Cholesterol nie je problémom pri ochoreniach srdca – je ním zápal
DR. JOSEPH MERCOLA, 3. februára 2024
Výživové usmernenia pre Američanov dospeli k záveru, že cholesterol nie je živinou, ktorá by vyvolávala obavy.
Cholesterol je voskovitá látka, ktorá sa nachádza takmer v každej bunke vášho tela a je nevyhnutná pre dobré zdravie. Vaše telo ho používa na tvorbu hormónov, ochranu bunkových membrán, trávenie potravy a výrobu vitamínu D po vystavení sa slnku. Vaša pečeň vyrába väčšinu cholesterolu, ktorý vaše telo potrebuje, zo živín získaných z potravy.
Zvieratá využívajú cholesterol rovnakým spôsobom. To znamená, že hovädzie, bravčové alebo kuracie mäso obsahuje podobné množstvo cholesterolu. Dokonca aj tukové bunky v živočíšnom mäse majú rovnaké množstvo cholesterolu ako ostatné bunky. Všetky druhy mäsa obsahujú v priemere 25 miligramov cholesterolu na 30 gramov (1). Cholesterol zo stravy sa vstrebáva v rôznej miere, v závislosti od jednotlivca od 20 do 60%. (2)
Vo Výživových usmerneniach pre Američanov na roky 2015–2020 (3) sa riešila otázka očierňovania cholesterolu v potrave v minulosti, pričom oznámili (4), že "cholesterol sa nepovažuje za živinu, ktorej nadmerná konzumácia by mohla vzbudzovať obavy".
V tých istých usmerneniach sa tiež odporúča obmedziť cukor na maximálne 10% stravy (5), čo predstavuje približne 50 gramov cukru alebo 200 kalórií v strave s dennou spotrebou 2,000 kalórií. Táto úroveň je stále oveľa vyššia, ako je zdravé, keďže čisté sacharidy sú hlavným faktorom pri vzniku zápalu.
Zverejnený výskum z klinickej štúdie sponzorovanej spoločnosťou Novartis Pharmaceuticals dokazuje zníženie počtu opakovaných infarktov, mozgových príhod a úmrtí na kardiovaskulárne ochorenia u účastníkov, ktorí užívali cielený protizápalový liek, ktorý neznižoval hladinu cholesterolu (6).
Hoci výsledky štúdie boli povzbudivé, pretože vedecky dokazujú súvislosť medzi zápalom a srdcovými ochoreniami, neodporúčam používať farmaceutický zásah na dosiahnutie toho, čo sa dá ľahko dosiahnuť voľbou životného štýlu.
Zníženie zápalu pomáha znížiť srdcové riziko
Táto štúdia z Brigham and Women's Hospital bola vyvrcholením takmer 25-ročnej práce na výskume kardiovaskulárnych ochorení. Cieľom štúdie bolo overiť, či zníženie množstva zápalu v tele zníži aj riziko opakovaného srdcového infarktu alebo mozgovej príhody. Výskumníci zaradili do štúdie 10,000 ľudí, ktorí už predtým prekonali infarkt a mali trvalo zvýšenú hladinu C-reaktívnych proteínov, čo je silný biomarker zápalu.
Účastníci boli rozdelení do štyroch skupín, z ktorých všetky dostávali agresívnu štandardnú zdravotnú starostlivosť. Trom skupinám bol podávaný liek kanakinumab v rôznych dávkach a štvrtá skupina s placebom nedostávala žiadny liek. Liek, ktorého cenu v roku 2017 stanovila spoločnosť Novartis Pharmaceuticals na 200,000 dolárov ročne, preukázal schopnosť redukovať zápal so zníženým rizikom srdcových príhod a znížil potrebu intervenčných zákrokov, ako je bypass alebo angioplastika (7).
Hypotéza, či by zákrok, ktorý znižuje zápal, mohol potenciálne znížiť riziko opakovaného srdcového infarktu, bola testovaná pomocou lieku, ktorý už bol schválený na použitie na cielené ovplyvnenie imunitného systému bez toho, aby ovplyvnil hladinu lipidov (8). Hoci liek preukázal u niektorých pacientov zníženie rizika, jedným z vedľajších účinkov bolo vyššie riziko smrteľnej infekcie. Keď výskumníci zistili výsledky, ktoré sa týkali zdravia srdca, urobili aj vyšetrovaciu analýzu a zistili, že účastníci užívajúci tento liek mali znížené riziko výskytu rakoviny pľúc a úmrtí (9).
Vedúci výskumník tejto štúdie sa podieľa aj na ďalšej, ktorá hodnotí účinnosť nízkej dávky metotrexátu – lacného bežného lieku proti rakovine a reumatoidnej artritíde – pri kardiovaskulárnych ochoreniach (10).
Hoci sa pri používaní metotrexátu môžu prejaviť pozitívne účinky, treba poznamenať, že tento liek má aj celý zoznam vedľajších účinkov vrátane črevného krvácania, sepsy, zníženia počtu krvných doštičiek a poškodenia pečene (11). Myšlienka, že zápal je dôležitý pri vzniku ochorenia a pri význame zdravia srdca, nie je nová, ale teraz našla cestu na skúmanie vo farmaceutickom priemysle.
Zápal súvisí so srdcovými ochoreniami, rakovinou a inými zdravotnými stavmi
Štúdie, ako je táto, potvrdzujú hypotézu, že zápal je jedným z hlavných základných faktorov srdcových ochorení, rakoviny, cukrovky a mnohých ďalších ochorení. Chronická bolesť, periférna neuropatia a migrény majú tiež korene v zápalovom procese vo vašom tele. Žiaľ, hoci mnohí trpia týmito typmi ochorení, pochopenie toho, ako odstrániť zápal, nie je všeobecne známe. Mnohí lekári sa jednoducho obracajú na farmaceutické prípravky, ktoré so sebou nesú značné množstvo vedľajších účinkov.
Zdrojom zápalu vo vašom tele sú zvyčajne vaše životné rozhodnutia, najmä tie, ktoré ovplyvňujú váš črevný trakt. Je zaujímavé, že povrch vášho čreva môže pri rovnom rozložení zaberať plochu dvoch tenisových kurtov.
Ide o úžasnú plochu, ktorá sa nachádza vo vašom bruchu a je zodpovedná za ochranu vášho zdravia. Stupeň priepustnosti, teda to, koľko vaše črevá prepustia cez trhliny v bunkovej stene, závisí od rôznych faktorov vrátane potravín, ktoré konzumujete, a stresu, ktorému ste vystavení.
Toto narušenie vzájomného prepojenia medzi bunkami v črevách môže mať za následok vznik malých otvorov, ktorými sa častice potravy a baktérie dostanú do vášho krvného obehu a spustia imunitnú reakciu, nazývanú aj syndróm deravého čreva. Ide o závažný problém, ktorý vo vašom tele vyvoláva zápal a zvyšuje potenciálne riziko ochorenia. Pri opakovanom poškodení mikroklkov vašich črevných stien začnú strácať schopnosť plniť svoju úlohu.
Tým sa zhoršuje vaša schopnosť správne tráviť potravu alebo vstrebávať živiny. Jednou zo skupín potravín, ktoré sa podieľajú na vzniku syndrómu deravého čreva, sú obilniny. Hoci reklama často propaguje zdravotné výhody konzumácie celozrnných obilnín, čoraz viac vedeckých dôkazov dokazuje, že celozrnné obilniny, lektíny a strukoviny sú zodpovedné za rozvoj syndrómu deravého čreva a následného zápalu.
Lieky nie sú odpoveďou
V mnohých prípadoch váš lekár nemá dostatočné pochopenie pre nebezpečenstvo používania farmaceutických zásahov na liečbu zápalov a chorôb. Často predpisujú rýchle tabletky, možno v domnení, že pacienti môžu byť ochotnejší užívať tabletky než zmeniť svoje stravovacie návyky alebo životný štýl. Nanešťastie, každý z týchto receptov má vedľajšie účinky, z ktorých niektoré sú nebezpečnejšie ako pôvodný stav, na liečbu ktorého boli určené.
Dôkazom toho je aj prezentovaná štúdia, v ktorej jedným z vedľajších účinkov testovaných liekov bolo vyššie riziko úmrtia v dôsledku infekcie.
Vedľajšie účinky iných protizápalových liekov viedli k ich stiahnutiu z používania, napríklad lieku Vioxx, ktorý bol stiahnutý z trhu po tom, ako sa zistilo, že liek zvyšuje riziko srdcového infarktu a mŕtvice. Statíny sú ďalším liekom predpisovaným s mylnou predstavou, že zníženie hladiny cholesterolu zníži riziko infarktu a mŕtvice (12).
Doktor Dwight Lundell, bývalý vedúci pracovník a šéf chirurgie v nemocnici Banner Heart Hospital v Arizone, sa postavil proti statínovým liekom, pretože sa domnieval, že kardiologickým pacientom viac škodia, ako pomáhajú (13).
Je to v rozpore s rokmi, keď lekári predpisovali lieky na zníženie cholesterolu a dôrazne odporúčali diéty, ktoré výrazne obmedzujú akýkoľvek príjem tukov. Praktickí lekári boli bombardovaní farmaceuticky sponzorovanou literatúrou a seminármi, ktoré zdôrazňovali, že srdcové ochorenia sú výsledkom jediného faktora – zvýšenej hladiny cholesterolu.
To viedlo k tomu, že veľké množstvo ľudí pociťuje vedľajšie účinky statínov, pretože tieto lieky znižujú schopnosť vstrebávať CoQ10, ktorý je potrebný na tvorbu energie v každej bunke v tele. Lieky tiež znižujú vašu schopnosť vstrebávať vitamín K2, čo stimuluje aterosklerózu a zlyhávanie srdca (14). Štúdie tiež spojili užívanie statínov s rakovinou (15,16), cukrovkou (17), neurodegeneratívnymi ochoreniami (18), poruchami pohybového aparátu (19) a sivým zákalom (20).
Statíny majú nielen nebezpečné vedľajšie účinky, ale nie sú účinné ani v prevencii srdcových ochorení. Možno sa domnievate, že klesajúca hladina cholesterolu je dôkazom, že ste zdravší, ale mýlite sa.
Cholesterol nie je váš nepriateľ
Minnesotský koronárny experiment bola štúdia uskutočnená v rokoch 1968 až 1973, ktorá skúmala vzťah medzi stravou a zdravím srdca (21). Vedci použili dvojito zaslepenú randomizovanú štúdiu na vyhodnotenie účinku rastlinného oleja v porovnaní s nasýtenými tukmi na koronárne ochorenie srdca a úmrtie.
Výsledky zostali nezverejnené až do roku 2016 – čiže 43 rokov! –, kým sa objavili v časopise BMJ. Analýza zozbieraných údajov odhalila, že zníženie hladiny cholesterolu prostredníctvom diétneho zásahu neznížilo riziko úmrtia na ischemickú chorobu srdca. Vedci dospeli k záveru (22):
"Dostupné dôkazy z randomizovaných kontrolovaných štúdií ukazujú, že nahradenie nasýtených tukov v strave kyselinou linolovou účinne znižuje hladinu cholesterolu v sére, ale nepotvrdzujú hypotézu, že sa to premieta do nižšieho rizika úmrtia na ischemickú chorobu srdca alebo na všetky príčiny.
Zistenia z Minnesotského koronárneho experimentu prispievajú k rastúcemu počtu dôkazov o tom, že neúplné zverejnenie prispelo k preceňovaniu prínosu nahradenia nasýtených tukov rastlinnými olejmi bohatými na kyselinu linolovú."
Výskumníci zistili, že na každý 30-bodový pokles celkového cholesterolu sa o 22% zvýšilo riziko úmrtia na srdcové ochorenia. Pri pitve mala skupina konzumujúca rastlinný olej a skupina konzumujúca nasýtené tuky rovnaké množstvo aterosklerotických plátov v tepnách, ale v skupine konzumujúcej nasýtené tuky sa vyskytlo takmer o polovicu menej srdcových infarktov ako v skupine konzumujúcej rastlinný olej.
Po tom, ako vedci odporučili Američanom, aby prestali jesť mäso, vajcia a nasýtené tuky, stúpol príjem cukru a iných sacharidov. V dôsledku toho v krajine prudko vzrástol počet obéznych ľudí, ako aj počet ľudí, ktorí trpia cukrovkou, kardiovaskulárnymi ochoreniami a mŕtvicou. Viac ako 50 rokov výskumu poukazuje na ďalšieho vinníka rozvoja chorôb, a nie je ním cholesterol.
Namiesto toho je cholesterol reakčným mechanizmom, ktorý telo aktivuje, keď je cieva poškodená zápalovým procesom (23). Po vzniku poškodenia telo vyšle cholesterol, aby zakryl miesto a zabránil ďalšiemu poškodeniu, podobne ako vznikne chrasta po poškodení kože.
Beverly Teterová, biochemička zaoberajúca sa lipidmi na Marylandskej univerzite, roky študovala, ako rôzne druhy tukov v potrave ovplyvňujú dlhodobé zdravie. V priebehu rokov zistila, že ľudia s vyššou hladinou cholesterolu žijú dlhšie. O tomto presvedčení svedčí aj jej osobný príbeh (24):
"Pochádzam z rodiny, ktorá mala, z matkinej strany, prirodzene vysoký cholesterol. Keď som začala sledovať jej zdravotnú dokumentáciu, jej cholesterol sa pohyboval medzi 9,82 a 10,86. Zomrela vo veku 97 rokov. Takže si nemyslím, že cholesterol bol pre ňu príliš zlý."
Je to zápalový proces vo vašom tele, ktorý ako prvý spustí poškodenie arteriálnych stien. Bez ohľadu na to, ako nízko klesnú vaše hodnoty cholesterolu, vaše telo aj tak použije cholesterol, ktorý má, na opravu arteriálnej steny. Na druhej strane, cholesterol zohráva aj iné ochranné úlohy proti dýchacím a tráviacim problémom a pri tvorbe vitamínu D.
Bez zápalu sa však steny tepien nepoškodzujú a neukladajú sa aterosklerotické pláty, ktoré by nakoniec mohli tepnu zablokovať. Statíny pôsobia na zníženie celkového počtu cholesterolu, ale nedokážu zastaviť poškodenie vašich tepien zápalom. Takže toto umelé zníženie celkového cholesterolu má len málo spoločného s vaším celkovým rizikom srdcového ochorenia.
Lepšie posúdenie rizika srdcových ochorení sa zistilo pri hodnotení iných testov a pomerov cholesterolu
Pri hodnotení rizika srdcovo-cievnych ochorení existujú špecifické pomery a hodnoty hladiny cholesterolu v krvi, ktoré vám povedia oveľa viac ako číslo celkového cholesterolu. Napríklad veľkosť vášho cholesterolu v lipoproteínoch s nízkou hustotou (LDL) je dôležitejšia ako celková hladina LDL. Veľké častice LDL nie sú pre vaše zdravie škodlivé, zatiaľ čo menšie, hustejšie častice LDL môžu spôsobiť problémy, pretože sa pretláčajú cez výstelku tepien, oxidujú a vyvolávajú zápaly.
NMR LipoProfil, ktorý meria veľkosť častíc LDL, je lepším hodnotením rizika srdcových ochorení ako celkový cholesterol alebo celkový LDL. Nasledujúce testy vám tiež umožnia lepšie posúdiť vaše potenciálne riziko srdcového infarktu alebo ischemickej choroby srdca:
HS-CRP – vysoko citlivý C-reaktívny proteín je jedným z najlepších celkových meradiel zápalu. Keďže v súčasnosti chápeme, že hlavnou príčinou srdcových ochorení nie je cholesterol, ale zápal, bol by to vynikajúci skríningový test. Čím nižšie číslo, tým lepšie. V ideálnom prípade by vaša hladina mala byť nižšia ako 1 mg/l.
Pomer cholesterolu – pomer HDL /cholesterolu a pomer triglyceridov /HDL je silným ukazovateľom vášho rizika. Pomer HDL /cholesterol získate vydelením HDL celkovým cholesterolom a vynásobením 100. Toto percento by malo byť v ideálnom prípade vyššie ako 24%. Pomer triglyceridov k HDL získate vydelením celkového množstva triglyceridov a HDL. Ideálne percento je pod 2%.
Hladina inzulínu nalačno – cukor a sacharidy zvyšujú zápal. Po zjedení tieto chemické látky vyvolávajú uvoľňovanie inzulínu, čím podporujú hromadenie tuku a tvorbu triglyceridov, čo vám sťažuje chudnutie alebo udržanie normálnej hmotnosti. Nadmerné množstvo tuku okolo stredu tela je jedným z hlavných faktorov, ktoré prispievajú k vzniku srdcových ochorení (25).
Hladinu inzulínu nalačno môžete zistiť jednoduchým a lacným krvným testom. Normálna hladina inzulínu v krvi nalačno je pod 5 mikrounitov na mililiter (mcU/ml), ale ideálne by bolo, keby bola nižšia ako 3 mcU/ml. Ak je vaša hladina inzulínu vyššia ako 3 až 5, najúčinnejším spôsobom optimalizácie je zníženie čistých sacharidov. (https://www.ousa.sk/_img/ Documents/okb/Referencne_hodnoty_OKB.pdf uvádza 1,9 až 23,0 µIU/ml).
Hladina cukru v krvi nalačno – štúdie preukázali, že ľudia s vyššou hladinou cukru v krvi nalačno majú vyššie riziko ischemickej choroby srdca (26). V skutočnosti, keď je hladina cukru v krvi nalačno medzi 5,6 až 6,9 mmol/l, riziko ischemickej choroby srdca sa zvyšuje až o 300% viac ako u tých, ktorých hladina je nižšia ako 5,5.
Hladina železa – železo vytvára prostredie pre oxidačný stres, takže jeho nadbytok môže zvyšovať zápal a zvyšovať riziko srdcových ochorení. Ideálna hladina železa pre dospelých mužov a nemenštruujúce ženy je 40 až 60 nanogramov na mililiter (ng/ml). Nechcete mať hodnotu nižšiu ako 20 ng/ml ani vyššiu ako 80 ng/ml.
Horčík zohráva významnú úlohu pri znižovaní zápalov
Horčík je nevyhnutný pre vaše optimálne zdravie, biologické funkcie a zdravie mitochondrií. Na ľudských bielkovinách sa nachádza viac ako 3,750 miest viažucich horčík a viac ako 500 enzýmov vo vašom tele sa pri správnom fungovaní spolieha na horčík. Nízke hladiny horčíka sa spájajú s migrénami, úzkosťou, depresiami, fibromyalgiou, kardiovaskulárnymi ochoreniami a úmrtiami zo všetkých príčin.
Nízke hladiny horčíka sú vinníkom vzniku zápalov a môžu zohrávať úlohu pri kôrnatení tepien, pretože bránia ukladaniu lipidov na stenách tepien a tvorbe plakov (27).
Používanie tohto minerálu má tiež výrazne pozitívne účinky, ak sa podáva intravenózne (IV) čo najskôr po infarkte (28). V dvojito zaslepenej, placebom kontrolovanej štúdii bolo 2,000 pacientom do 24 hodín po infarkte podané intravenózne magnézium alebo fyziologický roztok.
U tých, ktorí dostali magnézium, došlo k 24% menej úmrtiam a počas nasledujúcich piatich rokov bola miera úmrtnosti tiež o 21% nižšia ako u tých, ktorým magnézium podané nebolo. Intravenózne magnézium sa používa na liečbu pacientov s kongestívnym zlyhaním srdca a arytmiami. (29) Zistilo sa, že nízke hladiny magnézia sú dôležitým prediktorom náhlej srdcovej smrti (30) a intravenózne magnézium sa používa na liečbu vzniku fibrilácie predsiení (31).
Použitie horčíka počas bezprostrednej srdcovej príhody dokazuje významný zdravotný prínos tohto minerálu. Každodenné zabezpečenie primeranej hladiny horčíka však môže pomôcť predchádzať týmto srdcovým príhodám, keďže tento minerál je úzko spojený aj so znížením zápalovej reakcie.
Štúdia v časopise European Journal of Clinical Nutrition (Európsky časopis klinickej výživy) (32) určila, že existuje inverzný vzťah medzi hladinou horčíka v tele účastníkov a hladinou c-reaktívnych proteínov. Výskumníci dospeli k záveru, že priaznivý účinok príjmu horčíka na chronické ochorenia by sa potenciálne mohol vysvetliť účinkom, ktorý má tento minerál na potlačenie zápalu (33).
Mnohí výskumníci a lekári sa domnievajú, že novšie štúdie dokazujú, že chronický zápal nízkeho stupňa je spojený so srdcovými infarktmi, mŕtvicami, Alzheimerovou chorobou, rakovinou a cukrovkou 2. typu (34). Po zverejnení ďalšej štúdie, ktorá preukázala úlohu, ktorú zápal zohráva pri chronických ochoreniach (35), Dr. Carolyn Deanová, odborníčka na horčík a autorka knihy "Magnéziový zázrak", uviedla (36):
"Cholesterol nie je príčinou srdcových ochorení a desaťročia trvajúci pokus liečiť tento stav statínovými liekmi zlyhal, pretože skutočnou príčinou je zápal."
Deanová sa ďalej vyjadril k inej štúdii, ktorá preukázala, že nedostatok horčíka prispieva k prehnanej reakcii na oxidačný stres a zápal, a povedala (37):
"Táto štúdia ukazuje, že na bunkovej úrovni horčík znižuje zápal. Na použitom zvieracom modeli vzniká nedostatok horčíka pri vzniku zápalového stavu. Zvýšenie príjmu horčíka znižuje zápal.
Vzhľadom na to, že horčík je aktívne potrebný pre 600 až 700 enzýmových systémov v ľudskom tele, vnútorné funkcie, ktoré znižujú zápal pomocou horčíka, sa každoročne novo objavujú. Zistilo sa napríklad, že horčík je prirodzeným blokátorom vápnikových kanálov, čo je veľmi dôležité, pretože nadbytok vápnika je jednou z najviac pro-zápalových látok v tele."
Prírodné metódy na zníženie zápalu
Existuje viacero faktorov, ktoré ovplyvňujú zápalový proces vo vašom tele. Medzi niektoré významnejšie patria napr:
Hyperinzulinémia – nadbytok inzulínu v krvi vyvolaný stravou s vysokým obsahom čistých sacharidov zvyšuje úroveň zápalu. To, čo jete, býva rozhodujúce pre to, koľko inzulínu vaše telo vylučuje. K hladine inzulínu však prispievajú aj ďalšie faktory, ako napríklad fajčenie, kvalita spánku a hladina vitamínu D.
Nevyvážené mastné kyseliny – telo potrebuje rovnováhu tukov omega-3 a omega-6. Bohužiaľ, väčšina stravy obsahuje nadmerné množstvo omega-6 tukov, čo vedie k väčšiemu množstvu zápalov. Snažte sa o pomer omega-3 a omega-6 tukov 1:1, aby ste znížili zápal a riziko srdcových ochorení.
Vysoké zásoby železa - Uistite sa, že hladina feritínu v krvi je nižšia ako 80 ng/ml. Ak je zvýšená, môže to zvýšiť úroveň vášho zápalu. Najjednoduchší a najúčinnejší spôsob, ako znížiť hladinu železa, ak je zvýšená, je darovať krv. Ak nemôžete darovať, terapeutická flebotómia účinne odstráni nadbytočné železo. Detoxikácia ťažkých kovov tiež prirodzene zníži vysokú hladinu železa.
Netesné črevá – čiastočky potravy a baktérie unikajúce z čriev zvyšujú hladinu zápalu a riziko srdcových ochorení. Vylúčením obilnín, cukrov a strukovín bohatých na lektíny a súčasným pridaním fermentovaných potravín si môžete vyliečiť črevá a znížiť úroveň zápalu.
Nedostatočná hladina horčíka – ešte pred 100 rokmi nám strava poskytovala takmer 500 mg horčíka denne. V súčasnosti môžete vďaka pôde ochudobnenej o živiny dostávať len 150 mg denne. Deanová navrhuje použiť reakciu vášho čreva ako ukazovateľ pre vašu ideálnu dávku suplementácie.
Vaše telo vyplavuje prebytočný horčík stolicou, takže si môžete určiť svoje individuálne potreby pomocou citrátu horčíka. Začnite s užívaním 200 mg perorálneho citrátu horčíka každý deň a postupne túto dávku zvyšujte, kým sa u vás neobjaví mierne riedka stolica.
V súčasnosti sa domnievam, že mnohým môže prospieť až 1 až 2 gramy horčíka denne, hoci by ste sa k tomuto množstvu mali postupne prepracovať a venovať pozornosť reakcii vášho tela, najmä ak používate citrát horečnatý, ktorý spôsobuje riedku stolicu.
Ja osobne uprednostňujem pri suplementácii horčíka treonát horečnatý, pretože sa zdá, že účinnejšie preniká do bunkových membrán vrátane vašich mitochondrií. Preniká cez hematoencefalickú bariéru a môže pomôcť zlepšiť pamäť a môže byť dobrou alternatívou na zníženie migrény.
Tento článok je reprint. Pôvodne bol uverejnený 13. septembra 2017.
preklad: Takumi Azadi –> https://tinyurl.com/yxxk3y9a
https://domacaliecba.sk/lieky-na-cholesterol-vas-mozu-dostat-do-hrobu-tu-je-5-dovodov-preco-sa-im-vyhybat/
3, 5 CNN, January 7, 2016
4 Dietary Guidelines Advisory Committee, Food, Nutrient Intakes and Health
13, 27 Dr. Sircus, July 17, 2015
15 Cancer, Epidemiology Biomarkers and Prevention, 2013;22(9):1529
19 Journal of the American Medical Association, 2013; 173(14):1318
20 Open Journal of Endocrine and Metabolic Diseases, 2013;3(3):179
21, 22 The BMJ, 2016; 353: i1246
28 Whittaker Wellness Institute, Magnesium for Heart Disease
34, 36, 37 PR Newswire, October 29, 2013