrovaní boli fatálne chybné a podľa všetkých indícií viedli k smrti nevinného človeka.
Zatiaľ čo v normálnom svete by takéto referencie boli dôvodom na vylúčenie z verejnej služby, v prípade politiky HHS po roku 2001 a politiky USA v oblasti biologickej obrany, ktorá – najmä po roku 2001 – obhajuje záujmy a zisky korporátnych farmaceutických spoločností a apokalyptickú víziu biologických zbraní, ktorú majú vojnoví jastrabi a veční studení bojovníci, majú zjavne opačný účinok. Do tejto poslednej kategórie, samozrejme, patria členovia dnes už neexistujúcej skupiny PNAC, ktorí v neslávne známom dokumente z roku 2001 neslávne označili rasovo zamerané biologické zbrane za "politicky užitočný nástroj", a ich ideologickí potomkovia.
Ako ukáže ďalšia časť tohto seriálu, účastník Temnej zimy a zasvätenec do antraxových útokov z roku 2001 Jerome Hauer stelesňuje toto spojenie večného jastrabstva a korporátnych farmaceutických záujmov, keďže dlho zastával (a naďalej zastáva) kľúčové pozície v predstavenstve práve tej farmaceutickej spoločnosti, ktorá nielenže predala HHS desiatky miliónov dávok vakcíny proti antraxu po antraxových útokoch v roku 2001, ale v súčasnosti je partnerom pri vývoji väčšiny vakcín, liekov a experimentálnych liečebných postupov, ktoré sa v súčasnosti v Spojených štátoch vyvíjajú na liečbu Covid-19.
–> voľné pokračovanie
Whitney Webbová je profesionálna spisovateľka, výskumníčka a novinárka od roku 2016. Písala pre viaceré webové stránky a v rokoch 2017 až 2020 pôsobila ako autorka a hlavná investigatívna reportérka pre Mint Press News. V súčasnosti píše pre The Last American Vagabond.